

Ruotsidemokraattien puoluejohtaja Jimmie Almedalen hassuttelee puhujalavalla Almedalenissa 7.7.2018. / LEHTIKUVA
Vedonlyöjät Ruotsin vaaleista: ruotsidemokraatit tasoissa demareiden kanssa
Puolueiden suosiota kansalaisten keskuudessa mitataan perinteisesti säännöllisin välein toistuvin gallupein. Mutta on olemassa toinenkin tapa: vedonlyöntilistoilla veikkaus Ruotsin vuoden 2018 valtiopäivävaalien menestyjistä käy vilkkaana ja tauotta kaiken aikaa. Syyskuun vaalit ovat vedonlyöjien mielestä kahden kauppa.
Kansainvälisen vedonlyöntifirman sivuilla yleisin veikkauksen kohde on puolue, joka saa suurimman äänimäärän Ruotsin valtiopäivävaaleissa. Listoilla ovat tällä hetkellä valtiopäivillä olevat puolueet. Sosiaalidemokraatit ovat vielä hiuksen hienosti edellä ruotsidemokraatteja, kokoomus on jo selvästi johtokaksikon takana. Toisaalta kokoomus on selvästi kisan nelosta eli keskustapuoluetta edellä.
Toinen suosittu tapa on veikata puolueen äänimäärää jotakin lukuarvoa vastaan – eli saako puolue enemmän tai vähemmän äänistä kuin tietyn prosenttiluvun. Tässä kohden pelaajien mielipiteet menevät hieman ristiin edellisen arvion kanssa. Kokoomus nimittäin olisi tämän hetkisen tilanteen mukaan saamassa hiuksenhienosti yli 21,5 prosenttia äänistä ja ruotsidemokraatit selvästi yli 21,5 prosenttia. Sosiaalidemokraateille ennustetaan juuri ja juuri alle 23,5 prosentin tulosta.
Pelaajien näkemykset ovat johtokolmikon osalta selkeitä ja sen mukaan hallitusneuvotteluista olisi vaalien jälkeen tulossa todella mielenkiintoiset. Selvästi todennäköisimmin hallituksen muodostaisivat vedonlyöjien mielestä allianssipuolueet eli kokoomus, keskusta, liberaalit ja kristillisdemokraatit.
Sitten meneekin mielenkiintoiseksi, sillä seuraavaksi todennäköisimmät vaihtoehdot ovat todella lähellä toisiaan: toiseksi todennäköisin hallituskokoonpano olisi sosiaalidemokraatit, keskusta, liberaalit ja ympäristöpuolue. Edellisen vaihtoehdon kanssa lähes tasoissa on kokoomuksen sekä ruotsidemokraattien muodostama hallitus. Tämä vaihtoehto on jotakin todella uutta Ruotsin politiikassa. Yhtä todennäköinen on tosin kokoomuksen ja sosiaalidemokraattien hallituskoalitio, vallankumouksellinen vaihtoehto sekin.
Ruotsin politiikan kaksinapaisuus on murtumassa syyskuussa ja vaalien jälkeen todellinen vaihtoehto on vähemmistöhallitus. Hallitus johtaa siinä tapauksessa maata jonkin muun valtiopäiväpuolueen ehdollisella tuella.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson luo uutta kansankodin mallia: maassa maan tavalla tai maasta ulos

Ruotsidemokraatit tällä tahdilla jo heinäkuussa Ruotsin suurin puolue – Sosialidemokraatit alamäessä

Ruotsidemokraattien vaaliohjelma on muutoksen käsikirja: Maahanmuuttoon tiukka linja – turvapaikka peruttava välittömästi, kun sen perusteet muuttuvat

Ruotsidemokraatit samaan EU-parlamenttiryhmään perussuomalaisten kanssa – Halla-aho: ”kaikki pohjoismaiset kansallismieliset ovat nyt saman katon alla”

Ruotsidemokraatit hakevat uusia äänestäjiä työläisnaisten ja kunnollisten ulkomaalaistaustaisten parista

Voitonvarma Jimmie Åkesson: Ruotsidemokraatit ovat muutoksen takuu

Ruotsidemokraatit tukevat perussuomalaisia: Maahanmuuttoa ei nähdä Suomessa vielä ongelmana – ”Tehkää kaikkenne, ettei tilanne mene yhtä pahaksi kuin Ruotsissa”
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Opetusministerin mielestä maahanmuutto ei ole syy huonoille Pisa-tuloksille – Koponen on eri mieltä: ”Haitallinen maahanmuutto heikentää oppimistuloksia”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää tuoreita Pisa-tuloksia vakavana muistutuksena siitä, että Suomen on jatkettava peruskoulun suunnan korjaamista ja uskallettava puhua myös maahanmuuton vaikutuksista koulutukseen.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













