

New Yorkin kaupunkiin on parin viime vuoden aikana tullut yli 170 000 turvapaikanhakijaa Yhdysvaltain etelärajalta. / LEHTIKUVA
Turvapaikanhakijat pahoinpitelivät poliiseja – New Yorkin osavaltion kuvernööri: ”Karkottamista voisi harkita”
New Yorkissa poliisien kimppuun hyökänneet turvapaikanhakijat ovat aiheuttaneet niin suuren kohun, että jopa demokraattipoliitikot ovat valmiita harkitsemaan pahoinpitelijöiden karkottamista. Ongelmien ydin on kuitenkin demokraattien omassa politiikassa: etelärajaa pidetään auki laittomasti maahan tuleville ja New Yorkin kaltaiset suvaitsevaiset kaupungit kieltäytyvät yhteistyöstä maahanmuuttoviranomaisten kanssa laittomasti maassa oleskelevien ja rikollisten karkottamisessa.
Yhdysvaltain etelärajan yli vyöryvä laittomien maahantulijoiden tulva heijastuu kaikkialle maahan. Osa tulijoista hakeutuu suuriin kaupunkeihin, joissa heillä on sukulaisia tai tuttavia ja mahdollisesti myös pimeä työpaikka jo valmiina. Etelärajan osavaltioiden republikaanikuvernöörit kantavat kortensa kekoon tarjoamalla tulijoille ilmaisia bussikyytejä pohjoisen demokraattivetoisiin osavaltioihin.
Pelkästään New Yorkin kaupunkiin on parin viime vuoden aikana tullut yli 170 000 turvapaikanhakijaa etelärajalta. Heistä noin 67 000 on tällä hetkellä majoitettuna yli kahdessa sadassa yömajassa ja hotellissa eri puolilla kaupunkia.
Turvapaikanhakijoiden hotellimajoitus on aiheuttanut samoja tuttuja ongelmia kuin Suomessa ja kaikissa muissakin länsimaissa. Turvapaikanhakijat valittavat, että hotelleissa tarjottu ilmainen ruoka on pahaa, kun taas New Yorkin lukuisat kodittomat valittavat, että turvapaikanhakijoita kohdellaan paremmin kuin heitä.
Löivät ja potkivat poliiseja
Viime viikonloppuna tapahtunut hyökkäys poliiseja kohtaan on nostanut laittoman maahanmuuton puheenaiheeksi New Yorkissa. Kaksi poliisimiestä antoi Times Square -aukion lähellä lauantai-iltana siirtolaisjoukolle hajaantumiskäskyn.
Poliisien yrittäessä ottaa yhtä nuorukaista kiinni niskoittelusta epäiltynä, hänen kaverinsa käyvät joukolla poliisien kimppuun lyönnein ja potkuin. Videolta näkyy miten nuorukaiset yrittävät kohdistaa potkuja erityisesti päähän. Poliisit jäävät potkittuina maahan nuorisojoukon poistuessa paikalta.
Epäillyt vapaiksi – näyttivät keskisormea
Poliisi otti samana iltana kiinni neljä 19-24-vuotiasta latinomiestä epäiltyinä poliisien pahoinpitelystä. He ovat Yhdysvalloissa turvapaikanhakijoina. Viides epäilty saatiin kiinni myöhemmin.
Kiinni saadut viisi nuorukaista asetettiin syytteeseen virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta ja päästettiin saman tien vapaalle jalalle ilman takuita. Yhdysvaltain laki olisi mahdollistanut myös sen, että syytetyiltä olisi vaadittu rahallinen takuu ennen vapaaksi päästämistä, mutta demokraattien johtamien kaupunkien syyttäjät ovat tunnettuja siitä, että he kohtelevat tiettyjä rikollisia lepsusti.
Poistuessaan oikeustalolta vapaina miehinä nuorukaiset näyttivät ulkona odottaville toimittajille keskisormea. Yksi nuorukaisista on tutkinnassa kahdesta aiemmasta ryöstöstä, joihin hän on ehtinyt syyllistyä New Yorkissa ollessaan. Hänen epäillään muun muassa lyöneen ja purreen tavaratalon työntekijää, joka yritti estää häntä varastamasta myymälästä.
Kuvernööri tarjoaa tulijoille työpaikkoja
Kun New Yorkin osavaltion kuvernööri Kathy Hochulilta (dem) kysyttiin lehdistötilaisuudessa, pitäisikö poliisin kimppuun hyökänneet turvapaikanhakijat karkottaa maasta, hän vastasi, että asiaa pitäisi ainakin harkita. Samaan aikaan Hochul haluaa yleisesti helpottaa turvapaikanhakijoiden maassa oloa tarjoamalla heille tuhansia työpaikkoja osavaltion hallinnosta.
New Yorkin kaupungin pormestari Eric Adams (dem) kommentoi, että poliisien päälle hyökänneet turvapaikanhakijat pitää asettaa syytteeseen. Adams on aiemmin palvellut kapteenina New Yorkin poliisissa.
Kieltäytyy yhteistyöstä maahanmuuttoviranomaisten kanssa
Demokraatteja edustavat luottamushenkilöt jättävät kuitenkin huomioimatta sen, että ongelmien taustalla on demokraattien voimaan saattama lainsäädäntö. New York on julistautunut turvapaikkakaupungiksi (”sanctuary city”), mikä tarkoittaa, että kaupungin palveluksessa olevia poliiseja ja muita viranomaisia on kielletty ilmoittamasta maahanmuuttoviranomaisille, mikäli he kohtaavat laittomasti maassa olevia henkilöitä.
Kaupunki kieltäytyy kaikesta yhteistyöstä maahanmuuttoviranomaisten kanssa karkotuksiin liittyen. Ei siis ihme, että laittomasti maassa olevat tuntevat olonsa turvalliseksi jopa hyökätessään poliisien kimppuun.
Samaan aikaan kaikki Fox News -uutiskanavan haastattelemat newyorkilaiset puoluekannasta riippumatta ovat yksimielisiä siitä, että laittomien siirtolaisten heidän kotikaupungissaan aiheuttamat ongelmat johtuvat pohjimmiltaan siitä, että presidentti Joe Bidenin hallinto ei ole hoitanut rajakriisiä. Kaikki ovat sitä mieltä, että rötöstelevät turvapaikanhakijat pitää karkottaa maasta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kathy Hochul Eric Adams karkottaminen Joe Biden laiton siirtolaisuus New York Turvapaikanhakijat Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turvapaikanhakija puukotti kahta koulutyttöä Saksassa – Suomen media vaikenee tekijän taustoista

Purra: Pakolaisuuksia on todella erilaisia

Trumpin muurin paluu – kaaos jatkuu USA:n etelärajalla

Tämän vuoden pakolaiskiintiö on pienin miesmuistiin – osa kiintiöstä suunnattu sosialistihallintoa pakeneville venezuelalaisille

Texas tarjoaa laittomasti maahan tuleville kaksi vaihtoehtoa: vankila tai pikakarkotus

Elon Musk syyttää Bidenia ”yksipuoluejärjestelmän” rakentamisesta laittomien siirtolaisten avulla

Ei sopua etelärajasta: Bidenin haluama lakipaketti kaatui senaatissa – ei olisi pysäyttänyt laittomien siirtolaisten vyöryä

Biden ja Trump kävivät kampanjoimassa Meksikon rajalla – Trump: ”Tämä on Bidenin invaasio”
Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Opiskelijaviisumi avasi ovet sosiaaliturvaperäiselle maahanmuutolle – Purra: ”Ehkä hulluin Marinin hallituksen maahanmuuttouudistus”
Opiskelijaviisumi ei jatkossa ole enää perhelippu Suomeen. - Jatkossa opiskelija tulee opiskelemaan – ei elättämään perhettä suomalaisella sosiaaliturvalla, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.

Strandman vaatii selvitystä Luonnonvarakeskuksen virhearvioista: ”Näin laajojen ja toistuvien virhearvioiden jälkeen luottamus ei voi olla itsestäänselvyys”
Luonnonvarakeskus on aiemmin viestinyt, että Suomen metsät olisivat muuttuneet päästölähteeksi. Nyt uusien laskentojen ja menetelmäpäivitysten jälkeen metsät ovatkin osoittautuneet hiiltä sitoviksi. Tämä ei ole monille suomalaisille uusi tieto, sillä metsien kasvun ja hiilen sitoutumisen todellinen tila on ollut pitkään metsänomistajien ja alan toimijoiden tiedossa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman syyttää Luonnonvarakeskusta harhaanjohtavista laskelmista.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Opiskelijamaahanmuutto kiristyy – Purra: ”Suomi astuu taas askeleen kauemmaksi järjettömyydestä”
Hallitus käynnistää ensi vuonna lainvalmistelun, jolla opiskelijamaahanmuuton ehtoja ja perheenjäsenten maahantuloa kiristetään selvästi. Tieto tulevasta uudistuksesta on jo kulkeutunut maailmalle, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Saksan viranomaiset estivät islamistien iskuja joulumarkkinoille
Saksan viranomaiset estivät islamistien iskuja joulumarkkinoille. Viranomaiset arvioivat iskujen uhan yhä suureksi. Kaikki iskujen valmistelusta pidätetyt ovat saapuneet Saksaan laillisesti.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












