

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
BLM:n johtohahmon puoliso osti miljoonakartanon Kanadasta – rahojen käyttö kuohuttaa liikettä taas
Black Lives Matter -liikkeen perustajan puoliso osti BLM-liikkeen saamilla lahjoitusvaroilla kartanon Kanadasta. Lahjoitusvarojen hallintaan ja käyttöön liittyvät epäselvyydet ovat kuohuttaneet liikkeen sisällä jo pitkään.
New York Post -lehden saamien tietojen mukaan Black Lives Matter -liikkeen taustalla oleva säätiö siirsi miljoonia dollareita saamiaan lahjoitusvaroja kanadalaiselle M4BJ-yhdistykselle, jonka yhtenä perustajana on Janaya Khan.
Yhdistys käytti rahat ostaakseen 6,3 miljoonan dollarin arvoisen kartanon Torontosta viime kesänä. Osa BLM-aktiiveista on sitä mieltä, että kyse on epäeettisestä toiminnasta, koska lahjoitusvarojen käyttöön ei ole pyydetty BLM-yhteisön suostumusta.
Pariskunta osti luksuskiinteistöjä
Janaya Khanin puoliso on Patrisse Khan-Cullors, joka on yksi Black Lives Matter -liikkeen alkuperäisistä perustajista. Patrisse Khan-Cullors erosi tehtävästään BLM:n taustasäätiössä viime keväänä, kun New York Post paljasti pariskunnan tehneen kiinteistökauppoja isoilla rahoilla. BLM:n vahvat naiset olivat hankkineet pelkästään Yhdysvalloista neljä luksustaloa 3,2 miljoonan dollarin yhteishintaan. Lisäksi he hieroivat kiinteistökauppoja Bahamalla.
Marxilaiseksi itsensä määrittelevä Patrisse Khan-Cullors kiisti jyrkästi epäilyt lahjoitusvarojen väärinkäytöstä, mutta erosi silti tehtävästään Black Lives Matter Global Network Foundation (BLMGNF) -säätiön johtajana. Vuonna 2017 perustetulla BLMGNF-säätiöllä on alaosastoja eri puolilla Yhdysvaltoja sekä Iso-Britanniassa ja Kanadassa. Säätiön virallisena tavoitteena on ”tuhota valkoinen ylivalta ja rakentaa voimavaroja mustiin yhteisöihin kohdistuvaan väkivaltaan puuttumiseksi”.
Lahjoituksia on virrannut valtavasti
Vuonna 2013 alkunsa saanut BLM-liike sai uutta vauhtia George Floydin kuolemasta toukokuussa 2020. Patrisse Khan-Cullors kertoi Associated Press -uutistoimistolle, että hänen johtamansa säätiö sai vuonna 2020 lahjoituksina 90 miljoonaa dollaria. Hajanaisen BLM-liikkeen eri osien saamista lahjoituksista voi yhteensä kertyä jopa 10 miljardin dollarin summa, arvioi talouslehti The Economist.
BLM:n alaosastot ovat toivoneet lisää läpinäkyyttä säätiön saamien lahjoitusvarojen käyttöön. Khan-Cullorsin erottua tehtävästään hänen tilalleen nimitettiin kaksi muuta BLM-aktivistia, mutta nämä erosivat muutaman kuukauden kuluttua kertoen, että säätiön varojenkäyttöön liittyy useiden kymmenien miljoonien dollareiden epäselvyyksiä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jouluparaatin osallistujien yli ajanut mies on musta räppäri, jolla on pitkä rikosrekisteri – valtamedia levittää omaa teoriaansa teon tahallisuudesta

Yhä useampi turvaa itsensä ja omaisuutensa aseella Los Angelesissa – röyhkeä väkivaltarikollisuus rehottaa ”edistyksellisen” politiikan seurauksena

Halla-aho: Poliittisen vastapuolen demonisointi pitäisi lopettaa – ”Pitäisi tunnustaa se, että maailmassa on erilaisia mielipiteitä”

Kirjarovioita, käsi pystyssä marssimista, rotuerottelua – Tämän päivän ”suvaitsevaisuus” muistuttaa kovasti 1930-luvun totalitaristista Saksaa

Trudeau haluaa lopettaa rekkamielenosoituksen kovin keinoin – mielenosoittajat syyttävät tyrannin otteista

Trudeau uhkaa viedä mielenosoittajilta rekat, rahat, lemmikit ja lapsetkin

Huhtasaari: Aikooko komissio puuttua Kanadan toimintaan Convoy-mielenosoituksessa?

”Myydään rekat!” – Ottawan pormestari ja poliisi eivät anna armoa mielenosoittajille

BLM-aktivistin ampumisesta epäillyt julistettiin syyttömiksi
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.