

Hesari julkaisi diktatuurin propagandaa, joka oli liian sakeaa jopa Iikka Kivelle – kolumnisti otti protestiksi loparit
Helsingin Sanomat julkaisi kokonaisen sivun ihmisoikeuksia polkevan hirmuvallan propagandaa sunnuntaina. Kiinan kansantasavalta osti kokonaisen sivun HS:sta julkaisemalla toimintaansa mainostavan ilmoituksen. Siinä Hongkongin erityishallintoalue eli Kiina selittelee toimiaan ja väittää irtisanoutuvansa väkivallan käytöstä Hongkongin konfliktin ratkaisemiseksi.
Samaan aikaan väkivaltaisuudet yltyivät Hongkongissa, jossa poliisi käytti suunnuntaina kyynelkaasua, vesitykkejä ja kumiluoteja mielenosoittajia vastaan.
HS:n julkaisema mainos on saanut kovaa kritiikkiä sosiaalisessa mediassa. On kuvaavaa, että julkaisupäätös oli liian sakeaa jopa Hesarissa kolumnoivalle Iikka Kivelle. Standup-koomikko ja aktivisti Kivi kertoi lopettavansa protestiksi kolumninsa.
“Pidän monin tavoin epäeettisesti toimivan hirmuvallan propagandan julkaisua täysin kestämättömänä ratkaisuna enkä halua missään nimessä olla mukana tekemässä lehteä, joka asettaa rahan näin räikeästi journalististen periaatteiden edelle. Saamani kolumnipalkkiot lahjoitan Kiinassa tehtävään ihmisoikeustyöhön”, Kivi kirjoittaa Facebookissa.
Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä moittii HS:n ratkaisua Twitterissä. Hän toteaa, että yhdelläkään medialla, joka lähtee tähän kampanjaan kannattamaan Kiinan kommunistihallinnon aisaa, ei ole minkäänlaista uskottavuutta.
Mäkelä ei niele päätoimittaja Kaius Niemen selityksiä siitä, että kyse on ”yhteiskunnallisesta mainonnasta, jota koskee sananvapaus.”
Mäkelä vastaa: ”Olet väärässä. Ihmisoikeusrikkomuksia tekevää totalitaarista hallintoa ei suojele sananvapaus!”
Mäkelä jatkaa: ”Seuraavaksi hesari voisi mainostaa esimerkiksi Espanjan oikeutta pamputtaa katalonialaisia tai Macronin hyväntahtoisia pieksijöitä Pariisissa.”
Kansanedustaja Mikko Kärnä ihmetteli niin ikään Hesarin tempausta twitterissä:
“Miten on @KaiusNiemi @hsfi mahdollista, että julkaisette tällaista Kiinan maksamaa virheellistä propagandaa Hongkongin tilanteesta? Usko journalistiseen riippumattomuuteenne on koetuksella. Saako teille rahalla ihan minkä tahansa viestin läpi?”
Vihreä kaupunginvaltuutettu Timo Ahvenainen puolestaan kertoi twitterissä peruvansa HS:n tilauksen:
“Tänään @hsfi julkaisi etusivullaan Kiinan diktatuurin maksamaa propagandaa, joka vähättelee Hong Kongin tilannetta. Demokraattisen maan vapaa lehdistö edistää näin diktatuurin valtapyrkimyksiä. Peruutin Hesarin tilaukseni ja käytän nyt sananvapauttani, jota Kiinassa ei ole, Ahvenainen kirjoittaa.
Tuoreessa muistissa on, kuinka HS teki viime vuonna Land of the free Press -kampanjan, joka otti kantaa vapaan lehdistön puolesta. Kampanja irvaili tuolloin vaikeista mediasuhteistaan tunnetulle Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpille, joka tapasi Suomen huippukokouksessa Venäjän Vladimir Putinin.
HS:n tempaus kertoo päätoimittaja Kaius Niemen epätoivosta laskevien mainostulojen ja lukijamäärien takia. HS:n vihervasemmistolainen propaganda on häätänyt lukijat puolueettomampien viestinten ääreen.
Kiinan ilmoitus:
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pääkirjoitus: HS ei ole enää uutisväline

Kiina tuputtaa valheellista propagandaansa Hesarissa – lehti kuittaa tililleen suursumman rahaa

Bemareita kauppaavan konsernin Karjalainen-lehti ylimielisenä: suomalaisten pitää lopettaa lihansyönti ja hävetä

Hesarin totuuden torvi raikaa kautta valtakunnan – median omistus siirtyy saman suvun taskusta toiseen

Suosittu Päivän Byrokraatti -blogi lopettaa – syynä vihervasemmiston vaino
Viikon suosituimmat

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.














