

PS ARKISTO
Haavisto kertoi Afganistanista tulleista avunpyynnöistä – Purra: ”Minäkin sain teltoilla tänään monta avunpyyntöä suomalaisilta”
Ulkoministeri Pekka Haavisto kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa, että Suomeen on tullut Afganistanista noin 8 000 avunpyyntöä. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa, että Suomessakin riittää autettavia, jos hallitusta tai mediaa kiinnostaisivat myös omien kansalaisten ongelmat.
”8 000 avunpyyntöä Afganistanista”, ”Suomen laajat velvollisuudet”, ”kaikki mahdolliset keinot perheenyhdistämisten helpottamiseksi”, ”melko tiivis kytkös Suomeen”, ”naiset”, ”kokonaiskuva”,
”narratiivi”, Riikka Purra luettelee ulkoministeri Pekka Haaviston haastattelun sisältöä.
– Melko kauas hallitus on jo päässyt 170 henkilön evakuoimisesta sotilassuojauksessa, Purra sanoo.
Hivuttaa jatkuvaa auttamisvelvollisuutta
Purra kirjoittaa Facebookissa, että Haaviston haastattelun lukeminen jättää monille hämmentyneen olon.
– Siinä ei sanota paljon, mutta vihjataan sitäkin enemmän. Siinä hivutetaan näitä asioita – sitä, että Suomen on velvollisuus auttaa. Väitteet eivät perustu mihinkään, mutta ne on rakennettu niin, että jokainen asian kyseenalaistava on paha ja kylmä.
– Sentään naisia! Talebania pakenevia naisia! Ikään kuin tuo kulttuuri olisi ollut jotenkin tasa-arvoinen ennen Talebania, Purra huomauttaa.
Afganistan perusteluna perheenyhdistämisille
Purra sanoo toivovansa, että kyse on vain vihreän ministerin yksityisajattelusta, mutta hän pelkää Haaviston linjalla tai ”narratiivilla” olevan koko hallituksen tuki.
– Yllätyksettömästi hallitus on juuri helpottamassa perheenyhdistämistä myös yleisesti. Afganistan tarjoaa kätevän perustelun.
– Minäkin sain teltoilla tänään monta avunpyyntöä suomalaisilta. Useampi koki, että ei saa tarvitsemaansa terveydenhoitoa, moni kertoi valtavista puutteista asuinalueillaan, kouluissa, vanhustenhoidossa. Kuulin sairauksista, vastoinkäymisistä, köyhyydestä, kärsimyksestä.
Omien auttamisen pitäisi olla etusijalla
Purra kertoo saavansa joka viikko satoja viestejä suomalaisilta, jotka kertovat omasta ahdingostaan.
– Haluaisiko media kirjoittaa näistä? Suomen velvollisuudesta hoitaa omia ongelmiaan, auttaa omia vähempiosaisiaan? Se on sellainen narratiivi, jonka ensisijaisesti pitäisi ohjata Suomen hallitusta, Purra muistuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- evakuoinnit Hyvesignalointi veronmaksajat maailman parantaminen suomalaiset Riikka Purra Perheenyhdistäminen Pekka Haavisto Afganistan perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra kysyy, miksi Suomi rynnistää auttamaan afgaaneja, mutta suomalaisten ongelmien ratkomisella ei koskaan ole kiire?

Hallituksesta väläytetään pakolaiskiintiön kymmenkertaistamista, veronmaksajia uhkaa miljardien lisälasku – ”Kaikki auttamistyö tehdään velkarahalla”

Vasemmistoliiton ex-ministeri Saramo vertasi Suomeen pyrkiviä humanitaarisia maahanmuuttajia Nobel-voittajiin – Tavio tyrmäsi: ”En usko, että on montaa nettoveronmaksajaa”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Hallitus houkuttelee toimillaan siirtolaisvyöryä – kokonaiskustannukset vuodessa ovat miljardeja

Perussuomalaiset: Suomalaisten turvallisuus jää maailmanparantamisen jalkoihin – tällä kertaa poliisien määrä leikkurissa

Afganistanista saattaa lähteä vuoden loppuun mennessä puoli miljoonaa pakolaista ja moni heistä suuntaa kohti Eurooppaa

Perussuomalaiset tekee välikysymyksen maahanmuuttopolitiikasta ja taloudesta – suomalaisten hyvinvointi etusijalle

Hallituksen hyvesignaloinnista uusi jättilasku: Tuhannesta afganistanilaisesta maahanmuuttajasta Suomen veronmaksajille jopa puolen miljardin euron kustannukset

Haaviston mielestä perheenyhdistäminen on perusoikeuskysymys – suomalaismiehen vaimo ja lapsi jumissa ulkomailla, ulkoministeri ei ole edes vastannut yhteydenottoon
Viikon suosituimmat

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa, että hallitus ei saa avata itärajaa ennen kuin Venäjän toiminta muuttuu olennaisesti. Hän painottaa, että mielenilmaus rajalla palvelee vain Venäjän tavoitteita ja vaarantaa Suomen edun.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Perussuomalaiset: Helsingin talousarvio vuodelle 2026 on ideologinen ja vastuuton
Perussuomalaiset kritisoi voimakkaasti kaupungin vuoden 2026 talousarviota, joka nojaa epärealistisiin oletuksiin ja ideologisiin painotuksiin. Talousarvion valmistelijat ovat sivuuttaneet kasvavan velkataakan, muuttuvan väestörakenteen ja kaupungin ydintehtävien priorisoinnin.
Uusimmat

Strandman: Ilman omaishoitajia sosiaali- ja terveysala kaatuisi

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali

Kolumni: Some vie ison osan lapsuudesta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









