

Eduskunta kannatti terrorismiturismin kieltämistä – ”Suomi on osa kansainvälisen terrorismin toimintakenttää”
Eduskunta kannatti lähetekeskustelussa hallituksen esitystä, jossa kiellettäisiin matkustaminen, jos sen tarkoituksena on tehdä terroristinen teko. Esitystä kannattivat etenkin perussuomalaiset kansanedustajat.
– On korkea aika, että me täällä Suomessakin olemme heränneet viimeistään edellisvuoden maahanmuuttokriisin myötä siihen todellisuuteen, että olemme joutuneet osaksi kansainvälisen terrorismin toimintakenttää, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä.
Hallitus esittää, että matkustaminen terrorismirikoksen tekemistä varten säädettäisiin rangaistavaksi.
– Tämä on pieni, mutta tärkeä moraalinen viesti niille potentiaalisille islamistiterroristeille, jotka ovat saapuneet maahamme tekeytyen turvapaikanhakijoiksi. Heillä ei ole jatkossa oikeutta matkustaa terroritekoja tekemään Suomen kansalaisuudenkaan turvin, jos he sen onnistuisivat saamaan.
Myös järjestöön kuuluminen rangaistavaksi?
Kansanedustaja Leena Meri (ps.) toivoi laille kattavuutta.
– Ainoa, mitä toivon lakivaliokunnan jäseniltä on, että katsottaisiin laajasti, peittoaako tämä nyt aivan varmasti kaikki terrorismirikokseen liittyvät toimet. Ettei sinne jää sellaisia kaistaleita, jotka jostakin syystä jäävät rankaisematta, Meri vetosi.
Hän kysyi, tulisiko kuuluminen terrorismiryhmään varmasti rangaistavaksi.
– Mitä itse olen miettinyt ja mitä olemme meidän ryhmässäkin pohtineet, on se, onko kuuluminen terroristiryhmään nyt kriminalisoitu. Yritin lukea lukua 34 a rikoslaista, enkä tullut asiasta aivan vakuuttuneeksi. Terroristiryhmän johtaminen on erikseen kriminalisoitu ja joitakin tekomuotoja, mutta vaatii suunnitelmallisuutta, jotta ryhmään kuuluminen olisi rangaistavaa, Meri aprikoi.
Ranskan tekijät matkustivat kaukaa
Laura Huhtasaari (ps.) oli samoilla linjoilla.
– Tämä esitys on hyvä. Mutta tulisi vielä jatkossa pohtia, jos voisimme vielä säätää myös terrorismiryhmään kuulumisen rangaistavaksi, koska terrorismiryhmään kuulumisen tarkoitus on edistää terrorismia. Sitä ei voi hyväksyä, ja me tarvitsemme lisää työkaluja myös tähän, Huhtasaari totesi ja jatkoi:
– Esimerkiksi Pariisissa ne kolme tekijää, jotka olivat tähän terrorismiin syyllistyneet, olivat käyneet Syyriassa, ja myös Saksassa on pidätetty ihmisiä. Ja kun me tiedämme, että nämä turvapaikanhakijat kulkevat kymmenien turvallisten maiden läpi tuolla aika vapaasti, niin yhtä hyvin tässä Suomi on vaarassa. Terroristijärjestöt ovat sanoneet ääneen lehdistössä, että aiomme lähettää näitä terroristeja mukana. Myös supo on sanonut, että tällaisia henkilöitä varmasti tulee.
Suomessakin radikaaleja
Mäkelä totesi, että viranomaistietojen mukaan tänne on tullut satoja terroristijärjestöyhteyksiä omaavia henkilöitä turvapaikanhakijoiden joukossa.
– Tutkimusten mukaan myös suomalaiset turvapaikanhakijat ovat radikalisoituneimpia suhteessa määräänsä koko Euroopassa – laskettuna sillä mittapuulla, kuinka monet lähtevät takaisin kotimaihinsa taistelemaan, Mäkelä pahoitteli.
Esitys lähtee seuraavaksi lakivaliokuntaan, jolle perustuslaki- ja hallintovaliokunta antavat lausunnon.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tutkija Ylellä: terrorismin torjunta kiinnostanut ainoastaan perussuomalaisia ja tasavallan presidenttiä

Packalén: Eurooppaa saattaa kohdata massiivinen sarja terrori-iskuja

Kansanedustaja Mika Niikko: Kansallinen etu terrorismin torjunnan kärkeen

Leena Meri: Perheenyhdistämisellä ei torjuta terrorismia – juuret ovat kalifaattijulistuksessa

Merkelin suosio romahtanut Baijerin terrori-iskujen jälkeen

Jotta totuus unohtuisi – denialisti kiistää yhteyden islamin ja väkivallan välillä

Rap-artisti kääntyi muslimiksi – nyt epäillään terrorismirikoksista

Yhdysvaltain sisäministeriö varoittaa kansalaisiaan terrorismista Euroopan lomilla

PS Helsinki: Suomeen palaavilta islamistitaistelijoilta peruutettava oleskelulupa – ”Vakava uhka Suomelle”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää