

LEHTIKUVA
Energiakriisin juuret ovat syvemmällä kuin Ukrainassa – nollapäästötavoite kaiken taustalla
Polttoaineet maksavat Suomessa enemmän kuin koskaan ennen. Energian hintapiikki ei ole pelkästään sodan takia Venäjään kohdistuvien pakotteiden aiheuttama, vaan taustalla on ”vihreä” politiikka, joka pyrkii kaikin keinoin eroon fossiilisista polttoaineista, mutta samalla vierastaa ydinvoimaa.
Polttoaineiden hinnat ovat nousseet kaikkialla maailmassa. Raakaöljyn barrelihinta ei ole ollut näin korkealla 14 vuoteen. Kaasun hinta puolestaan on 10-15 kertaa normaalia korkeammalla tasolla.
Liberaaleille taloustieteilijöille energian hintojen jyrkän nousun selitys on yksinkertainen: kaikki johtuu siitä, että Venäjän hyökkäyssodan seurauksena Nord Stream 2 -kaasuputkiprojekti on peruutettu ja venäläisen öljyn ostamista on rajoitettu.
Mutta todellisuudessa energiakriisin juuret ovat syvemmällä kuin Ukrainassa, kirjoittaa James Woudhuysen, joka toimii London South Bank -yliopistoston työelämäprofessorina erikoisalueinaan talouden ennustaminen ja innovaatiot.
Euroopalla on paha kaasuriippuvuus
Kaasun hinnan nousu iskee sitä kipeämmin mitä riippuvaisempi maa on kaasusta. Monen Euroopan maan kodeissa kaasu on pääasiallinen liesien ja lämminvesivaraajien polttoaine. Kotitalouksien lisäksi kaasua käytetään teollisuudessa, maataloudessa, sähkön tuotannossa ja ajoneuvojen polttoaineena.
EU-maissa käytetystä maakaasusta noin 40 prosenttia tulee Venäjältä. Euroopan eri maiden riippuvuudessa maakaasusta ja varsinkin venäläisestä maakaasusta on suuria eroja. Ehkä pahin riippuvuus Venäjän kaasusta on Saksalla.
Suomeen tuotavasta öljystä noin kaksi kolmasosaa tulee Venäjältä. Lähes kaikki Suomessa käytetty maakaasu on venäläistä. Kaukolämmön ja sähkön tuotannossa maakaasu voidaan korvata muilla energialähteillä, mutta kaasua käytetään myös kemianteollisuudessa, jossa sen korvaaminen voi olla vaikeaa, kertoo Energiateollisuus.
Sodan varjolla kohti hiilineutraaliutta
Kansainvälinen energiajärjestö IEA on laatinut kymmenen kohdan suunnitelman, jonka tarkoituksena on vähentää Euroopan riippuvuutta Venäjän fossiilisista polttoaineista. Ehdotettuihin toimenpiteisiin kuuluvat tuuli- ja aurinkoenergian lisärakentaminen, rakennusten lämpöeristysten parantaminen, lämpöpumppujen hankkiminen ja rakennusten sisälämpötilan alentaminen.
– Sellaista kriisiä ei olekaan, jota kansainvälinen eliitti ei käyttäisi rakkaan hiilineutraalisuustavoitteensa edistämiseen, James Woudhuysen kirjoittaa.
Itse asiassa monet IEA:n nyt esittämät toimenpiteet olivat jo mukana energiajärjestön vajaa vuosi sitten julkaisemassa Roadmap to Net Zero by 2050 -raportissa. Kyse on siis siitä, että hiilineutraalisuuteen pyritään keinolla millä hyvänsä. Tällä kertaa Venäjän sodan varjolla.
Suomessakin vaaditaan ”letkujen irrottamista” Venäjästä
Suomessa vallitsee suuri yhteisymmärrys siitä, että Suomen ja muun Euroopan on katkaistava riippuvuutensa venäläisestä energiasta. Jopa vihreät kehuivat ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-ahon Facebook-päivitystä, jossa hän kirjoitti, että ”jos ’vihreän siirtymän’ on tapahduttava, se tapahtukoon sitten tässä kohdassa, pakon edessä.”
Samaan aikaan dieselin ja bensan hinnat ovat nousseet Suomessa selvästi yli kipurajan. Polttoaineen kallis hinta huoltoasemalla on helpompi hyväksyä Ukrainassa käytävän sodan aiheuttamaksi kuin Suomen hallituksen politiikasta johtuvaksi.
Vihreiden hysteria fossiilisista polttoaineista
Professori Woudhuysen muistuttaa kuitenkin, että öljyn ja kaasun hinnannousu johtuu paljon suuremmassa määrin siitä, että niiden tuotantoon tehdyt investoinnit ovat vähentyneet. Sotien repimään Lähi-itään ei ole enää uskallettu investoida.
Myös koronapandemia ja vihreiden hysteerinen suhtautuminen fossiilisiin polttoaineisiin ovat vähentäneet sijoittajien halukkuutta pistää rahansa öljyyn ja kaasuun. Fossiilisiin polttoaineisiin tehtyjä investointeja on myös alettu pitää epäeettisinä.
Mutta fossiilisista luopuminen ei ole johtanut vastaavaan innostukseen yrittää löytää vaihtoehtoisia energianlähteitä. Länsimaiden johtajat eivät ole lähteneet ajamaan ydinvoiman lisäämistä ja uudenlaisen pienreaktoriteknologian kehittämistä.
Öljyn ja kaasun hinnannousu ei siis johtu pelkästään siitä, että Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, vaan siitä, että länsimaiden päättäjät ovat käytännössä julistaneet fossiiliset energianlähteet pannaan. Niiden tilalle päättäjät tarjoavat tuulivoimaloita, aurinkopaneeleja, hiilijalanjälkilaskureita ja paksumpia villapaitoja ihmisten päälle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- IEA nollapäästöt James Woudhuysen kaasu hiilineutraalisuustavoite Nord Stream 2 Öljy bensan hinta Fossiiliset polttoaineet Ydinvoima Ukraina Energiapolitiikka Venäjä Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koko hallitus on sitoutunut ilmastopolitiikkaan, joka kurjistaa kansalaista ja heikentää kilpailukykyä – ”Hallituksessa on puolueita, jotka ovat täysin sokean ilmastofanatismin kourissa”

Purra: Saksa korjaa energiapolitiikkansa virheitä, Suomikin pystyy siihen

Halla-aho huolissaan Suomen omavaraisuudesta: ”Letkujen irrottaminen Venäjästä näyttää vääjäämättömältä”

Dieselin ja bensan hinnat nousivat yli kipurajan – tästä ei selittämällä selviä

Tavio: Polttoaineiden arvonlisäveroa alennettava

Ranne: Ydinvoiman alasajo ja tuulivoimauskonto ovat ajaneet eurooppalaisen energiamarkkinan kuilun reunalle

Wihonen: Ymmärretäänkö räjähdysmäisesti nousevan polttoaineen hinnan vaikutukset yhteiskunnalle?

Polttoainevarkaudet yleistyvät nousevien hintojen myötä – nyt bensat viedään jo henkilöautonkin tankista

Tavio: Jakeluvelvoite keskeytettävä – dieselin hinta alas
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.
Uusimmat

PS-tunnelmia Linnan juhlista

Strandman: Itsenäisyys rakentuu vahvasta ja yhtenäisestä kansasta

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










