

MATTI MATIKAINEN
Antikainen kolumnissaan: Kun Remeksen romaanien juonet uhkaavat muuttua todeksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on ottanut sanomalehti Karjalaisen ja Savon Sanomien tuoreessa kolumnissaan kantaa viime aikoina eri maiden tiedusteluviranomaisten ja Naton varoituksiin Venäjän sabotaasi- ja hybridi-iskuista. Hänen mielestään nyt on kaikkein tärkeintä turvata Suomen suvereniteetti ja alueellinen koskemattomuus kaikissa olosuhteissa.
– Elämme aikoja, jolloin Ilkka Remeksen romaanien juonessa seikkailevat venäläiset sabotöörit ja erilaiset fiktiiviset juonenkäänteet tuntuvat välillä jopa liian mahdollisilta tosielämän kuvauksilta. Menneinä vuosina itse Erkki Tuomioja älähti Remekselle: Remes kun esitti Tuomiojan mielestä Venäjän aina ja aivan liian huonossa valossa fiktiivisissä romaaneissaan. Kuinkas sitten kävikään, Sanna Antikainen kirjoittaa.
Viime aikoina eri maiden tiedusteluviranomaiset ja Nato ovat varoittaneet Venäjän sabotaasi- ja hybridi-iskuista. Naton neuvosto varoitti vastikään, kuinka Venäjä toteuttaa lisääntyvissä määrin erilaisia sabotaaseja, kyberhäirintää, disinformaatiokampanjointia, erilaisia hybridioperaatioita ja jopa väkivaltaisuuksia.
Suomi ollut sinisilmäinen
Antikaisen mukaan haluna on luoda eripuraa sekä sisä- että ulkopoliittisesti eri maiden kesken. Venäjän pyrkimyksenä on luoda kaaos usealta eri suunnalta, jolloin päättäjät, valtiot ja jopa kokonaiset kansakunnat menettävät ensin kykynsä tunnistaa, mitä tapahtuu, miksi ja lopulta menettävät kykynsä toimia tilanteen vaatimalla tavalla. Katse ei olekaan enää pallossa vaan aivan jossakin muualla.
– Jossain määrin Suomikin on saavuttanut toimimattomuuden lakipisteen. Rajalaki pitäisi saada päivitettyä nopeasti, mutta se tarvitsee 5/6 enemmistön eduskunnasta. Nyt demarit ovat asettautuneet empivälle kannalle puheenjohtajansa Lindtmanin ja ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Kimmo Kiljusen suulla. Kun katse pitäisi olla näinä aikoina maamme rajaturvallisuuden ja suvereniteetin varmistamisessa sekä vieraan valtion hybridi-iskujen torjumisessa, ajetaan vasemmistoleirissä palloa kohti omaa maalia välittämättä seurauksista, joita sillä on Suomen kansalliselle turvallisuudelle, Antikainen kirjoittaa.
– Sotilasprofessori Marko Palokangas kuvasi tilannetta hyvin Ilta-Sanomien haastattelussa. Hän totesi, että Suomi on ollut kaikki nämä vuodet sinisilmäinen Venäjän suhteen ja toimii edelleen hölmöläisten tavoin. Esimerkiksi Palokangas nostaa rajalakia koskevan keskustelun. Kuvaava ja rohkea kannanotto ihmiseltä, joka tietää Venäjän toimintatavat. Toivottavasti vasemmistopuolueissa ja keskustassakin luetaan ja otetaan varoitukset tilanteesta yhtä tosissaan kuin hallituksessa otetaan.
Taustamelulta suljettava korvat
Antikainen painottaa, että kun ajat ovat vaikeita on kriittisen tärkeää pitää katse pallossa ja erottaa melun keskeltä oleellinen.
– Juuri nyt taustamelulle on suljettava korvat. Pallo, joka on saatava maaliin, on Suomen suvereniteetin ja alueellisen koskemattomuuden turvaaminen kaikissa olosuhteissa – ei enempää eikä vähempää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hybridi-iskut tiedusteluviranomaiset Marko Palokangas varoitukset suvereniteetti sabotaasi Kimmo Kiljunen vasemmistopuolueet Erkki Tuomioja Sanna Antikainen Suomi Turvallisuus Venäjä SDP nato
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Kehysriihi oli vaikea – sisäinen ja ulkoinen turvallisuus rajattu sopeutustoimien ulkopuolelle

Putinin asiamiehet Brysselissä paljastettava – Ruohonen-Lerner vaatii ennen eurovaaleja julkiseksi tietoa siitä, ketkä ehdokkaista ovat saaneet venäläistä rahaa

Suomen vahva tuki Ukrainalle nousi esiin Washingtonissa – valtiovarainministeri Purra: ”Venäjä tulee saattaa vastuuseen aiheuttamistaan vahingoista”

Jussi Halla-aho: Eurooppa ei saa loputtomasti luottaa siihen, että yhdysvaltalaiset veronmaksajat haluavat rahoittaa turvallisuuttamme

Antikainen: Rajalaki saatava pian maaliin ilman viivytyksiä

Perussuomalaisaktiivit joutuivat väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi Turun vapputapahtumassa – henkilövahingoilta vältyttiin

Naton parlamentaarinen yleiskokous Suomeen 2027 – perussuomalaisten Immonen: Täysjäsenyyttä ei toteuteta kirjekurssilla
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää