

LEHTIKUVA
Viikon 48/2015 luetuin
Asumistuesta valuu kymmeniä miljoonia demareille ja vasemmistolle: ”Ei ihme, että vaativat korotuksia”
Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylä aiheutti eilen huutomyrskyn eduskunnassa, kun hän ripitti SDP:n puheenjohtaja Antti Rinnettä ammattiyhdistysliikkeiden asumistukikikkailusta. Matti Putkonen antoi vasemmistopuolueiden kuulla kunniassa tämänpäiväisessä tiedotustilaisuudessa.
Rinne väitti hallituksen leikkaavan asumistukia. Mäntylä muistutti vastauksessaan, etteivät asumistuet ole laskemassa, mutta sen sijaan ammattiyhdistysliike kuittaa asumistuista kymmenien miljoonien verovapaat osingot.
”Monissa länsimaissa tätä nimitettäisiin korruptiorenkaaksi.”
-Ylen tuoreen uutisen mukaan ay-liike on saanut viiden vuoden aikana 50 miljoonaa euroa VVO:n vuokraosinkoina. Ammattiliitot ja mm. Antti Rinne, joka on istunut Pro:n hallituksessa ja kuitannut vuokratuotoista verovapaat osingot. Vuokrien tuottoja maksatetaan suurelta osin pienituloisille maksettavilla asumistuilla, Mäntylä syytti.
”Noudattaisivat edes sääntöjenmukaista vuokratasoa”
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen ei ihmettele, miksi SDP ja vasemmisto ovat vaatineet asumis- ja toimeentulotukien kasvattamista ”naamat punaisina”.
– Molempien virallinen selitys on köyhän asialla oleminen. Totuus on tyystin toinen. Kummatkin puolueet hallinnoivat bulvaaneidensa kautta suurta vuokra-asuntomassaa. Ay-liike on niistä merkittävin, Putkonen huomautti tänään Työmiehen tuumaustunnilla.
”Tuotoista on vuosien saatossa siirretty sekä demareiden että vasureiden vaalikassoihin miljoonia euroja.”
– Demarit ja vasurit voisivat halutessaan osoittaa aidosti olevansa köyhän asialla, jos noudattaisivat edes ARA:n sääntöjenmukaista vuokratasoa. Mutta toimitaan juuri päinvastoin. Ministeri Mäntylä nosti tämän kissan pöydälle eduskunnan kyselytunnilla ja sai demarit kihisemään raivosta.
Vaalikassoihin miljoonia euroja
Putkonen paheksuu sosiaalidemokraattien tapaa korottaa vuokra-asuntojen vuokria nopeammin kuin mitä asunnoista koituvat todelliset menot kasvavat.
– Vastoin ARA:n ohjeita, näin mahdollistetaan erityisesti demarivetoisille ay-liitoille hulppeat verovapaat osingot verovaroilla tuettujen vuokra-asuntoyhtiöiden tuotoista. Tuotoista on vuosien saatossa siirretty sekä demareiden että vasureiden vaalikassoihin miljoonia euroja. Monissa länsimaissa tätä nimitettäisiin korruptiorenkaaksi.
– Eikä kyse ole mistään nappikaupasta: valtio maksoi asumistukia yksin viime vuonna 1,5 miljardia euroa. Kaikki tutkimukset todistavat, että asumistukien korotukset valuvat suoraa vuokra-asuntojen omistajien taskuun eli VVO:ssa demareiden vaalitilille ay-liikkeen kautta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini SDP:n vaihtoehtobudjetista: ”Lipareesta ei paljon iloa ollut”

Mäntylän vastahyökkäys: Asumistukien miljoonat valuvat verottomina osinkoina ay-liikkeelle

Putkonen: Rinne yrittää lietsoa yleislakkoa

”Viime kaudella sdp:n valtiovarainministerit eivät saaneet muuta aikaiseksi kuin 25 miljardia lisää velkaa”

Perussuomalaiset: ARA lakkautettava, valtion asuntorahat asukkaiden hyödyksi
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Mediat: Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui transseksuaalin kanssa
Mediaväitteiden mukaan Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui parisuhteessa transseksuaalin kanssa. Monet transaktivistit vihasivat Kirkiä, koska kokivat hänen puheensa "transfobisiksi". Todellisuudessa Kirk toivoi vain, että sukupuolidysforioista kärsivät ihmiset oppisivat elämään sovussa oman kehonsa ja syntymäsukupuolensa kanssa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää