

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaisten liikennevaliokuntaryhmä vaatii ammattidieselin käyttöönottoa: ”Jakeluvelvoite on käytännössä merkittävä hinnankorotus, jota emme voi kannattaa”
Dieselin hinta on ylittänyt perussuomalaisten mielestä kauan aikaa sitten kuljetusalan sietokyvyn. Hinnannousun taustalla on öljyn maailmanmarkkinahinta, mutta myös hallituksen kotimaassa tekemät veropoliittiset päätökset.
– Hallitus kyllä puhuu kauniisti esimerkiksi yritysten kilpailukyvyn parantamisesta, mutta käytännössä teot ovat vähäiset. Ensi vuoden jälkeen hallitus muun muassa nostaa polttonesteiden jakeluvelvoitetta rajusti, mikä nostaa polttonesteiden litrahintaa useilla kymmenillä senteillä. Tämä, jos mikä, rapauttaa yritysten kilpailukykyä, sanoo valiokuntavastaava, kansanedustaja Sheikki Laakso.
Ammattidiesel olisi merkittävä askel
Perussuomalaiset vaatii, että Suomessa otetaan käyttöön niin sanottu ammattidiesel eli ammattiliikenteelle annettava verotuki polttoainekuluihin.
– Tämä askel olisi merkittävä, sillä jakeluvelvoite on käytännössä merkittävä hinnankorotus, jota emme voi kannattaa – etenkään tässä taloustilanteessa, missä olemme.
– Se (ammattidiesel) tarkoittaisi kuorma-autoille tankatuista litroista maksettavaa veronpalautusta, mikä alentaisi yritysten kustannuksia ja mahdollistaisi kotimaisen kuljetus- ja logistiikkatoimialan kilpailukyvyn säilymisen, täsmentää liikennevaliokunnan jäsen, kansanedustaja Jouni Kotiaho.
– Myös useat etujärjestöt, kuten SKAL, on ajanut asiaa vahvasti, Kotiaho jatkaa.
Muiltakin puolueilta löytyy kannatusta
Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) sanoi 27.10. eduskunnan kyselytunnilla olevansa valmis tuomaan esityksen ammattidieselistä eduskuntaan marraskuun aikana, mikäli puolueet ovat valmiita sitoutumaan siihen.
– Ymmärtääksemme muutkin eduskuntapuolueet perussuomalaisten lisäksi ovat olleet halukkaita sitoutumaan tähän, sanoo kansanedustaja Petri Huru.
– Olemmekin tyytyväisiä, että perussuomalaisten painostuksesta ollaan nyt päästy yhteiseen neuvottelupöytään. Toivottavaa olisi, että ammattidiesel on käytössä mahdollisimman pian, toteaa Huru.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- liikennevaliokunta veronpalautus öljyn hinta dieselin hinta jakeluvelvoite polttonesteiden hinta SKAL ammattidiesel Sheikki Laakso kuljetusala Petri Huru Jouni Kotiaho Annika Saarikko Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus nostamassa polttoaineen hintaa kymmenillä senteillä – perussuomalaisilta jyrkkä vastustus röyhkeille hinnankorotuksille

Ari Koponen moittii hallituksen kykenemättömyyttä helpottaa yrittäjien ahdinkoa: ”Korkeat polttoainehinnat rapauttavat investoinnit ja heikentävät ostovoimaa”

Wihonen: Kansalaisia vaaditaan mukautumaan hintojen nousuun – mukautuuko valtio?

Perussuomalaiset hallituksen ilmastopolitiikkasuunnitelmista: Energia-, ruoka- ja teollisuustuotantoon tarvitaan sinivalkoinen siirtymä

Juvonen: Suomessa on syytä tarkastella liikkumisen hintaa laajemminkin kuin vain käyttövoimaverotuksen kannalta

Marinin hallitus ajaa kuljetusyrittäjät kohti konkurssia tuhoten samalla Suomen tiestön – Koponen: ”Hallitus ei ole kiinnostunut yrittäjistä tai huoltovarmuudesta”
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”
Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.

Päivän pointti: Valtamedia väittää Ceutan laittomien rajanylittäjien olevan siirtolaisia tai paperittomia

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.

Vigelius: Rikollisille ulkomaalaisille automaattinen karkotus ilman viranomaisten harkintaa
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius esittää rikollisille ulkomaalaisille karkotusautomaattia esimerkkinä toimista, joilla maahanmuuttopolitiikkaa voitaisiin entisestään tiukentaa.

Valtion tukemat nuorisoasunnot päätyivät sijoittajien käsiin – myyjäyhtiön omistaa liitto, jonka hallituksessa istuvat neljän puolueen nuorisojärjestöt
Liiton omistama osakeyhtiö on myynyt valtion tuella rakennetut kohtuuhintaiset nuorisoasunnot asuntosijoittajille 20 vuotta ennen kuin niiden käyttörajoitusten oli määrä päättyä. Osakeyhtiön valtakunnallisiin jäsenjärjestöihin kuuluvat neljän eduskuntapuolueen nuorisojärjestöt. Samat puolueet ovat vaatineet valtiolta lisää panostusta kohtuuhintaiseen asuntotuotantoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













