

PS ARKISTO
Eurovaaliehdokas Ruohonen-Lerner pitää ECR-ryhmän leimaamista laitaoikeistoksi vasemmiston vaalipropagandana: ”Vasemmistoliberaalit yrittävät luoda vastakkainasettelua ja leimata meidät valheilla”
Euroopan parlamentin jäsen ja eurovaaliehdokas Pirkko Ruohonen-Lerner (ps./ECR) kommentoi Yle Svenskan haastattelussa muiden puolueiden kauhistelua ECR-ryhmästä, johon perussuomalaiset kuuluu. Esimerkiksi RKP on jo ennen vaaleja sulkenut pois yhteistyön ECR-ryhmän kanssa, vaikka Suomessa puolue on hallituksessa perussuomalaisten kanssa.
Pirkko Ruohonen-Lerner kummastelee näitä kommentteja ja arvioi, että kysymys on vaalipuheista.
– En ole koskaan ennen kuullut, että joku sulkisi yhteistyön pois jo etukäteen. Itse olen valmis tekemään asiapohjaista yhteistyötä kaikkien meppien kanssa, myös demareiden ja RKP:n kanssa. Qatargaten kaltaisissa korruptiotapauksissa olen valmis tekemään yhteistyötä jopa laitavasemmiston kanssa, jos he haluavat kitkeä korruptiota päätöksenteossa.
ECR-ryhmä ei ole laitaoikeistoa
Ruohonen-Lerner on toiminut meppinä ECR-ryhmässä yhteensä viiden vuoden ajan kahden parlamenttikauden aikana. Kysyttäessä, kuuluuko ECR-ryhmä laitaoikeistoon, Ruohonen-Lernerin vastaus on selvä.
– Ei todellakaan. Kyse on siitä, että vasemmistoliberaalit yrittävät luoda vastakkainasettelua ja leimata meidät valheilla. He yrittävät nostaa omaa kannatustaan mustamaalaamalla muita. Se on vaalipropagandaa.
ECR on brittikonservatiivien johdolla 2009 perustettu ryhmä, jonka periaatteet nojaavat samana vuonna annettuun Prahan julistukseen, joka on yhä voimassa. ECR on keskustaoikeistolainen eurooppalaisten konservatiivien ja reformistien ryhmä.
– ECR korostaa kansallista päätöksentekovaltaa ja vastustaa EU:n toimivallan lisäämistä ja sen kehittämistä liittovaltioksi. Tämä on kaikessa sen toiminnassa keskeistä. On kestämätöntä väittää, että tämä tekisi siitä laitaoikeistolaisen ryhmän.
Fideszille ei
Unkarin pääministeri Viktor Orbánin Fidesz-puolue on ilmoittanut halukkuudestaan liittyä ECR-ryhmään. Ruohonen-Lernerin kanta Fideszin ryhmään liittymiseen on selvä.
– Vastustamme Fideszin liittymistä ECR:ään.
Euroopan parlamentin poliittiset ryhmät muodostetaan uudelleen vaalien jälkeen. Niiden kokoonpano riippuu vaalien tuloksesta. Europarlamenttivaalien varsinainen vaalipäivä on tuleva sunnuntai 9. kesäkuuta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- laitaoikeisto Prahan julistus europarlamenttivaalit 2024 vaalipropaganda kansallinen päätösvalta vasemmistoliberaalit liittovaltiokehitys Fidesz Viktor Orbán ECR Vasemmisto RKP Pirkko Ruohonen-Lerner
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kipinät iskivät vaalitentissä – Sebastian Tynkkynen: Vasemmisto yrittää työntää perussuomalaiset laitaoikeiston piiriin

Riikka Purra MTV:n vaalitentissä: Eivät eurooppalaiset ole yhtäkkiä radikalisoituneet – ”He ovat tyytymättömiä omien maidensa ja Euroopan unionin maahanmuuttopolitiikkaan”

Halla-aho huvittui paradoksista: ”Perinteisessä oikeistossa moni pitää hyvin tärkeänä sitä, että vasemmisto pitää heitä sivistysporvareina”

Sebastian Tynkkynen maahanmuuton keskeisestä ongelmasta: Jos tullaan pyytämään apua, niin sitten lyödään auttavaa kättä

Eurovaaliehdokas Ruohonen-Lerner vaatii EU-toimielinten korruptiota kuriin: ”Esimerkiksi elpymisvälineen varojen käytössä on mittavia väärinkäytöksiä”

Eurovaaliehdokas Vilhelm Junnila: Laitaoikeistoksi leimaaminen on sosialistien valtapeliä – ”Halutaan luoda uhkatilaa ennen vaaleja”

Keskusta putosi vasemmiston syliin – Tynkkynen: ”Vanhaa keskustaa ei enää ole”

Oikeusministeriö päivittää korruptionvastaisen toimenpideohjelman

Joukko meppejä vaatii EU:ta toimiin Unkarin viisumipäätöksen jälkeen – Tynkkynen mukana vaatimuksessa
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.