

MATTI MATIKAINEN
EU-elvytyspaketti romuttaa valtionosuusjärjestelmän kautta kuntien rahoituspohjan
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen muistuttaa, että raha on Suomen kunnissakin rajallinen resurssi. Hallituksen hiilineutraali Suomi 2035 -toimenpideohjelma kuitenkin antaa kunnille vapaat kädet kurittaa tavallisia suomalaisia esimerkiksi tietulleilla. – Päätökset naapurikunnan asukkaiden työmatkojen haittaamisesta tehdään jatkossa kuntien valtuustoissa, Putkonen sanoo.
Matti Putkonen huomauttaa, että kaikella on hintansa tässä maailmassa. Sanna Marinin johtaman hallituksen ideologiset hankkeet ovat johtamassa siihen, että tulevaisuudessa kuntien veronmaksajat joutuvat maksamaan kallista hintaa.
– Tavalliset suomalaiset pakotetaan maksamaan miljardeja EU-elvytyspaketista, hallituksen hiilineutraalisuustavoitteesta ja haittamaahanmuutosta, Putkonen harmitteli maanantaina Tuumaustunnilla.
Hallitus vaatii tavallisilta suomalaisilta suuria taloudellisia uhrauksia eikä tunnu ymmärtävän, että jo nyt Suomessa liian monella asustelee matti kukkarossa.
– SDP, keskusta ja vihreät väittävät, että keskustelu siitä, kuinka tavallisilta suomalaisilta ovat rahat loppu ei kuulu kuntavaaleihin. Kokoomuslaiset ovat toistaiseksi olleet hallitusta myötäilevä taustakuoro, eräänlainen hallituksen äänetön yhtiömies. Lieneekö kokoomuksen tavoite päästä pikaisesti hallitukseen apupuolueeksi? Putkonen kysyy.
Valtuutettujen noustava öljykapinaan
Perussuomalaisten työmies muistuttaa, että suomalainen veronmaksaja osallistuu valtionosuusjärjestelmän kautta kuntien kaikkien peruspalvelujen rahoitukseen.
– Siksi EU-elvytyspaketti on yksi olennaisimmista asioista tulevissa kuntavaaleissa. Kun Marinin hallitus kokoomuksen tuella kippaa yli 6 miljardia euroa veronmaksajien rahaa Italiaan ja muuhun Etelä-Eurooppaan, niin nämä rahat ovat sitten poissa kaikkein heikoimmassa asemassa olevilta suomalaisilta. Rahan tuhlaaminen Etelä-Eurooppaan on pois tavallisilta kuntalaisilta. Se romuttaa valtionosuusjärjestelmän kautta kuntien rahoituspohjan.
Hallituksen hiilineutraali Suomi 2035 -toimenpideohjelma lisäksi antaa kunnille vapaat kädet kurittaa tavallisia suomalaisia esimerkiksi tietulleilla.
– Päätökset naapurikunnan asukkaiden työmatkojen haittaamisesta tehdään jatkossa kuntien valtuustoissa. Edelleen samaisen ohjelman mukaan tuhansien kuntien omistamien rakennusten öljylämmitys tulee vuoteen 2024 mennessä vaihtaa ns. kestävämpiin lämmitysmuotoihin. Tästäkin päätetään jatkossa kuntien valtuustoissa. Kehotan kaikkia tulevia valtuutettuja nousemaan kapinaan ja varmistamaan, että kunnan kiinteistöjä saa jatkossakin lämmittää öljyllä.
Myös haittamaahanmuutto rokottaa kuntien taloutta
Kevään kuntavaaleissa myös haittamaahanmuutto nousee keskeiseksi teemaksi viimeistään silloin, kun kuntalaisille selviää, kuinka paljon haittamaahanmuutto rokottaa kuntien taloutta.
– Tulevina vuosina monen kunnan uudet valtuutetut joutuvat miettimään, millä toimilla kunnan talous saadaan tasapainoon. Tulevat ikävät leikkauspäätökset tehdään arvopohjalta eli joudutaan päättämään, leikataanko haittamaahanmuutosta vai vanhusten hoidosta. Rahat eivät yksinkertaisesti riitä kaikkeen. Kunnanvaltuustoilla on itsenäinen päätösvalta otetaanko kuntaan kiintiöpakolaisia vai ei.
Putkonen lausuu kaikille kuntapäättäjiksi pyrkiville, että ikävien tosiasioiden tunnustaminen ja realismi ovat erityisen tärkeitä yhteisten asioiden hoitamisessa ja päätöksenteossa.
– Raha on kunnissakin rajallinen resurssi. Siksi asiat on laitettava tärkeysjärjestykseen. Ainoastaan näin turvataan rahoitus kuntalaisten kannalta tärkeiden ja välttämättömien palveluiden rahoittamiseen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU-elvytyspaketti valtuutetut öljylämmitys autoilijat veronmaksajat haittamaahanmuutto Kuntavaalit Sanna Marin leikkaukset Kunnat perussuomalaiset Matti Putkonen hallitus talous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: EU-elvytyspaketti ei jää kertaluonteiseksi – ”Vain Suomessa päättäjät pettävät itseään tai ainakin kansalaisia”

Euroopan unioni siirtyy yhteiseen velkaan ja liittovaltion suuntaan – ”Puheet Suomen viennin elvyttämisestä EU-paketilla ovat pötyä”

PS: Suomen on torjuttava EU:n tukipaketti – ”Raja on tullut vastaan ja jonkun on näytettävä esimerkkiä”

Perussuomalaisten kannatus vahvistuu kunnissa – keskustan alamäestä puhuminen tuottaa tuskaa edustaja Kurviselle

Halla-aho: On tärkeää, että kuntavaaleissa ihmiset ottavat kantaa laajemmin – kuntien ja valtion talous riippuu täysin samoista tekijöistä

Maahanmuutto maksaa yhä enemmän, niin suorien kuin epäsuorien kustannusten kautta ja se on pois kaikesta muusta – ”Kuntavaaleissa äänestäjä valitsee, kannattaako se tätä vai perussuomalaista linjaa”

Sosiaalinen maahanmuutto johtamassa alueiden ja koulujen eriytymiseen ja jakautumiseen – ”Näkyy suoraan jo asuntojen markkinahinnoissa”

EU:n elvytysrahat lentämässä taivaan tuuliin – Koponen: ”Tämä on täyttä hulluutta”

Suomen Perustan tuore tutkimus: Katso, mitä maahanmuutto maksaa omassa kunnassasi
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.