

Matti Matikainen
Ville Tavio: Suomi seisoo Ukrainan rinnalla ja tukee myös suomalaisyritysten osallistumista Ukrainan jälleenrakentamiseen
Suomi sitoutuu auttamaan Ukrainaa myös Venäjän hyökkäyssodan aiheuttamien tuhojen korjaamisessa. – Ukrainan jälleenrakentamisessa on kyse satojen miljardien eurojen panostuksista, joihin meiltä löytyy paljon tarvittavaa osaamista, totesi ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio jälleenrakennussuunnitelman ensimmäinen osan tiedotustilaisuudessa torstaina.
Suomen kansallisen Ukrainan jälleenrakennussuunnitelman ensimmäinen osa keskittyy erityisesti siihen, millaista rahoitusta, tukea ja neuvontaa suomalaisyritykset voivat saada osallistumisessa Ukrainan jälleenrakennukseen. Se on laadittu ulkoministeriössä yhteistyössä muun valtionhallinnon ja keskeisten elinkeinoelämän organisaatioiden kanssa.
Hallitusohjelmaan pohjautuvassa suunnitelmassa esitetään useita rahoitusratkaisuja, jotka helpottavat markkinaselvityksiä, kaupankäyntiä ja investointeja Ukrainaan.
Käytännön rahoitustoimista merkittävimpiä ovat Finnveran Ukrainaan kohdistuvan vienninrahoituksen mahdollistaminen korvaamalla mahdollisesti aiheutuvia luottotappioita.
Tuet vastaamaan paremmin liiketoiminnan tarpeita
Finnfundin pääomaa korotetaan lisäksi kohdistetusti 25 miljoonalla eurolla, mikä mahdollistaa sijoituksia yksityissektorille Ukrainassa.
Suunnitelmassa esitetään myös uuden sekaluottoinstrumentin, Ukraine Investment Facilityn, perustamista. Se mahdollistaisi 50 miljoonan euron edestä hankkeita vuosina 2025–2026.
Lisäksi Finnpartnership-liikekumppanuustuen ehtoja ja tukimuotoja kehitetään vastaamaan paremmin elinkeinoelämän tarpeita Ukrainassa. Liikekumppanuusohjelmaa lisärahoitetaan yhteensä 8 miljoonalla eurolla vuosina 2024–2027.
Suomi seisoo Ukrainan rinnalla
– Suomi tukee Ukrainaa niin kauan kuin on tarpeen, aloitti ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio jälleenrakennussuunnitelman tiedotustilaisuuden torstaina Helsingissä.
– Välittömän tuen lisäksi tarvitaan pitkän aikavälin jälleenrakennusapua. Sodan tuhojen korjaamisen on arveltu kestävän useita vuosia ja maksavan satoja miljardeja.
Viimeisin arvio jälleenrakentamisen kustannuksista on ministerin mukaan yli 400 miljardia euroa. Suomella on paljon tarjottavaa vaikkapa siirtymässä puhtaisiin teknologioihin ja energiantuotantoon.
Vastuullisuus huomioidaan
Osaamista löytyy myös digitalisaatiossa, tietoverkoissa, rakentamisessa sekä hyvässä hallinnossa.
– Kaikessa Suomen Ukrainalle antamassa tuessa huomioidaan vastuullisen yritystoiminnan periaatteet, oikeusvaltiorakenteiden vahvistaminen sekä korruption torjunta.
Suunnitelman toinen osa valmistuu ensi vuonna ja siinä käsitellään laajemmin valtionhallinnon ja sidosryhmien osallistumista. Keskiössä on kehitysyhteistyö- ja humanitaaristen määrärahojen käyttö.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Finnpartnership Ukraine Investment Facility neuvonta Suomen kansallinen Ukrainan jälleenrakennussuunnitelma Finnfund Venäjän hyökkäyssota ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ukrainan sota jälleenrakennus Finnvera jälleenrakentaminen rahoitus Ville Tavio Ulkoministeriö Ukraina perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho seisoo lujana Venäjän edessä: ”Moni sellainen uhkakuva, jota olisi pidetty aivan utopistisena, on osoittautunut realistiseksi”

Vihreään ilmastorahastoon leikkaus

Suomi valmistautuu Ukrainan jälleenrakentamiseen – Tavio: ”Vahva tukemme Venäjän hyökkäyssodan kohteena olevalle Ukrainalle jatkuu”

Suomelta tukea Israeliin – Tavio: Hamasin tulee vapauttaa panttivangit

Kehitysyhteistyön sopeutukset tarkentuvat – vähennyksiä muun muassa monenkeskiseen yhteistyöhön ja humanitaariseen apuun

Ukraina on Suomen suurin kehitysyhteistyökohde – perussuomalaiset ministerit: Suomen tuki jatkuu niin kauan kuin on tarvetta

Ministeri Tavio jäänmurtajayhteistyöstä Yhdysvaltojen ja Kanadan kanssa: Suomi tavoittelee merkittävää vientiä
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää