

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Väärä asu ja somepostaus toivat naiselle 11 vuotta linnaa Saudi-Arabiassa
Vahvan kuningashuoneen, läpikäyvän uskonnon ja modernin kansalaisvaltion yhdistäminen toimivaksi konseptiksi on hankalaa, ellei peräti mahdotonta. Kun valtaa ei haluta aidosti jakaa, uudistukset ovat pelkkä kulissi. Sen huomasivat naisten oikeuksien puolesta taistelleet sisarukset Saudi-Arabiassa.
Saudi-Arabia haluaa muuttaa länsimaisen median valtiosta luoman mielikuvan, jonka mukaan kyseessä on öljyrahoissa piehtaroivan paimentolaiseliitin keskiaikainen tyrannia.
Taustalla on maailmanlaajuinen pyrkimys irti fossiilienergiasta, joka tarkoittaa öljyvaltioille uusien tulonlähteiden etsintää.
Saudi-Arabia tähtää Vision 2030–suunitelmallaan siihen, että kuuden vuoden kuluttua öljy ei ole maan tärkein tulonlähde. Tarkoitus on satsata uusiutuvaan energiaan ja tehdä hiekka-aavikosta Lähi-idän merkittävin turistikohde.
Naisten tasa-arvo toisinajattelua
Saudi-Arabian itsevaltainen johtaja Muhammed bin Salman (MBS) haluaa luoda kuvan modernista ja avoimesta valtiosta, jonne jokainen maksukykyinen matkaaja on tervetullut viihtymään ja törsäämään.
Kulissien takana totuus voi olla toinen ja erityisesti naisten ja toisinajattelijoiden asema on länsimaisittain mitattuna todella kehno.
Naiset ovat tosin saaneet ajaa autoa jo pari vuotta ja MBS:n käskystä moraalipoliisi on teoriassa aavistuksen höllentänyt huivin ja kehon peittävän abayan käyttöpakkoa. Kunhan asu vain on ”kunniallinen”.
”Se maa on tuhonnut minut ja perheeni”
Tammikuussa 29-vuotias Manahel al-Otaibi tuomittiin 11 vuodeksi vankeuteen terrorismirikoksista “mentyään kauppaan ilman abayaa”. Sen lisäksi hän oli somessa kritisoinut maan miehistä valtajärjestelmää.
– Ensimmäistä kertaa olen alkanut vihata sitä, että synnyin naiseksi kotimaassani. Se maa on tuhonnut minut ja perheeni ja tehnyt elämästämme sietämättömän helvetin vain siksi, että olemme naisia, jotka halusivat oikeuden omaan elämäänsä, sanoo Saudi-Arabiasta paennut Manahelin sisat Fawzia al-Otaibi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- öljyrahat Vision 2030 fossilienergia MBS Lähi-Idän merkittävin turistikohde Fawzia al-Otaibi Manahel al-Otaibi Muhammed bin Salman abaya kuningashuone vihreä siirtymä huivi toisinajattelijat naisten oikeudet Öljy Saudi-Arabia Tasa-arvo Demokratia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ääri-islamismi nostaa jälleen päätään ranskalaiskoulussa – rehtori päätti erota jouduttuaan uskontoperusteisen vihan ja tappouhkausten kohteeksi

Koraani on Saksan muslimikoululaisille tärkeämpi kuin Saksan laki – joka kolmas hyväksyy väkivallan jos Allahia pilkataan

Vangittu Nobel-voittaja Narges Mohammadi on taistellut vuosikymmeniä islamin naiskäsitystä ja huntupakkoa vastaan

Perussuomalainen Nuoriso vaatii naisten alistuskulttuurin kitkemistä Suomesta: “Ei ole mitään väärää puolustaa naisten oikeutta elää vapaasti”

Oikeisto riemastui ja vasemmisto vimmastui uskonnollisen pukeutumisen kiellosta ranskalaiskouluissa
Viikon suosituimmat

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Tutkimus: Brittinuoret pitävät maataan rasistisena – vain joka kymmenes olisi valmis sotimaan maansa puolesta
Puolet brittinuorista pitää maataan rasistisena ja vain joka kymmenes taistelisi maansa puolesta. Maahanmuutto on muuttanut yhteiskuntaa ja Lontoossa joka kahdestoista kadulla vastaan tulija on maassa laittomasti. Kansanedustaja Vigelius näkee tässä "woken ja länsimaisen itseinhon tuhoisat seuraukset".

Ruotsin Kela maksaa vuosittain miljardituet vilpillisille kansalaisille – tapausten määrä moninkertaistunut muutamassa vuodessa
Konstit on monet kun kansalaiset huijaavat rahaa hyvinvointivaltiolta. Tukipetosten määrä on moninkertaistunut muutamassa vuodessa. Tyypillinen vilunki on tukien maksaminen henkilölle, joka on jo poistunut maasta. Ruotsin Kelan eli Försäkringskassanin miljardilukuihin on perehtynyt Fokus-media.