

New Yorkin kaupunkiin on parin viime vuoden aikana tullut yli 170 000 turvapaikanhakijaa Yhdysvaltain etelärajalta. / LEHTIKUVA
Turvapaikanhakijat pahoinpitelivät poliiseja – New Yorkin osavaltion kuvernööri: ”Karkottamista voisi harkita”
New Yorkissa poliisien kimppuun hyökänneet turvapaikanhakijat ovat aiheuttaneet niin suuren kohun, että jopa demokraattipoliitikot ovat valmiita harkitsemaan pahoinpitelijöiden karkottamista. Ongelmien ydin on kuitenkin demokraattien omassa politiikassa: etelärajaa pidetään auki laittomasti maahan tuleville ja New Yorkin kaltaiset suvaitsevaiset kaupungit kieltäytyvät yhteistyöstä maahanmuuttoviranomaisten kanssa laittomasti maassa oleskelevien ja rikollisten karkottamisessa.
Yhdysvaltain etelärajan yli vyöryvä laittomien maahantulijoiden tulva heijastuu kaikkialle maahan. Osa tulijoista hakeutuu suuriin kaupunkeihin, joissa heillä on sukulaisia tai tuttavia ja mahdollisesti myös pimeä työpaikka jo valmiina. Etelärajan osavaltioiden republikaanikuvernöörit kantavat kortensa kekoon tarjoamalla tulijoille ilmaisia bussikyytejä pohjoisen demokraattivetoisiin osavaltioihin.
Pelkästään New Yorkin kaupunkiin on parin viime vuoden aikana tullut yli 170 000 turvapaikanhakijaa etelärajalta. Heistä noin 67 000 on tällä hetkellä majoitettuna yli kahdessa sadassa yömajassa ja hotellissa eri puolilla kaupunkia.
Turvapaikanhakijoiden hotellimajoitus on aiheuttanut samoja tuttuja ongelmia kuin Suomessa ja kaikissa muissakin länsimaissa. Turvapaikanhakijat valittavat, että hotelleissa tarjottu ilmainen ruoka on pahaa, kun taas New Yorkin lukuisat kodittomat valittavat, että turvapaikanhakijoita kohdellaan paremmin kuin heitä.
Löivät ja potkivat poliiseja
Viime viikonloppuna tapahtunut hyökkäys poliiseja kohtaan on nostanut laittoman maahanmuuton puheenaiheeksi New Yorkissa. Kaksi poliisimiestä antoi Times Square -aukion lähellä lauantai-iltana siirtolaisjoukolle hajaantumiskäskyn.
Poliisien yrittäessä ottaa yhtä nuorukaista kiinni niskoittelusta epäiltynä, hänen kaverinsa käyvät joukolla poliisien kimppuun lyönnein ja potkuin. Videolta näkyy miten nuorukaiset yrittävät kohdistaa potkuja erityisesti päähän. Poliisit jäävät potkittuina maahan nuorisojoukon poistuessa paikalta.
Epäillyt vapaiksi – näyttivät keskisormea
Poliisi otti samana iltana kiinni neljä 19-24-vuotiasta latinomiestä epäiltyinä poliisien pahoinpitelystä. He ovat Yhdysvalloissa turvapaikanhakijoina. Viides epäilty saatiin kiinni myöhemmin.
Kiinni saadut viisi nuorukaista asetettiin syytteeseen virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta ja päästettiin saman tien vapaalle jalalle ilman takuita. Yhdysvaltain laki olisi mahdollistanut myös sen, että syytetyiltä olisi vaadittu rahallinen takuu ennen vapaaksi päästämistä, mutta demokraattien johtamien kaupunkien syyttäjät ovat tunnettuja siitä, että he kohtelevat tiettyjä rikollisia lepsusti.
Poistuessaan oikeustalolta vapaina miehinä nuorukaiset näyttivät ulkona odottaville toimittajille keskisormea. Yksi nuorukaisista on tutkinnassa kahdesta aiemmasta ryöstöstä, joihin hän on ehtinyt syyllistyä New Yorkissa ollessaan. Hänen epäillään muun muassa lyöneen ja purreen tavaratalon työntekijää, joka yritti estää häntä varastamasta myymälästä.
Kuvernööri tarjoaa tulijoille työpaikkoja
Kun New Yorkin osavaltion kuvernööri Kathy Hochulilta (dem) kysyttiin lehdistötilaisuudessa, pitäisikö poliisin kimppuun hyökänneet turvapaikanhakijat karkottaa maasta, hän vastasi, että asiaa pitäisi ainakin harkita. Samaan aikaan Hochul haluaa yleisesti helpottaa turvapaikanhakijoiden maassa oloa tarjoamalla heille tuhansia työpaikkoja osavaltion hallinnosta.
New Yorkin kaupungin pormestari Eric Adams (dem) kommentoi, että poliisien päälle hyökänneet turvapaikanhakijat pitää asettaa syytteeseen. Adams on aiemmin palvellut kapteenina New Yorkin poliisissa.
Kieltäytyy yhteistyöstä maahanmuuttoviranomaisten kanssa
Demokraatteja edustavat luottamushenkilöt jättävät kuitenkin huomioimatta sen, että ongelmien taustalla on demokraattien voimaan saattama lainsäädäntö. New York on julistautunut turvapaikkakaupungiksi (”sanctuary city”), mikä tarkoittaa, että kaupungin palveluksessa olevia poliiseja ja muita viranomaisia on kielletty ilmoittamasta maahanmuuttoviranomaisille, mikäli he kohtaavat laittomasti maassa olevia henkilöitä.
Kaupunki kieltäytyy kaikesta yhteistyöstä maahanmuuttoviranomaisten kanssa karkotuksiin liittyen. Ei siis ihme, että laittomasti maassa olevat tuntevat olonsa turvalliseksi jopa hyökätessään poliisien kimppuun.
Samaan aikaan kaikki Fox News -uutiskanavan haastattelemat newyorkilaiset puoluekannasta riippumatta ovat yksimielisiä siitä, että laittomien siirtolaisten heidän kotikaupungissaan aiheuttamat ongelmat johtuvat pohjimmiltaan siitä, että presidentti Joe Bidenin hallinto ei ole hoitanut rajakriisiä. Kaikki ovat sitä mieltä, että rötöstelevät turvapaikanhakijat pitää karkottaa maasta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kathy Hochul Eric Adams karkottaminen Joe Biden laiton siirtolaisuus New York Turvapaikanhakijat Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turvapaikanhakija puukotti kahta koulutyttöä Saksassa – Suomen media vaikenee tekijän taustoista

Purra: Pakolaisuuksia on todella erilaisia

Trumpin muurin paluu – kaaos jatkuu USA:n etelärajalla

Tämän vuoden pakolaiskiintiö on pienin miesmuistiin – osa kiintiöstä suunnattu sosialistihallintoa pakeneville venezuelalaisille

Texas tarjoaa laittomasti maahan tuleville kaksi vaihtoehtoa: vankila tai pikakarkotus

Elon Musk syyttää Bidenia ”yksipuoluejärjestelmän” rakentamisesta laittomien siirtolaisten avulla

Ei sopua etelärajasta: Bidenin haluama lakipaketti kaatui senaatissa – ei olisi pysäyttänyt laittomien siirtolaisten vyöryä

Biden ja Trump kävivät kampanjoimassa Meksikon rajalla – Trump: ”Tämä on Bidenin invaasio”
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.
















