

LEHTIKUVA
Ari Koponen ministeri Ohisalon lausunnoista: ”Kylmäävää luettavaa”
Marinin hallituksen energia- ja ilmastopolitiikka on vaarantanut Suomen teollisuuden toimintakyvyn ja siihen liittyvät työpaikat. Jo toteutetut radikaalit, ylimitoitetut ja koko Euroopan kunnianhimoisimmat ilmastotoimet eivät kuitenkaan riitä vihreälle ministeri Maria Ohisalolle, vaan hän on Iltalehden haastattelussa kommentoinut olevansa “valmis vähentämään päästöjä keinolla millä hyvänsä”.
Syksyn budjettiriihessä tullaan päättämään loppu hallituskauden ilmastotoimista.
– Jos näkökenttä on noin ideologinen ja suppea niin se ei lupaa hyvää esimerkiksi kotimaiselle teollisuudelle tai autoilulle tai ylipäätään millekkään, kommentoi Maria Ohisalon linjaa perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.
Uhittelee hallituskumppaneilleen
Ohisalo on sanonut vihreiden olevan valmis lähtemään hallituksesta, jos hallitusohjelmaa ei noudateta ja tulosta ei synny.
– Hallitus ei ole onnistunut työllisyystavoitteissaan ja on sen lisäksi ottanut todella lyhyessä ajassa, alle kahdessa vuodessa, velkaa ennätykselliset yli 32 miljardia euroa.
– Tässä tilanteessa kannattaisi keskittyä työllisyyden vahvistamiseen, koska vain siten voimme pitää myös heikoimmassa asemassa olevat mukana myös jatkossa, Koponen toteaa.
Tukee anarkistiryhmää
Vasta viimeksi viikko sitten Ohisalo kohautti kommenteillaan, kun hän maamme sisäministerinä antoi tukensa Elokapina-nimisen kansanliikkeen mielenosoitukselle. Elokapina järjesti tiesulun Helsingissä vaatien Marinin hallitukselta ilmastohätätilan julistamista.
– Suomen sisäisen turvallisuuden ministerin salkun antaminen vihreiden käsiin on ollut valtava virhe, Koponen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- SiS ilmastotoimet päästövähennykset Ari Koponen Maria Ohisalo Sisäinen turvallisuus vihreät hallitus työllisyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Anarkistien blokki estää hälytysajoneuvojen liikkumisen Helsingin pääväylällä – ”Ihmettelen, että sisäministeri fanittaa tätä porukkaa”

Onko sisäministeri Ohisalon puheissa enää mitään tolkkua? – ”Jos tuulivoimaa laitetaan kuntiin kunnolla, kuntavero voisi olla nolla”

Purra Ohisalolle: ”Voin pahoin, kun kuuntelen välttelevää puhettanne. Me puhumme maahanmuuttajien rikollisuudesta ja jengeistä. Te vastaatte koronalla ja kokoomuksella” (video)

Ohisalo väittää, ettei uusi maakuntavero nosta verotuksen tasoa – Halla-aholta täystyrmäys: ”Jos tuomme uuden verottajan tähän maahan, kokonaisveroaste nousee, vaikka mitä luvattaisiin”

Perussuomalaiset: Hallitus keskittyy työllisyyden sijaan ilmastohumppaan – ideologista puuhastelua veronmaksajien rahoilla

Koponen: Kelan puhelinpalvelun pitäisi olla maksuton – ”Tämä epäkohta on korjattava!”

Koponen järkyttyi talousvaikuttaja Ihamuotilan ehdotuksesta ”ilmastohätätilaveroksi”: ”Ei mitään käsitystä tavallisen suomalaisen arjesta”

Antikainen: Vasemmistoanarkistien poliisien vastainen somekampanja on häpeällinen
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












