
Viikon 30/2017 luetuin
Heinäkuu 2017 luetuin
Tutkimus: Saksan media ei kertonut pakolaiskriisistä rehellisesti
Kun sadattuhannet turvapaikanhakijat saapuivat Saksaan syksyllä 2015 ja alkuvuodesta 2016, maan sanomalehdet ottivat tehtäväkseen kansan kasvattamisen. Samalla ne hylkäsivät perinteisen neljännen valtiomahdin roolinsa poliittisen päätöksenteon objektiivisina kriitikkoina. Tähän johtopäätökseen tuli Otto Brenner -säätiön tutkijaryhmä.
Tutkijat kävivät läpi tuhansia saksalaisia sanomalehtiartikkeleita pakolaiskriisin ajalta. Heidän päätelmänsä aineiston perusteella oli, että journalistit menettivät objektiivisuutensa ja että he repivät kansaa kahtia. Die Zeit raportoi perjantaina etukäteen maanantaina 24. heinäkuuta julkaistavasta tutkimuksesta.
Englanninkielisen The Local -julkaisun mukaan tutkimusraportti arvostelee valtavirtamediaa asettumisesta liittokansleri Angela Merkelin avoimien ovien pakolaispolitiikan taakse ja kritiikittömästä poliittisen eliitin iskulauseiden toistelusta.
Journalistit kohtelivat hallituksen politiikkaa kritisoivia ihmisiä epäilyttävinä ja potentiaalisesti rasisteina. Samalla sanomalehdet näkivät roolinsa olevan kansalaisten kasvattaminen paremmiksi ihmiseksi, tutkijat toteavat artikkelissaan.
“Useimmat journalistit epäonnistuivat työssään, jossa heidän oletetaan objektiivisesti kuvailevan maailmaa lukijoilleen”, tutkijaryhmää vetänyt Die Zeitin entinen päällikkötoimittaja Michael Haller totesi.
Uutisartikkeleiden yhteyteen sekoitettiin usein journalistin oma mielipide, kun taas tavallisten kansalaisten, asiantuntijoiden ja turvapaikanhakijoiden itsensä mielipiteet usein sivuutettiin, Halle lisäsi Die Zeitille.
Raportin mukaan suurten sanomalehtien moralistinen raportointi söi massiivisesti yleisön luottamusta valtavirtamedialta. Lisäksi se jakoi saksalaista yhteiskuntaa kahtia.
Saksalaismedia kohtasi rajua kritiikkiä, kun Kölnin ja monien muiden saksalaisten suurkaupunkien uudenvuoden 2016 juhlissa tapahtunut satojen naisten seksuaalinen häirintä jäi isoilta mediataloilta lähes kokonaan uutisoimatta.
Saksassa kriittiset kansalaiset alkoivat kutsua valtavirtamediaansa valemediaksi (Lügenpresse), kun Suomessa saman termin otti käyttöön valtamedia itse puhuessaan kilpailijoistaan sosiaalisessa mediassa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













