

LEHTIKUVA
Elon Muskin X-kirjoitus nosti esiin taannoiset Isoa-Britanniaa ravisuttaneet lasten raiskausrikokset – viranomaiset eivät aluksi puuttuneet rikoksiin rasismileiman pelossa
Viestipalvelu X:ssä levisi keskustelu Ison-Britannian lähihistoriassa tapahtuneista lapsiin kohdistuneista järkyttävistä seksuaalirikoksista. Satoja lapsia ja teini-ikäisiä tyttöjä joutui laajamittaisen “raiskausringin” hyväksikäytön kohteeksi. Elon Muskin mainitsemista rikoksista vaaditaan nyt kansallista tutkimusta.
Manchesterin lähellä Keski-Englannissa sijaitsevassa Rochdalen kaupungissa tapahtui vuosina 2008-2012 laaja rikossarja, jossa kymmenet nuoret tytöt joutuivat seksuaalisen hyväksikäytön uhreiksi. Uhreja oli ainakin 47, ja he olivat enimmäkseen 13-15-vuotiaita valkoisia brittityttöjä. Hyväksikäyttäjät olivat pakistanilaistaustaisia 24-59-vuotiaita miehiä.
Sunday Mirror kirjoitti vuonna 2018, että nuorten tyttöjen seksuaalinen hyväksikäyttö Britanniassa oli alkanut jo 1980-luvun alussa ja jatkuu edelleen, ja että nuorimmat uhrit ovat olleet vain 11-vuotiaita. Mirrorin mukaan tuhansia nuoria on raiskattu, pahoinpidelty, myyty seksiorjiksi ja jotkut jopa tapettu.
Suomen Uutiset kirjoitti keväällä 2020, että Rochdalen laajasta lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön liittyneestä rikossarjasta tuomitut pakistanilaismiehet asuvat yhä kaupungissa kaikessa rauhassa, vaikka heidät olisi pitänyt karkottaa maasta jo vuosia sitten. Eräs uhriksi joutuneista tytöistä pitää tätä täydellisenä petoksena hyväksikäytettyjä tyttöjä kohtaan. Groomausjengien etnisistä taustoista tehty tutkimus salattiin yleisöltä. Asiasta kertoivat laajasti eri brittimediat.
Pelkona rasismileima ja mellakat
Raiskausrikoksiin ei puututtu, koska poliisi ja lastensuojeluviranomaiset katsoivat toisaalle rasismileiman pelossa. Myös muukalaisvihamielisiä mellakoita pelättiin.
Elon Musk nosti kirjoituksessaan esiin pääministeri Keir Starmerin. Hän johti Englannin syyttäjänlaitosta vuosina 2008-2013.
Brittiparlamentin raportti todentaa, että syyttäjälaitos teki syyttämättäjättämispäätöksen vuonna 2009 Rochdalen kaupungin lukuisista seksuaalirikoksista. Perusteluissa lukee, että todistajanlausuntoa ei pidetty luotettavana.
Alueellinen syyttäjä nosti kuitenkin syytteet myöhemmin. Nykyisen pääministeri Starmerin, entisen syyttäjänlaitoksen johtajan, alaisuudessa nostettiin myös muita syytteitä laajamittaisista seksuaalirikoksista. Lukuisia seksuaalirikollisia tuomittiin rikoksistaan.
Konservatiivijohtaja vaatii kansallista tutkimusta
BBC uutisoi, että konservatiivijohtaja Kemi Badenoch on vaatinut kansallista tutkimusta raiskausjengiskandaalista.
6.1. pääministeri Starmer sanoi, että raiskausjengiselvitystä vaativat poliitikot liehittelevät äärioikeistoa.
Helsingin Sanomien kirjeenvaihtaja Annamari Sipilän uutisanalyysi toteaa Starmerin lausunnosta:
– Voisiko poliittista ilmapiiriä enemmän väärin lukea? Jos Starmerilla olisi poliittista pelisilmää, olisi hän itse ensimmäisenä vaatimassa vielä yhtä selvitystä – oli siitä sitten hyötyä tai ei. Mutta Starmer taitaa olla yhä liikaa juristi ja liian vähän poliitikko.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kemi Badenoch viestipalvelu X Keir Starmer lapsiin kohdistuva seksuaalirikollisuus ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisuus lapsen raiskaukset grooming Äärioikeisto Elon Musk Rasismi Iso-Britannia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sebastian Tynkkynen maahanmuuton keskeisestä ongelmasta: Jos tullaan pyytämään apua, niin sitten lyödään auttavaa kättä

Laittoman maahanmuuton kasvu näkyy Saksan rikostilastoissa – yhä useampi tekijä on ulkomaalainen

Yleisradio hyökkää rajusti pelastusalan kimppuun ja tuomitsee koko alan seksuaalisesta häirinnästä – mutta vaatii samalla vaikenemista turvapaikanhakijoiden tekemistä törkeistä seksuaalirikoksista

Pikkutytön brutaali joukkoraiskaus ravisuttaa Ranskaa – antisemitistinen motiivi todennäköinen

Vihervasemmistolta lisää löperöä maahanmuuttopuhetta puoluejohtajien EU-tentissä – perussuomalaisten Purra tyrmää: ”Siirtolaispaine Eurooppaan voidaan ratkaista vain torjumalla se”

Sijaisäiti raiskauksen takia Britanniasta karkotetulle afgaanille: ”Älä tule takaisin – täällä ei ole sinulle mitään”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.