

LEHTIKUVA
Viikon 44/2022 luetuin
Hallitus nostamassa polttoaineen hintaa kymmenillä senteillä – perussuomalaisilta jyrkkä vastustus röyhkeille hinnankorotuksille
Perussuomalaisten kansanedustajat liikenne- ja viestintävaliokunnassa ovat jättäneet hallituksen esitykseen eriävän mielipiteen. Tällä kertaa jyrkkä näkemysero hallituksen ja suurimman oppositiopuolueen välillä koskee polttoaineen jakeluvelvoitetta.
– On valitettavaa, että hallitus jatkaa autoilun kulujen nostamista milloin mitenkin naamioituna, kuten jakeluvelvoitteen tapauksessa ilmenee, kansanedustaja Sheikki Laakso harmittelee.
Hallitus on pyrkinyt keräämään irtopisteitä alleviivaamalla jakeluvelvoitteen alentamista ja siitä seuraavaa hinnan laskua kuluvalle vuodelle – siis sopivasti juuri ennen vaaleja.
– Sen hallituspuolueet ovat kuitenkin unohtaneet kansalle kertoa, että heti vaalivuoden jälkeen pieni velvoitteen alenema otetaan takaisin nostamalla jakeluvelvoite moninkertaiseksi, valiokunnan juuri käsittelemän hallituksen esityksen mukaisesti, valiokuntavastaava Laakso jatkaa.
Jakeluvelvoite yli kolminkertaiseksi
Hallituksen esitys korottaa jakeluvelvoitteen yli kolminkertaiseksi nykyiseen nähden ja lähes kaksinkertaiseksi alennusta edeltäneeseen verrattuna.
– Vuoden 2024 korotus yksin nostaa polttoaineen hintoja kymmenillä senteillä litralta, kansanedustaja Petri Huru toteaa.
– Seuraava korotus vuodelle 2030 nostaisi jakeluvelvoitteen jo 34 prosenttiin. Tällä hetkellä hallituksen tarjoamalla ”alennuksella” velvoite on 12 prosenttia, Huru huomauttaa.
Autoilijaa piinaava piilovero
Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat jakeluvelvoitteen poistoa kokonaisuudessaan ja kritisoivat hallituksen toiminnan läpinäkymättömyyttä.
– Hallituksen polttoainepolitiikka on hyvin harhaanjohtavaa. Polttoaineen hinnankorotukset ovat todellinen autoilijaa piinaava piilovero, linjaa kansanedustaja Jouni Kotiaho.
– Vaatimamme jakeluvelvoitteen poisto johtaisi välittömästi polttoaineiden hintojen laskuun ja nostaisi kuljetusalan kilpailukykyä sekä jättäisi enemmän rahaa jokaisen suomalaisen kukkaroon, Kotiaho huomauttaa.
Hallitus ehkä kääntymässä ammattidieselin kannalle
Ammattidieselin osalta hallituksen kanta saattaa vielä kääntyä perussuomalaisten esittämään suuntaan.
– Näyttäisi siltä, että hallitus olisi kääntymässä ajamamme ammattidieselin kannalle. Ammattidieselin käyttöönotolla mahdollistetaan myös vinjettimaksun ottaminen käyttöön. Vinjettimaksun myötä myös ulkomaiset rekat saadaan maksamaan suomalaisten teiden käytöstä, kansanedustaja Laakso päättää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- polttoainehinnat jakeluvelvoite liikenne- ja viestintävaliokunta polttoaineiden hinnankorotukset ammattidiesel Sheikki Laakso Petri Huru Jouni Kotiaho eriävä mielipide Vinjettimaksut
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Polttoaineiden hintoihin on mahdollista vaikuttaa – ”Verotusta on alennettava välittömästi”

Antikainen: Pommi tulossa – hallitus aikoo nostaa polttoaineveroa

Purra pitää hallituksen energiapoliittista linjaa katastrofina: Hallitus pelaa rulettia korkeilla panoksilla Suomen huoltovarmuuden kannalta keskeisillä asioilla (video)

Liikenne- ja viestintävaliokunnan perussuomalaiset vaativat muutoksia valtion talousarvioon: Hallitus arvostaa ilmastonmuutoksen suomalaisten hyvinvoinnin edelle

Hallitus kuuntee kansaa: Ruotsi luopuu liikenteen päästövähennystavoitteesta

Ari Koponen moittii hallituksen kykenemättömyyttä helpottaa yrittäjien ahdinkoa: “Korkeat polttoainehinnat rapauttavat investoinnit ja heikentävät ostovoimaa”

Perussuomalaisten liikennevaliokuntaryhmä vaatii ammattidieselin käyttöönottoa: “Jakeluvelvoite on käytännössä merkittävä hinnankorotus, jota emme voi kannattaa”

Juvonen: Suomessa on syytä tarkastella liikkumisen hintaa laajemminkin kuin vain käyttövoimaverotuksen kannalta

Perussuomalaiset: Autoilun kustannukset alas – polttoaineveroa laskettava vaiheittain
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.