

LEHTIKUVA
Hollannin maajussit nousivat kapinaan vihreää siirtymää vastaan – poliisi ampui traktoria
Ruokapulan uhatessa maailmaa Hollannin hallitus haluaa ajaa maan karjatalouden alas. Maanviljelijöiden traktorikapina hallituksen päästötavoitteita vastaan on jatkunut jo pari viikkoa. Tiistai-iltana poliisi ampui laukauksia 16-vuotiaan pojan kuljettamaa traktoria kohti.
Tuhannet viljelijät ovat tukkineet teitä traktoreillaan muun muassa kauppaketjujen keskusvarastojen lähistöllä jo pari viikkoa. Maajussit ovat myös ruiskuttaneet lietelantaa julkisten rakennusten seinille.
Myös rekkakuskit ja kalastajat ovat olleet maanviljelijöiden tukena. Viljelijöiden viesti on selkeä: ilman maataloutta ei ole ruokaa. Protestit näkyvät jo kauppojen tyhjillä hyllyillä.
Hallitus: ”Väistämätön siirtymä”
Viljelijät protestoivat hallituksen uusia ympäristötavoitteita vastaan. Hollannin hallitus haluaa leikata typpi- ja ammoniakkipäästöjä. Typpioksiduulia pidetään jopa hiilidioksidia pahempana kaasuna kasvihuoneilmiön kannalta.
Hallituksen mielestä kyseessä on ”väistämätön siirtymä”. Yleisenä tavoitteena on vuoteen 2030 mennessä leikata typpi- ja ammoniakkipäästöt puoleen, mutta Natura 2000 -luonnonsuojelualueiden lähellä leikkaustavoite olisi jopa 70 prosenttia.
Joka kolmas karjatila joutuisi lopettamaan
Viljelijöiden kannalta hallituksen päästötavoitteet tarkoittavat sitä, että maatiloilla on vähennettävä karjan määrää tai lopetettava karjan pito kokonaan. Monissa tapauksissa tämä tarkoittaisi maatilan lopettamista.
Hallituksen arvioiden mukaan joka kolmas karjatila joutuisi lopettamaan toimintansa. Maatalous on tähän asti ollut hyvin tärkeä osa Hollannin taloutta. Maassa on 54 000 maatalousalan yritystä ja maataloustuotteita viedään yli sadan miljardin euron arvosta vuodessa.
Poliisi ampui nuoren pojan traktoria
Poliisi on ottanut protestoijia kohtaan kovan linjan ja hajottanut mielenosoituksia kyynelkaasun ja koirien avulla. Tiistai-iltana tilanne kiristyi entisestään, kun poliisi avasi tulen tiesulusta pois lähdössä olevaa traktoria kohti.
Ainakin yksi laukaus osui 16-vuotiaan pojan kuljettaman traktorin hyttiin. Poliisi perusteli tuliaseen käyttöä sillä, että kyseessä oli uhkatilanne ja traktori oli ajamassa poliisiauton päälle.
Tilanteessa otetussa videossa näkyy kuitenkin selvästi, että poliisi ampui traktoria vasta kun se oli jo ohittanut poliisiauton.
Wilders: ”Järkyttävää, että poliisi ampuu viljelijöitä”
Vapauspuolueen puheenjohtaja Geert Wilders kertoo Telegraaf-lehdelle olevansa järkyttynyt siitä, että poliisi ampuu maanviljelijöitä kovilla. Kansanedustaja Wilders vaatii, että eduskunnan on käytävä tilannetta läpi hallituksen kanssa.
– On järkyttävää nähdä, että poliisi ampuu maanviljelijöitä kovilla, Wilders sanoo.
Wildersin mukaan viljelijöillä on ”selkä seinää vasten” hallituksen uusien ympäristötavoitteiden kanssa. Maanviljelijöiden protesteja on ollut viime päivinä myös ainakin Italiassa ja Puolassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ammoniakki typpipäästöt vihreä siirtymä Alankomaat päästöleikkaukset Vapauspuolue Geert Wilders Hollanti Maatalous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huhtasaari: Suomi on häviäjä EU-ympäristölainsäädännössä

Kansanedustaja Mauri Peltokangas varoittaa: Suomen maataloudessa ja maaseudulla on käsillä todellinen kriisi – vihreä siirtymä laitettava jäähylle

Kovat ajat ovat edessä – Purra: Hallituksen on välttämättä luovuttava hiilineutraalisuustavoitteestaan

Näin hallitus sumutti eduskuntaa EU:n sosiaalirahastosta – suomalaisille lankeamassa satojen miljoonien lisälasku

Kike Elomaa: Energian hintapommi osuu kipeästi maatalouteen – ”Jos tilat lopettavat, katoavat työpaikat myös muualtakin”

”Sota on alkanut ja me sen voitamme” – hallituksen ilmastotavoitteet ajavat karjatilat kurjuuteen ja maatalousväestön barrikadeille Hollannissa

Uusi-Seelanti pyrkii ensimmäisten joukossa ilmastoneutraaliksi – karjatilat lahtipölkylle

Uudelle maaseudun puolueelle yllätysvoitto Alankomaiden vaaleissa – hallituksen päästötavoitteet vaarassa
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Perussuomalaiset Naiset vaatii: Riikka Purraan kohdistuvan ajojahdin on päätyttävä nyt
Brutaaleja graffiteja julkisilla paikoilla, joissa veitsi on isketty Riikka Purran rintaan. Mielenosoituksessa banderolli, jonka kuvassa leikataan Purralta pää, tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja kannustuksia tehdä perättömiä ilmiantoja ministeri Purrasta mielenterveyshuoltoon. Nyt riittää, vaatii perussuomalaisten naisjärjestö - ajojahdin on päätyttävä!