Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Amnesty International peräsi islamistijärjestö Talibanilta oikeuksia kaikille, jotka identifioituvat tytöiksi

13.09.2024 |08:12

Amnesty International peräsi julkaisemassaan tiedotteessa islamistijärjestö Talibania lopettamaan "sukupuoleen perustuvan vainonsa", jonka Amnesty luonnehtii vainoksi niitä kohtaan, jotka “kokevat itsensä tytöiksi".

Kuvaus korjattiin myöhemmin niin, että se viittaa vain naisiin ja tyttöihin. Joku ilmeisesti Amnestyssa ymmärsi, että sukupuolineutraalia ilmaisua ei voi käyttää Afganistanin naisten ahdingon yhteydessä. Afganistanissa ei ole esimerkiksi sukupuolineutraalia kasvatusta. Asiasta uutisoi brittiläismedia Spiked.

Asian nosti esiin viestipalvelu X:ssä kasvatustieteen dosentti Anne Nevgi. Hän kirjoitti:

– Amnesty International lähti puolustamaan tyttöjen ja naisten oikeuksia Afganistanissa vaatimalla oikeutta kaikille, jotka ”identifioituvat tytöiksi”. Huomasivat, että hieman pieleen meni, kun tämä woke-kieli ei sopinut sittenkään asiayhteyteen.

Myös äänen käyttö on naisilta kielletty

Naisten ja tyttöjen oikeuksien rajoittaminen Afganistanissa on osa islamistijärjestö Talibanin siveys- ja perhelakipolitiikkaa. Elokuun lopussa islamistijärjestö tiukensi lakejaan ja kielsi naisilta äänen käytön ja kasvojen näkymisen julkisissa tiloissa. Ääni on islamistijärjestö Talibanin kirjoittaman lain mukaan yksityinen asia samoin kuin naisen vartalo, joka tulee verhota löysään kaapuun.

Islamistijärjestö on palauttanut myös lukuisia rangaistuksia. Niitä ovat esimerkiksi julkisesti tehtävät teloitukset, ruoskimiset ja kivitykset.

Taliban kaappasi vallan vuonna 2021 ja perusti sen jälkeen oman ministeriön, joka valvoo sukupuolirasistisia siveyslakeja. Islamistijärjestö valvoo lakien noudattamista siveyspoliisin voimin samoin kuin Iranin islamistihallinto.

Heli-Maria Wiik


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää