

Black Lives Matter -mielenosoitus. Kuva: PDBVerlag, Pixabay.
Aktivistien tilipäivä – väärillä väitteillä ratsastava Black Lives Matter takoi puolessa vuodessa 10 miljardia dollaria
Vuoden 2020 tuottoisin bisnes saattoi hyvinkin olla rasismin vastustaminen. Niille jotka erehtyivät vastustamaan rasismia ilmaiseksi, näyttää mallia yhdysvaltalainen Black Lives Matter -liike. Se keräsi yli 10 miljardia dollaria reilun puolen vuoden aikana.
Yhdysvaltalainen Black Lives Matter -järjestö kertoo keränneensä lahjoituksina noin 10,6 miljardia dollaria keväästä lähtien. Summa vastaa noin 8,6 miljardia euroa. Asiasta uutisoi The Economist -lehti.
Vuonna 2013 perustettu BLM-järjestö kertoo toimintansa tavoitteeksi mustiin kohdistuvan väkivallan ja erityisesti poliisiväkivallan vastustamisen. Keväällä minnesotalaisen George Floydin kuolema pidätystilanteessa sai lahjoittajat liikkeelle.
Tilastot poliisiväkivallasta eivät juurikaan tue Black Lives Matter -liikkeen väitteitä, mutta hyvässä markkinoinnissa faktoilla ei ole väliä, vaan tunteet ratkaisevat. Julkkikset, suuryritykset ja kärkipoliitikot rynnistivät tukemaan liikettä ympäri maailman – myös Suomessa.
Poliitikot tukevat, julkkikset ja suuryritykset lahjoittavat – lahjoitusvaroja käytetään mm. väkivaltaisten mellakoitsijoiden pidätystakuisiin
Suuryrityksistä esimerkiksi teknologiayhtiöt Amazon ja Microsoft rahoittavat suoraan BLM:aa.
Liikkeen rahoittajina ja tukijoina on myös useita julkkiksia sekä eturivin poliitikoita. Suomessa esimerkiksi poliisiasioista vastaavat sisäministeri Maria Ohisalo on kertonut tukevansa liikettä. Samoin on kertonut pääministeri Sanna Marin.
Ryhmä on kannattanut laajasti esimerkiksi poliisin rahoituksen katkaisemista.
Johtuen hajautetusta luonteestaan BLM-liikkeen toiminnasta on vaikeaa muodostaa kovin selkeää kokonaiskuvaa. “BLM” ei esimerkiksi ole rekisteröity tuotemerkki, jonka käyttöä voitaisiin rajoittaa.
BLM-liikehdintään liitetyillä lahjoitusrahoilla on kuitenkin mm. maksettu väkivaltaisten mellakoitsijoiden pidätystakuita.
Kun Minnesotan BLM-mellakat alkoivat, kehotti esimerkiksi tuleva varapresidentti Kamala Harris seuraajiaan maksamaan pidätettyjen takuut. Lahjoituksia tulikin lopulta niin runsaasti, että niillä onnistuttiin vapauttamaan myös mm. yksi epäilty tappaja sekä yksi epäilty raiskaaja ja kidnappaaja.
Kumpikaan tapauksista ei edes liittynyt Floydin kuolemasta alkaneisiin “rauhanomaisiin mielenilmauksiin”, joiden omaisuusvahingot yksin Minnesotassa ovat nousseet jo yli 200 miljoonaan dollariin.
Yhteensä Floyd -mellakoissa kuoli ainakin 19 ihmistä eri puolilla Yhdysvaltoja.
BLM:n väitteet huuhaata
Floyd oli mustaihoinen ja tapauksessa Floydia kuristanut poliisi taas valkoihoinen.
Poliisiväkivaltaa Yhdysvalloissa tutkineet tutkijat ovat yrittäneet turhaan kertoa, että poliisiväkivallan ilmiö maassa ei selity erityisemmin rasismilla.
Tilastot eivät yksinkertaisesti tue BLM:n väitteitä. Esimerkiksi pidätystilanteiden kuolemantapauksia tutkineet tutkijat huomasivat, että sen enempää tappavaa voimaa käyttäneen poliisin kuin uhrinkaan ihonvärillä ei ollut mitään tilastollista yhteyttä.
Sekä mustat että valkoiset poliisit käyttivät tappavaa voimaa saman verran ja samanlaisissa tilanteissa – mukaan lukien tilanteet, joissa voimankäytön kohde edusti jotakin etnistä vähemmistöä.
Yleisin poliisin tappama väestöryhmä Yhdysvalloissa on valkoihoinen mies. Yleisin vankeinhoitojärjestelmän piirissä oleva väestöryhmä taas on mustaihoinen mies.
99.8% tapauksista joissa aseeton mustaihoinen kuolee Yhdysvalloissa ei liity mitenkään yhteenottoihin poliisin kanssa.
Rakenteellinen rasismi henkirikoksissa yleensäkään ei näy kovin selkeästi, sillä tyypillisesti henkirikoksissa tekijä ja uhri ovat samaa ihonväriä. Niissä tapauksissa joissa näin ei ole, mustaihoiset ovat jonkin verran yliedustettuina – tosin henkirikosten tekijöinä, eivät uhreina. Sama tilastollinen yliedustus on havaittavissa myös FBI:n viharikostilastoissa.
Aktivistien tilipäivä
Huolimatta faktoista kiistatonta on kuitenkin se, että BLM-liikkeen aktivistit istuvat nyt melkoisen rahavuoren päällä. Loputon mediarummutus mustaihoisia murhaavista valkoihoisista tappajapoliiseista teki tehtävänsä. Ja kun tunne ja tilastot tappelevat, tunne yleensä voittaa.
Mutta mitä ihmettä liike oikein aikoo 10 miljardilla dollarilla tehdä? Mihin kaikki rahat oikein menevät?
Vastaavalla summalla pyörittäisi esimerkiksi Suomen puolustusvoimia muutaman vuoden ajan. Tai laukaisisi 18 kertaa SpaceX-raketin avaruuteen.
Tosiasiassa BLM:n valtavien rahavirtojen loppusijoituksesta ei tiedetäkään kovin paljoa. Yksi asia on kuitenkin selvää: aktivisteilla on nyt tilipäivä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Kulttuurivallankumous on meneillään, sallittujen ajatusten putki kaventuu – ”Jos vasemmistolaisilta kysytään, joka puolella on nykyään natseja, vihapuhetta ja taantumusta”

Minneapolisissa äänestetään poliisirahoituksen leikkauksista – ”Defund the Police” -aktivistit mittaavat suosionsa

Minneapolisin äänestystulos tyrmäsi poliisilaitoksen remontin

USA:ssa isku jouluparaatiin – ainakin viisi kuollut ja kymmeniä loukkaantunut

Jouluparaatin osallistujien yli ajanut mies on musta räppäri, jolla on pitkä rikosrekisteri – valtamedia levittää omaa teoriaansa teon tahallisuudesta

Woketus huipussaan – USA:n yliopistot tarjoavat tukea Rittenhouse-tuomiosta traumatisoituneille opiskelijoille

Yhä useampi turvaa itsensä ja omaisuutensa aseella Los Angelesissa – röyhkeä väkivaltarikollisuus rehottaa ”edistyksellisen” politiikan seurauksena

Hirttoköysi olikin lavastus – amerikkalaisnäyttelijä järjesti itseensä kohdistuneen ”viharikoksen”

Mustien taidetta vandalisoitiin Torontossa – media huutaa rasismia, mutta poliisi etsii mustaa epäiltyä
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää