

Anders Hellberg, Wikipedia
Viikon 6/2021 luetuin
Helmikuu 2021 luetuin
“Gretan” käsikirjoitus paljastui – aikuiset aktivistit käyttivät Thunbergia kyynisen politiikanteon välikappaleena
Ilmastoaktivisti Greta Thunbergin sosiaalisen median tilillä jaettiin ilmeisesti epähuomiossa taustajoukkojen sisäisiä dokumentteja, jotka näyttävät kuinka 18-vuotiaan aktivistin kannanottoja käsikirjoitetaan. Dokumentit katosivat pian, mutta nopeimmat ehtivät saada ne talteen. Näin toimii vedätys.
Ruotsalaisen 18-vuotiaan ilmastoaktivisti Greta Thunbergin Twitter-tilille ilmestyi keskiviikkona hetkellisesti dokumentteja, jotka näyttävät, kuinka “Gretan” poliittisia kannanottoja käsikirjoitetaan valmiiksi hänen taustajoukoissaan.
Koulunsa 15-vuotiaana ilmastolakon vuoksi keskeyttänyt Thunberg on ottanut kantaa paitsi ilmastonmuutokseen, myös esimerkiksi Yhdysvaltain presidentinvaaleihin ja viimeisimpänä maanviljelijöiden protestiliikkeeseen sekä maataloushyödykkeiden hintoihin Intiassa.
Thunbergin kannanotot ja näkemykset, joita maailman johtajat näyttävät kuuntelevan tarkalla korvalla, ovat herättäneet kysymyksiä siitä, ovatko ne hänen omiaan. Nyt näyttää siltä, että asiaan on ainakin osittain saatu vastaus.
Ilmeisesti vahingossa julkaistuista dokumenteista, jotka katosivat pian julkaisunsa jälkeen, käy ilmi kuinka Thunbergille käsikirjoitetaan twiittejä valmiiksi. Dokumenteissa Thunbergia kehotetaan esimerkiksi kannustamaan seuraajiaan mielenosoituksiin Intian suurlähetystöjen luona.
Thunbergilla on vajaat 5 miljoonaa seuraajaa Twitterissä ja yli 10 miljoonaa seurajaa kuvapalvelu Instagramissa.
Intian poliisi on ilmoittanut aloittaneensa Thunbergin taustadokumenttien kirjoittajista rikostutkinnan nimikkeellä “rikollinen salaliitto”. Jo satoja poliiseja on loukkaantunut Intian väkivaltaisiksi yltyneissä mielenosoituksissa.
Intian poliisin mukaan ainakin osa Thunbergin jakamista materiaaleista olisi peräisin Kanadassa toimivalta järjestöltä, jolla olisi yhteyksiä Pohjois-Intian sikhivähemmistön separatistiseen Khalistan-liikkeeseen.
“Greta” – tai kuka ikinä hänen twiittinsä sitten kirjoittaakaan – twiittasi tämän jälkeen edelleen tukevansa mielenosoittajia, jotka vastustavat Intian pääministeri Narendra Modin maatalouspolitiikkaa.
“Nämä ovat vain ehdotettuja julkaisuja…” – Näin Thunbergin taustatiimi toimii
Dokumenteista käy ilmi, kuinka Thunbergin taustajoukot kirjoittavat hänen twiittinsä valmiiksi häntä varten.
“Nämä ovat vain ehdotettuja julkaisuja, mutta voit twiitata myös omiasi”, dokumentissa kerrotaan.
Tässä esimerkiksi Thunbergille kirjoitettu twiitti:
“@rihanna (Julkkis / Vaikutusvaltainen henkilö) Miksi emme puhu tästä?” sanoo yksi viesti, johon on kirjoitettu Intian mielenosoituksiin liittyvät hashtagit #FarmersProtest, #StandWithFarmers ja #TheWorldIsWatching ja liitetty uutislinkki CNN:n uutisjuttuun, joka käsittelee internet-yhteyksien katkaisemista Intian pääkaupungissa New Delhissä.
Muissa Thunbergille käsikirjoitetuissa viesteissä taas vedotaan YK:hon, koska Modin uudistusten kerrotaan vaikuttavan hyödykkeiden hintoihin Intiassa tavalla, joka olisi ihmisoikeusrikkomus. Osassa viesteistä vedotaan taas Iso-Britannian pääministeri Boris Johnsoniin.
Greta-ilmiö – lapset edellä ja itse perässä
Skeptisemmät kommentoijat ovat jo pidempään epäilleet, että 16-vuotiaana ilmastokampanjointinsa aloittanutta Thunbergia käytetään kyynisen politiikan välikappaleena.
Näitä epäilyjä on vain toistaiseksi ollut hankala todistaa.
Lasten käyttämistä ilmastopolitiikan työvälineinä tai esimerkiksi koululaitoksen käyttämistä ilmastonmuutokseen liittyvään aivopesuun ei ole nähty niin sanotusti paremmissa ja tiedostavissa piireissä ongelmallisena.
Thunberg ei toistaiseksi ole kommentoinut poistettuja dokumentteja. Toistaiseksi ei myöskään tiedetä, kuinka pitkään Thunbergin kampanjaviestien käsikirjoittaminen on mahdollisesti jatkunut.
Thunbergin paljastuksesta kirjoittaa muun muassa Breaking911-sivusto.
https://twitter.com/Breaking911/status/1357070177620414468
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yle ja HS tekivät elokapinan mielenosoituksesta pääuutisen – professorit marssitettiin puolustelemaan laittomuuksia ja keskeisen liikenneväylän katkaisua

Huhtasaari: Hiilitullimietintö väärille urille – ”Ei ole Suomen teollisuuden etu”

Euroopan energiakriisi vain pahenee: Venäjältä kysytään lisää hiiltä poltettavaksi – ilmastoaktivisti Thunbergin terveiset päättäjille: ”Blaa, blaa, blaa”

Greta Thunbergin aika on ohi

Vaaliteatteria TV4:n puheenjohtajaväittelyssä? – Greta Thunbergin ”haamu” pillahti itkuun kesken kysymyksen

Varttunut Greta on päinvastaista mieltä ydinvoimasta kuin pentu-Greta – pitää nyt Saksan jäljelläolevien ydinvoimaloiden alasajoa virheenä: ”Tuntuisi väärältä”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Kolumni: Maahanmuutosta saa kaksi tarinaa, mutta vain toisella on merkitystä
Maahanmuutto on Euroopassa valtava tilastollinen ilmiö ja jotain, minkä toivotaan pelastavan harmaantuvan mantereen kansantalous. Kymmenen vuoden takainen ”pakolaiset ovat uusi Nokia” -ajattelu ei ole kadonnut mihinkään, vaikka se ei kestä kriittistä tarkastelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi

Tuulivoima jakaa saksalaisia ja sen riskejä vähätellään

Antikainen: Keskusta haluaa Suomesta koko maailman sosiaalitoimiston
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









