

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Eteläisten maiden sosialistimepit aloittivat moraalintaivutusharjoituksensa – rahan virtaaminen pohjoisesta etelään etusijalle
EU:n eteläisten maiden sosialistimepit ovat havainneet, että tiukat vaatimukset lisärahoituksen saamiseksi EU-budjettiin voi kaataa koko budjetin – ja sen myötä EU:n elpymispaketin. Uho budjetin hylkäämisestä on laantunut, Politico kirjoittaa.
Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Charles Michel kertoi europarlamentaarikoille, että meppien vaatimat lisäpanostukset esimerkiksi terveydenhuoltoon tulisi hylätä. Michel pyysi kohteliaasti kaikella kunnioituksella mepeiltä suhteellisuudentajua. Elpymispaketin myötä EU:n rahoituskapasiteetti on huomattavasti suurempi kuin vaaditut korotukset itse budjettiin.
Espanjan ja Portugalin sosialistipääministerit ovat valistaneet maidensa vasemmistomepeille, että pohjoisten EU-maiden lahjarahat voivat jäädä saamatta nurinan jatkuessa. Mepit tuntuvat päässeen juonesta kiinni uhmakkuustason laskusta päätellen.
Neljä ukaasia
39 miljardin euron lisärahoituksen lisäksi mepit ovat vaatineet kolmea muuta asiaa. Mepeillä tulisi olla enemmän valtaa 750 miljardin elpymispaketin käytöstä. Lisäksi mepit ovat vaatineet selkeää EU:n uusien verojen aikatauluesityksistä ja rahoituksen sitomista oikeusvaltioperiaatteen noudattamiseen.
Moraalintaivutusharjoitukset ovat alkaneet.
– Me tarvitsemme kipeästi nyt elvytyssuunnitelman, sosialistit ja demokraatit -ryhmäpomo Iratxe García julisti.
Sosialistit ovat peruuttamassa kahdesta Euroopan parlamentin vaatimuksesta. Moraali venyy sen verran, ettei veroaikataulua enää tarvita eikä budjetin kokoa tarvitsekaan paisuttaa.
Mepit jarrumiehinä
Euroopan parlamentin tulee hyväksyä EU:n tulevien vuosien budjettiesitys. Meppien toivelistan vuoksi myös elpymispaketti on jäänyt odottamaan. Se pitää puolestaan läpäistä kansalliset parlamentit.
Meppien oikeusvaltiokytköksen vaatimus on ollut EU-maiden johtajien esitystä jyrkempi. Mepit ehdottivat, että elpymisvälineen rahahanojen katkaisuesityksen voisi kumota EU-johtajien määräenemmistöpäätöksellä. Tällä tavoin EU-maan tulisi varta vasten äänestää oikeusvaltiorikkurin puolesta, etteivät rahavirrat katkeaisi.
Puola ja Unkari tuskin tätä nielevät. Maat ovat kertoneet olevansa valmiit kaatamaan koko elpymisvälineen tiukalla oikeusvaltiosidoksella.
Pohjoisten maiden sosialistijohtajat ovat korupuheissaan pitäneet esillä oikeusvaltioperiaatteen sitomista rahoitukseen. Moraali venyi sen verran, ettei meppien esittämä Eurooppa-neuvostoa tiukempi linja saanut johtajien tukea.
Sosialistijohtajien tuleekin luoda tarpeeksi sankka savuverho, jotta oikeusvaltiokirjaus saadaan vain näyttämään äänestäjille toimivalta.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Iratxe García Elpymisväline Charles Michel Oikeusvaltioperiaate Euroopan parlamentti EU-budjetti Eurooppa-neuvosto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisilta lakialoite kansanäänestyksestä: EU-elvytyspaketista Suomelle yli kolmen miljardin nettotappiot – ”Emme voi hyväksyä tällaista verovarojen järjetöntä käyttöä”

Ministeri Saarikko jakaisi Suomelle tulevaa EU-elvytystä kunnille: ”Nopeat nettiyhteydet kaikille” – Halla-aho palautti maan pinnalle: ”Suomi ei tosiasiassa saa EU:lta senttiäkään”

Perussuomalaisten Halla-ahoa lukuun ottamatta kaikki suurimpien puolueiden puheenjohtajat tukevat sitä, että Suomi kippaa 6,6 miljardia euroa EU-elvytykseen

Saksan valtiovarainministeri Olaf Scholzilta shokkikommentti: EU:n yhteinen velka ja tulonsiirrot pysyviä keinoja

VM:n ex-ylijohtaja arvioi erittäin kriittisesti EU-elvytysrahastoa ja EU-veroja – ”Lopputuloksena hallitsematon byrokratia, viimeiseen pisaraan puristettu veronmaksaja, palkansaaja ja yrittäjä”

Halla-aho painotti: Suomi voi kieltäytyä osallistumasta 750 miljardin EU-elvytykseen – ”Jospa tuettaisiin suoraan suomalaista teollisuutta, eikä lähetettäisi rahoja Italian kautta”

Komission puheenjohtaja von der Leyen saa pyyhkeitä omiltaan: Liian vihreä ohjelma ja huomiohakuisia otsikoita

Ranskalainen sosialistimeppi moraalimalliksi: Ryhtyi nälkälakkoon EU-varojen kohdentamisen vuoksi

Unkarin pääministeri Orbán elvytyspaketista ja EU-budjetista: ”Unkarilla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin olla hyväksymättä pakettia”
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.

Opiskelijaviisumi avasi ovet sosiaaliturvaperäiselle maahanmuutolle – Purra: ”Ehkä hulluin Marinin hallituksen maahanmuuttouudistus”
Opiskelijaviisumi ei jatkossa ole enää perhelippu Suomeen. - Jatkossa opiskelija tulee opiskelemaan – ei elättämään perhettä suomalaisella sosiaaliturvalla, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.














