

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Amnesty International peräsi islamistijärjestö Talibanilta oikeuksia kaikille, jotka identifioituvat tytöiksi
Amnesty International peräsi julkaisemassaan tiedotteessa islamistijärjestö Talibania lopettamaan "sukupuoleen perustuvan vainonsa", jonka Amnesty luonnehtii vainoksi niitä kohtaan, jotka “kokevat itsensä tytöiksi".
Kuvaus korjattiin myöhemmin niin, että se viittaa vain naisiin ja tyttöihin. Joku ilmeisesti Amnestyssa ymmärsi, että sukupuolineutraalia ilmaisua ei voi käyttää Afganistanin naisten ahdingon yhteydessä. Afganistanissa ei ole esimerkiksi sukupuolineutraalia kasvatusta. Asiasta uutisoi brittiläismedia Spiked.
Asian nosti esiin viestipalvelu X:ssä kasvatustieteen dosentti Anne Nevgi. Hän kirjoitti:
– Amnesty International lähti puolustamaan tyttöjen ja naisten oikeuksia Afganistanissa vaatimalla oikeutta kaikille, jotka ”identifioituvat tytöiksi”. Huomasivat, että hieman pieleen meni, kun tämä woke-kieli ei sopinut sittenkään asiayhteyteen.
Myös äänen käyttö on naisilta kielletty
Naisten ja tyttöjen oikeuksien rajoittaminen Afganistanissa on osa islamistijärjestö Talibanin siveys- ja perhelakipolitiikkaa. Elokuun lopussa islamistijärjestö tiukensi lakejaan ja kielsi naisilta äänen käytön ja kasvojen näkymisen julkisissa tiloissa. Ääni on islamistijärjestö Talibanin kirjoittaman lain mukaan yksityinen asia samoin kuin naisen vartalo, joka tulee verhota löysään kaapuun.
Islamistijärjestö on palauttanut myös lukuisia rangaistuksia. Niitä ovat esimerkiksi julkisesti tehtävät teloitukset, ruoskimiset ja kivitykset.
Taliban kaappasi vallan vuonna 2021 ja perusti sen jälkeen oman ministeriön, joka valvoo sukupuolirasistisia siveyslakeja. Islamistijärjestö valvoo lakien noudattamista siveyspoliisin voimin samoin kuin Iranin islamistihallinto.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Anne Nevgi koettu sukupuoli teloitukset Taliban Woke kivittäminen sukupuolineutraalius naisten oikeudet islamistit Iran Amnesty International Afganistan
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ääri-islamistien terrori palasi Afganistaniin – videot ja kuvat kertovat talibanien käsittämättömästä raakuudesta

Ayaan Hirsi Ali: Islamistit tavoittelevat valtaa länsimaissa hyödyntämällä sinisilmäistä woke-vasemmistoa

Amnesty levittää poliittista propagandaa kouluissa: Valjasti oppilaat vetoamaan pääministeriin translain puolesta

Afganistanilaista epäillään ukrainalaisten pakolaistyttöjen seksuaalisesta hyväksikäytöstä Saksassa
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Onni Rostila Euroopan neuvoston syrjintäraportista: ”Surkuhupaisa vaatimuslista”
No jopas. Euroopan neuvoston komissio jyrähtää, toteaa kansanedustaja Onni Rostila. Kyse on Euroopan rasismin ja suvaitsemattomuuden vastaisen komission raportista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää














