
Verottaja haluaa torpata yksityisyyden suojan ja ottaa biometriset tunnisteet käyttöön – sota järjestäytynyttä rikollisuutta vastaan vaatii uusia aseita
Ruotsin veroviranomaiset ovat jääneet takamatkalle taistelussa hyvinvointivaltion kuppaajia vastaan. Rahanpesu, pimeän työvoiman käyttö, korruptio ja tukipetokset vaativat viranomaisilta yhä kehittyneempiä valmiuksia. Vastaus on tietojen laajamittainen yhdisteleminen tekoälyn avulla ja biometristen tunnisteiden käyttöönotto.
Rikolliset ovat iskeneet hyvinvointivaltion hunajapurkin kylkeen ammottavan reiän, josta roistot kuppaavat veronmaksajien rahoja omiin taskuihinsa. Näkyvä esimerkki väärinkäytöksistä on vaikkapa pääministerin asuntoa vailla työlupaa siivonnut, karkotusmääräyksen saanut etsintäkuulutettu henkilö.
– Salassa pidettävät henkilötiedot haittaavat viranomaisten välistä tiedonvaihtoa ja mahdollistavat sen, että vakavat rikokset; pimeän työvoiman hyödyntäminen ja tukipetokset voivat jatkua vuodesta toiseen, sanoo Verohallinnon (Skatteverket) pääjohtaja Katrin Westling Palm Dagens Nyheterin haastattelussa.
– Nykymääräykset ovat johtaneet siihen, että 25 ihmistä voi asua yksiössä samassa osoitteessa ja jatkaa työntekoa surkein ehdoin kuukaudesta ja jopa vuodesta toiseen.
Korruption riski kasvaa
Ruotsissa käyttää hallintovaltaa noin 450 eri viranomaista, joista suurimmat ovat Puolustusvoimat, Poliisi ja paikallinen Kela (Försäkringskassan) sekä Verohallinto. Jokainen viranomainen käsittelee suuria tietomääriä mutta ne eivät voi vapaasti jakaa tietoa keskenään. Tiedonvaihto voi olla kielletty jopa saman hallinnon eri osastojen välillä.
Rikollinen toiminta on yleisintä rakennusalalla, siivouksessa, ravintoloissa ja pitkien alihankintaketjujen toimialoilla. Julkiset hankinnat ovat vuodessa arvoltaan 800 miljardia kruunua, joka sekin houkuttelee väärintekijöitä.
– Hankintojen seuraaminen ei kuulu meille, mutta soluttautumisen ja korruption riski kasvaa samaa vauhtia, kun järjestäytynyt rikollisuus muuttuu yhä sofistikoidummaksi, pääjohtaja painottaa.
Tekoäly ja biometrinen henkilöntunnistus käyttöön
Tietojenvaihdon lisääminen ja ylipäänsä sen mahdollistaminen eri viranomaisten välillä edellyttää lainmuutoksia. Asiaa selvittänyt raportti julkistetaan kesäkuun lopulla. Uudistuksilla on ruotsidemokraattien myötä läpimenoon tarvittava enemmistö valtiopäivillä.
– Jos viranomaisille annetaan mahdollisuus keskinäiseen informaationvaihtoon ja tietojen käsittelyyn tekoälyn sekä algoritmien avustuksella, niin epäilyttävien henkilöiden, yritysten ja osoitteiden haarukointi tehostuu merkittävästi.
Kun ohjelmistoratkaisujen ohella otetaan käyttöön biometriseen tunnistamiseen perustuva henkilökortti, niin rikollisten keinot systeemin kuppaamiseksi vähenevät olennaisesti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- biometrinen tunniste ict julkisen sektorin hankinnat siivous törkeä talousrikollisuus työvoiman hyväksikäyttö Katrin Westling Palm verovirasto valtionhallinto tukipetokset biometrinen tietokanta soluttautuminen ravintolat Algoritmit verohallinto Tekoäly Rakentaminen Ruotsi korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tekoäly vie poliittisen korrektiuden uudelle tasolle – mieluummin ydinräjähdys kuin vihapuhe

Tiukkaa taistoa tekoälystä – Google haastaa Microsoftin omalla tekstirobotillaan

Kyborgia pukkaa – ensimmäinen ihminen saanut kohutun Neuralink-aivoimplantin
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.

SDP äänesti kansalaisuuden ehtojen tiukennuksia vastaan – Vigelius: ”SDP:n linja on, että Kelan etuuksilla turvattu toimeentulo olisi kansalaisuutta haettaessa tarpeeksi”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen kansalaisuuslain kiristämiseksi äänin 103-58. Lakia vastustivat kaikki paikalla olleet sosiaalidemokraatit, vihreät, vasemmistoliitto ja RKP:n Eva Biaudet.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.