Vasemmistonuorten Andersson esittää kansanäänestystä EMU-jäsenyydestä

13.03.2013 |13:00

Jos vasemmiston ajamia rakenteellisia uudistuksia rahaliittoon ei toteuteta, on puolueen vähintään vaadittava kansanäänestystä Suomen EMU-jäsenyydestä, esittää Vasemmistonuorten puheenjohtaja Kansan Uutisten mukaan.

Vasemmistonuorten puheenjohtajan Li Anderssonin mielestä vasemmiston pitää arvioida Eurooppa-projekti uudelleen. Unioni kehittyy liittovaltiomaiseen suuntaan.

Vasemmistoliiton pitää Anderssonin mukaan vastustaa johdonmukaisesti ja voimakkaasti talouskuria ja leikkauksia. Hän viittaa blogissaan myös eurooppalaiseen suurtyöttömyyteen ja vaatii puhumaan myös työsuhteiden laadusta.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan

15.01.2026 |11:00
8.
Suomen uutiset logo

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen

20.01.2026 |14:30

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää