

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Unkari vapauttaa alle 30-vuotiaat äidit tuloverosta – opintolainankin saa anteeksi tekemällä lapsen
Unkari jatkaa perheystävällistä politiikkaansa vapauttamalla kaikki alle 30-vuotiaana äidiksi tulleet naiset tuloverosta. Myös opintolainan saa anteeksi tekemällä lapsen alle kolmikymppisenä.
Vuoden 2023 alusta lähtien kaikki alle 30-vuotiaana äidiksi tulleet naiset vapautetaan tuloverosta, kertoo Unkarin pääministerin erikoisavustaja Twitterissä. Tämän uudistuksen jälkeen tuloverosta vapautettuja ovat kaikki työssä käyvät alle 25-vuotiaat nuoret, alle 30-vuotiaat ensisynnyttäjät ja kaikenikäiset vähintään neljän lapsen äidit.
Eikä siinä vielä kaikki! Lisäksi alle 30-vuotiaat äidit saavat opintolainansa anteeksi, jos lapsi on syntynyt opintojen aikana tai kahden vuoden kuluessa opintojen päättymisestä.
Jopa kymmenet tuhannet voivat hyötyä verovapaudesta
Nämä uudistukset ovat osa Unkarin perheystävällistä politiikkaa, jolla pyritään unkarilaisten syntyvyyden lisäämiseen ja perheiden tukemiseen. Verohelpotukset on haluttu viedä läpi tiukasta taloustilanteesta huolimatta.
– Hallituksen laskelmien mukaan jopa kymmenet tuhannet nuoret äidit voisivat hyötyä tuloverovapaudesta, kertoo valtiosihteeri Ágnes Hornung.
Nuoria rohkaistaan perheen perustamiseen
Äiti saa tuloverovapauden riippumatta siitä, onko hän sinkku, naimisissa tai eronnut. Verovapaus on voimassa 12. raskausviikolta siihen saakka, kunnes äiti täyttää 30 vuotta. Uuden tukimuodon tavoitteena on kasvattaa syntyvyyttä ja lisätä perheiden käytettävissä olevia tuloja.
Jo aiemmin kaikki alle 25-vuotiaat unkarilaiset miehet ja naiset on vapautettu tuloverosta. Tämänkin tuen tavoitteena on rohkaista nuoria perheen perustamiseen.
Tuloverovapauden lisäksi nuoret äidit ja perheet ovat oikeutettuja monenlaisiin muihinkin tukiin, kuten verotuksen perhevähennykseen, lainan muodossa annettavaan raskausajan tukeen ja kotihoidon tukeen.
Lisää unkarilaisia luonnonmenetelmällä
Monet EU-maat pyrkivät ratkaisemaan väestön vähenemiseen liittyvät ongelmansa maahanmuutolla. Unkarissa sen sijaan panostetaan siihen, että unkarilaiset tekisivät enemmän lapsia. Valtion määrätietoinen politiikka lapsiperheiden tukemiseksi onkin vaikuttanut syntyvyyden nousuun Unkarissa.
Pahasti laskussa ollut syntyvyyden trendi onnistuttiin Unkarissa kääntämään siten, että kokonaishedelmällisyysluvun kasvu maassa oli suurin kaikista EU-maista vuosien 2010 ja 2019 välisellä jaksolla. Suomessa sen sijaan tapahtui samalla ajanjaksolla suurin syntyvyyden lasku kaikista EU-maista, kun syntyvyys laski 28 prosenttia.
Unkarilainen perhepolitiikka sisältää monenlaisia tukimuotoja kodinperustamisavustuksista verovähennyksiin ja tuettuihin lainoihin. Ajatuspaja Suomen Perusta julkaisi vuosi sitten raportin Perhepolitiikka ja syntyvyys Unkarissa. Raportti on ladattavissa Suomen Perustan sivuilta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- opintolaina Ágnes Hornung perhepolitiikka lapsiperhevähennys Syntyvyys Verovapaus Unkari Kotihoidon tuki Suomen Perusta lapsiperheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kuinka Unkari on saanut nostettua maan syntyvyyden määrätietoisella perhepolitiikalla – ja mitä Suomi voisi tästä oppia?

Perussuomalaiset haluaa turvata keskiluokan ostovoiman: Sähkönsiirrolle hintakatto, polttoainevero alas – Tavio: ”Rahaa tulee jäädä kulutukseen”

Perussuomalaiset: Kantaväestön vähenemisen syyt Helsingissä selvitettävä

Ansaitsetko yli 2 500 euroa kuukaudessa? SDP kehottaa suomalaisia myymään omaisuuttaan sähkölaskujen maksamiseksi

Nyt on hapokasta: Petteri Orpo esitti työperäistä maahanmuuttoa ratkaisuksi perheiden perustamiselle ja suomalaisten syntyvyydelle

Maahanmuuttajien lapsilla paljon autismia – riski 50-kertainen verrattuna suomalaisten äitien lapsiin

Traumaattiset synnytyskokemukset esteenä toivotulle lapsiluvulle – Simula: ”Äitien hyvinvointi kaipaa huomiota”

PS: Lapsiperheiden verotusta kevennettävä lapsimäärän mukaan – ”Nyt tarvitaan määrätietoisia tekoja perheiden hyväksi”

Ministeri Kiuru ohitti Simulan kysymyksen äitien terveysongelmista – Simula: ”Eikö äitien jaksamista oteta tosissaan?”
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Antikainen: Tanskan malli Suomeen – rikolliset ulkomaalaiset automaattisesti ulos
Tanskan hallitus on päättänyt kiristää lainsäädäntöään siten, että vakavista rikoksista vähintään vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomitut ulkomaalaiset määrätään automaattisesti karkotettaviksi riippumatta siitä, kuinka kauan he ovat asuneet maassa.

Ensimmäiset Helsingin perussuomalaiset eduskuntavaaliehdokkaat julki – ehdolla kaksi ministeriä
Molemmat perussuomalaisten helsinkiläiset ministerit Wille Rydman ja Mari Rantanen ovat ehdolla ensi kevään eduskuntavaaleissa.

Sheikki Laakso: Kokoomuksen Laiho on väärässä dieselverosta – totuus on toinen
Kokoomuksen kansanedustaja Mia Laiho on esittänyt mielipiteitään dieselveron perusteista, jotka ovat perussuomalaisten kansanedustaja Sheikki Laakson mukaan kaukana todellisuudesta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













