

LEHTIKUVA
Al-Holin leiri vuotaa kuin seula – neljä Isis-naista lapsineen matkalla Ruotsiin
Neljä ruotsalaista Isis-naista on näitä aikoja saapumassa lastensa kanssa Ruotsiin. Naiset ovat SVT:n mukaan paenneet Syyriasta al-Holin leiriltä rajan yli Turkkiin. Pako leiriltä ei onnistu ilman huomattavia lahjuksia ja maksua pakoretken järjestäjille.
Isis-naiset lapsineen ovat joutuneet odottamaan paluuta Ruotsiin yli kaksi kuukautta, johtuen DNA-testeistä. Viranomaiset haluavat varmistaa, että lapset oikeasti ovat äitinsä jälkeläisiä. Ainakin yksi naisista on sairastunut koronaan.
Kolme naisista on lähtöisin Tukholman alueelta ja yksi Göteborgista. Vanhin naisista on 48-vuotias ja hän lähti Syyriaan jo vuonna 2011. Nainen on leski ja hänellä on viisi lasta. Kaksi lapsista on kuolllut, yksi jäi al-Holiin ja mukana naisella on kaksi lasta.
Al-holista pääsee rahalla
Nuorin Isis-naisista lähti Syyriaan ollessaan 19-vuotias. Naisen läheiset ovat kertoneet SVT:lle epätoivostaan ja turhaantumisestaan valtion hitauteen:
– Olemme odottaneet, että Ruotsi hoitaa heidät kotiin. Kun mitään ei ole tapahtunut, asianosaiset ovat ottaneet ohjat omiin käsiinsä ja maksaneet salakuljettajille. Nainen oli matkaan lähtiessään 19-vuotias ja katuu tekoaan nyt. On parempi, että naiset joutuvat oikeuden eteen kotimaassaan kuin istuvat pakolaisleirillä ties kuinka pitkään.
Kun Isis-naiset lapsineen astuvat Ruotsin maaperälle, heitä vastassa ovat poliisi, tiedustelupalvelu, maahanmuuttovirasto ja terveysviranomaiset. Naisia kuulustellaan ensimmäisen kerran jo lentokentällä.
Al-Holin leirillä on sanottu olevan 11 suomalaista naista ja 30 lasta. Kesän loppuun mennessä heistä oli palannut Suomeen 4 naista ja 11 lasta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tiedustelupalvelu leirin vartijat salakuljettajat lahjukset lunnaat corona al-Holin vankileiri terroristijärjestö Covid-19 dna-testi säpo Göteborg Tukholma Maahanmuuttovirasto ISIS Turkki Syyria Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ylen pääuutislähetyksen käsittämättömät, ällösiirappiset sanavalinnat Isis-naisista: ”Suomalaiset lensivät kotiin”, ”lapsia ja heidän huoltajiaan”, ”perheet pakenivat leiriltä”

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Haavisto Ylen A-studiossa: Suomen viranomaiset olivat Turkin rajalla vastaanottamassa Isis-naisia – autettiin myös lentokentälle matkalle Suomeen

Mikään laki ei velvoittanut hallitusta auttamaan Isis-naisia Suomeen – kelkka kääntyi vuodessa

Rantanen: Kuinka uskottavaa on, että al-Holin Isis-perheet pääsivät vankileiriltä Turkkiin ja sieltä Suomeen ilman ulkoministeriön ja erityisedustajan apua?

Tynkkynen: Sanotaan Pekka Haavistolle ”EI” – muuten ISIS-vaimoja tuodaan Suomeen lisää (video)

Islamistipuolue uhkaa Ruotsia sisällissodalla mikäli ruotsidemokraatit pääsevät valtaan – peruu nyt puheitaan

Laakso määrittäisi lasten viennin terroristileirille huostaanottoperusteeksi

Epäilty Isis-äiti otettiin kiinni Arlandan lentokentällä
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Tilastokeskus: Poliisin tietoon tuli 836 lapsenraiskausta – kasvua 61,7 prosenttia, pahoinpitelyrikoksissa odotettavissa uusi ennätys
Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittavat tammi–syyskuun seksuaalirikosten määräksi yhteensä 8 000 tapausta. Poliisin tietoon tuli 36 500 pahoinpitelyrikosta, mikä on 10,7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Niiden määrä on kasvamassa uuteen kaikkien aikojen ennätykseen.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














