Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tutkimus: Välimeren meripelastustoimet lisäävät hukkumisia ja hyödyttävät ihmissalakuljettajia

27.11.2019 |16:53

Italialaistutkijat ovat todenneet, että meripelastustoimien lisääminen Välimerellä johtaa ainoastaan siihen, että ihmissalakuljettajat käyttävät huterampia ja halvempia aluksia, jolloin yhä useammat laittomat siirtolaiset joutuvat hengenvaaraan. Meripelastus siis parantaa ihmissalakuljettajien tienestejä mutta lisää hukkumisia.

Torinolaisessa yliopistossa työskentelevä tutkija Giovanni Mastrobuoni on erikoistunut tarkastelemaan rikollisuutta taloudellisesta näkökulmasta, kertoo taloustietotoimisto Bloomberg. Mastrobuoni on julkaissut yhdessä kahden muun tutkijan kanssa tutkimuksen, jossa tarkastellaan ihmissalakuljettajien toimintamalleja Välimerellä.

Tutkijat havaitsivat, että ihmissalakuljettajien toiminta noudattaa tiettyä kaavaa: kun ihmissalakuljettajat arvelevat, että ihmisoikeusjärjestöjen ja muiden toimijoiden meripelastusaluksia on liikkeellä runsaasti, he siirtyvät käyttämään halvempia ja samalla turvattomampia aluksia, koska kyydin saamisen todennäköisyys meripelastusalukselta on suurempi.

Siirtolaisuus on liiketoimintaa

Halvempia ja huterampia aluksia käytettäessä tapahtuu kuitenkin helpommin onnettomuuksia ja hukkumisia. Tämä tutkimustulos ei tietenkään miellytä niitä, jotka pitävät meripelastustoimia Euroopan maiden moraalisena velvollisuutena.

Italian edellinen sisäministeri Matteo Salvini painotti, että meripelastustoimet aiheuttavat enemmän vahinkoa kuin hyötyä. Salvini pyrki rajoittamaan kansalaisjärjestöjen alusten mahdollisuuksia tuoda lastinsa Italian satamiin. Salvini painotti myös sitä, että laiton siirtolaisuus on liiketoimintaa, joka on saatava loppumaan keinolla millä hyvänsä. Tämä tutkimus kuitenkin päättyy vuoteen 2017, joten Salvinin toimet pääministerinä eivät näy tutkimustiedoissa.

EU-maat eivät määrää salakuljettajia

Tutkijat tarkastelivat Välimeren säätilaa vuosina 2009-2017 ja vertasivat sitä Italiaan saapuneiden laittomien siirtolaisten määrään ja meripelastusalusten lokitietoihin. Tutkijoilla oli käytettävissään myös jonkin verran tietoja ihmissalakuljettajien käyttämistä alustyypeistä.

Tutkimuksen tulokset asettavat Euroopan valtiot karun totuuden eteen: EU-maiden hallitukset voivat päättää omasta toiminnastaan, mutta ne eivät pysty määräämään, miten ihmissalakuljettajat reagoivat ja sopeutuvat viranomaisten ja kansalaisjärjestöjen toimiin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää