
Unkarin suurlähettiläs muistuttaa: Oikeusvaltio sijaitsee kunkin maan sisällä
Unkarin Suomen suurlähettiläs György Urkutin mielestä maidemme välit ovat edelleen erinomaisella tolalla. Ainoa ryppy sukulaiskansojen rakkauteen on tullut Suomen EU-puheenjohtajuuden myötä. Suomi kun vaatii EU-rahoituksen kytkemistä oikeusvaltioperiaatteeseen.
– Tuntuuko nyt siltä, että Suomi sekaantuu Unkarin sisäisiin asioihin? kysyi Arto Luukkanen Dosentti-ohjelmassaan AlfaTV:llä.
– Ei Suomi, mutta jotkut suomalaiset poliitikot, vastasi suurlähettiläs György Urkuti.
”Oikeusvaltio ei liity EU-rahoitukseen”
Suurlähettiläs painotti haastattelussa sitä, että oikeusvaltio on Unkarille yhtä tärkeä kuin jokaiselle muullekin EU:n jäsenmaalle ja ”kaikki ovat ehdottomasti sitä mieltä, että sitä on noudatettava”. Sitten tuleekin se suuri mutta, joka kummittelee Unkarin ja EU:n puheenjohtajamaan välisissä suhteissa:
– Se, että oikeusvaltioperiaate voitaisiin liittää EU:n rahoitukseen, on taas eri asia, suurlähettiläs painotti. Hänen mukaansa Unkaria vastaan kohdistetut syytökset ovat ensi sijassa poliittisia. Oikeusvaltiota on noudatettava kunkin jäsenmaan sisällä ja se on kunkin jäsenmaan oma asia.
– Pitäisi ottaa huomioon, että kullakin jäsenmaalla on oma historiansa ja eri ratkaisuja, mitä oikeusvaltioon tulee, Urkuti perusteli.
Luukkanen otti AlfaTV:n haastattelussa esille pääministeri Antti Rinteen näkemyksen, jonka mukaan EU-rahoitukseen tulisi liittää sekä ilmasto- että maahanmuuttopolitiikka. Urkutin mukaan unionin ilmastotavoitteet ovat kannatettavia, mutta hankkeisiin pitäisi saada EU:n laajuinen rahoitus. Ilmastohankkeiden pitäisi olla mukana rahoituskehyksessä.
”Kansaa vastaan ei voi toimia”
Maahanmuutto on suurlähettiläs Urkutin mukaan sitten aivan eri asia kuin ilmastokysymykset, ”eivätkä Unkarin tai muidenkaan jäsenmaiden” kansalaiset halua lisää laitonta ja hallitsematonta maahanmuuttoa.
– Se on demokratian ydinkysymys, Urkuti totesi.
– Jos kansa haluaa jotakin, sitä vastaan ei voi pidemmällä aikavälillä toimia.
Suurlähettiläs kommentoi diplomaattisesti myös kohua, jonka Helsingin Sanomat sai aikaan Unkarin ulkoministerin haastattelulla, jota Luukkanen luonnehti kysymyksessään ”enemmänkin mielipidekirjoitukseksi”.
– Jotkut suomalaiset sanomalehdet ovat käyneet sotaa Unkaria vastaan jo useitakin vuosia. En kuitenkaan halua katsoa taaksepäin, vaan kuten apostoli Paavali sanoi: katse aina eteenpäin!
”Ideologinen taistelu on lopetettava”
Haastattelu lopuksi Luukkanen paneutui virallisen Suomen niin sanottuun ”moraaliseen ulkopolitiikkaan” ja tiedusteli suurlähettiläältä, miten kahden maan välinen ”ryppy” saataisiin siliämään. Suurlähettiläs Urkutin mielestä se onnistuu siten, että ”ideologiset taistelut” on lopetettava.
– Suomen ja Unkarin välillä on etsittävä sitä, mikä yhdistää meitä. Se oli Suomen perinteinen linja Euroopan unionissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- György Urkuti suurlähettiläs sisäpolitiikka poliitikot Oikeusvaltio Unkari Arto Luukkanen Antti Rinne ilmastopolitiikka Suomi EU maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Unkari leivättömän pöydän ääreen maahanmuuton rajoittamisesta

Komission uusi puheenjohtaja Ursula von der Leyen on pahempi federalisti kuin edeltäjänsä Juncker

HS siirtyi totuudenjälkeiseen aikaan kampanjassaan Unkaria vastaan

Halla-aho kansallismielisten puolueiden menestyksestä: EU on epäonnistunut ratkaisemaan ongelmia, jotka koskettavat tavallista ihmistä

Rinne suli Orbanin edessä – hallituksen linja kärsi nöyryytyksen Euroopassa
Viikon suosituimmat

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












