

LEHTIKUVA
Ari Koponen ministeri Ohisalon lausunnoista: ”Kylmäävää luettavaa”
Marinin hallituksen energia- ja ilmastopolitiikka on vaarantanut Suomen teollisuuden toimintakyvyn ja siihen liittyvät työpaikat. Jo toteutetut radikaalit, ylimitoitetut ja koko Euroopan kunnianhimoisimmat ilmastotoimet eivät kuitenkaan riitä vihreälle ministeri Maria Ohisalolle, vaan hän on Iltalehden haastattelussa kommentoinut olevansa “valmis vähentämään päästöjä keinolla millä hyvänsä”.
Syksyn budjettiriihessä tullaan päättämään loppu hallituskauden ilmastotoimista.
– Jos näkökenttä on noin ideologinen ja suppea niin se ei lupaa hyvää esimerkiksi kotimaiselle teollisuudelle tai autoilulle tai ylipäätään millekkään, kommentoi Maria Ohisalon linjaa perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.
Uhittelee hallituskumppaneilleen
Ohisalo on sanonut vihreiden olevan valmis lähtemään hallituksesta, jos hallitusohjelmaa ei noudateta ja tulosta ei synny.
– Hallitus ei ole onnistunut työllisyystavoitteissaan ja on sen lisäksi ottanut todella lyhyessä ajassa, alle kahdessa vuodessa, velkaa ennätykselliset yli 32 miljardia euroa.
– Tässä tilanteessa kannattaisi keskittyä työllisyyden vahvistamiseen, koska vain siten voimme pitää myös heikoimmassa asemassa olevat mukana myös jatkossa, Koponen toteaa.
Tukee anarkistiryhmää
Vasta viimeksi viikko sitten Ohisalo kohautti kommenteillaan, kun hän maamme sisäministerinä antoi tukensa Elokapina-nimisen kansanliikkeen mielenosoitukselle. Elokapina järjesti tiesulun Helsingissä vaatien Marinin hallitukselta ilmastohätätilan julistamista.
– Suomen sisäisen turvallisuuden ministerin salkun antaminen vihreiden käsiin on ollut valtava virhe, Koponen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- SiS ilmastotoimet päästövähennykset Ari Koponen Maria Ohisalo Sisäinen turvallisuus vihreät hallitus työllisyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Anarkistien blokki estää hälytysajoneuvojen liikkumisen Helsingin pääväylällä – ”Ihmettelen, että sisäministeri fanittaa tätä porukkaa”

Onko sisäministeri Ohisalon puheissa enää mitään tolkkua? – ”Jos tuulivoimaa laitetaan kuntiin kunnolla, kuntavero voisi olla nolla”

Purra Ohisalolle: ”Voin pahoin, kun kuuntelen välttelevää puhettanne. Me puhumme maahanmuuttajien rikollisuudesta ja jengeistä. Te vastaatte koronalla ja kokoomuksella” (video)

Ohisalo väittää, ettei uusi maakuntavero nosta verotuksen tasoa – Halla-aholta täystyrmäys: ”Jos tuomme uuden verottajan tähän maahan, kokonaisveroaste nousee, vaikka mitä luvattaisiin”

Perussuomalaiset: Hallitus keskittyy työllisyyden sijaan ilmastohumppaan – ideologista puuhastelua veronmaksajien rahoilla

Koponen: Kelan puhelinpalvelun pitäisi olla maksuton – ”Tämä epäkohta on korjattava!”

Koponen järkyttyi talousvaikuttaja Ihamuotilan ehdotuksesta ”ilmastohätätilaveroksi”: ”Ei mitään käsitystä tavallisen suomalaisen arjesta”

Antikainen: Vasemmistoanarkistien poliisien vastainen somekampanja on häpeällinen
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.
Uusimmat

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Nieminen: Apu on saatava ajoissa – ja sen on oltava löydettävissä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










