

MATTI MATIKAINEN
Immonen: Kokoomuslaiset pikkuporvarit eivät ymmärrä kansallismielisyyden käsitettä
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen tyrmää Joensuun opiskelevien porvareiden kokoomuksen puoluekokoukselle tekemässä aloitteessa esitetyt väitteet perussuomalaisista. Joensuun opiskelevien porvareiden aloitteessa vaaditaan, ettei kokoomus tekisi hallitusyhteistyötä jatkossa perussuomalaisten kanssa.
”Kokoomusopiskelijoilla riittää vielä opiskeltavaa”
Heidän mielestään perussuomalaiset ovat ”kiihkokansallinen oikeistopopulistinen puolue, joka kyseenalaistaa ihmisarvon ja vähemmistöjen puolustamisen, suvaitsevaisuuden ja kansainvälisyyden sekä sivistyksen”.
– Kokoomusopiskelijoilla riittää toden totta vielä opiskeltavaa. Perussuomalaisten arvot ja politiikka rakentuvat kansallismielisyyden ja isänmaallisuuden pohjalle. Kansallismielisyys on historiallisestikin ollut aina suuri sivistyksen aate. Kansallismielisyys on ollut myös suuri vapausaate, kun kansat, joita aiemmin sorrettiin, ryhtyivät taistelemaan oman itsemääräämisoikeutensa puolesta, Immonen toteaa.
Epäterve käsitys kansainvälisyydestä
Immosen mukaan kansallismielisyydessä kiteytyy ajatus siitä, että jokaisella kansalla on oltava oikeus olemassaoloon ja oikeus itsensä hallitsemiseen.
– Kokoomusopiskelijat asettavat virheellisesti kansallismielisyyden ja kansainvälisyyden vastakkain, ikään kuin toinen toisensa poissulkeviksi asioiksi.
– Ongelma tällä hetkellä läntisessä maailmassa on se, että globalisaation kiihkeät kannattajat vyöryttävät eteenpäin täysin epätervettä käsitystä kansainvälisyydestä, jolla pyritään pyyhkimään kansallisuudet ja kansansuvereniteetti pois sekä sekoittamaan kansat keskenään globaaliksi harmaaksi massaksi, Immonen toteaa.
Oman kansan vapautta puolustettava
Immosen mielestä kansallismielisten edustama kansainvälisyys puolestaan tähtää tasa-arvoisten kansakuntien väliseen globaaliin kanssakäymiseen kulttuurisesti monimuotoisessa maailmassa.
– Kansallismieliset eivät kannata erilaisten kansojen ja kulttuurien ylhäältä käsin ohjattua sekoittamista ja yhdenmukaistamista. Kansojen luonnolliset erot ja erityispiirteet on pyrittävä säilyttämään.
– Kansallismielisyyden perustan muodostaa omien juurien tiedostaminen ja niiden vaaliminen. Tämä on myös edellytys muiden kansojen ymmärtämiselle ja kunnioittamiselle. Oman kansan vapauden ja itsemääräämisoikeuden puolustaminen on erottamattomassa yhteydessä siihen, miten suhtaudumme toisten kansojen kansalliseen vapauteen eri puolilla maailmaa. Kaiken tämän pohjalta rakentuu vahva perusta kansojen väliselle vuoropuhelulle ja yhteistyölle eli terveelle kansainvälisyydelle, Immonen lisää.
Vähemmistöillä ei saa olla erityisoikeuksia
Immonen täsmentää, että perussuomalaiset eivät kyseenalaista kenenkään ihmisarvoa tai polje vähemmistöjen oikeuksia. Hän kuitenkin lisää, ettei vähemmistöillä saa olla erityisoikeuksia suomalaisiin verrattuna.
– Vähemmistöjen oikeuksien puolustamisesta konkreettisena esimerkkinä voin mainita perussuomalaisten aloitteesta Karjalan kielen elvyttämiseen saadut määrärahat eduskunnassa viime joulukuussa. Karjalan kielen ja kulttuurin vaaliminen kuuluu perussuomalaisten kieliohjelmaan.
– Tällaiset kokoomuslaisten aloitteet näyttävät melko erikoisilta tilanteessa, jossa kokoomuksen sisarpuolueet ympäri Euroopan ovat hiljalleen siirtyneet perussuomalaisille linjoille esimerkiksi maahanmuuttopolitiikassaan. Kun muualla Euroopassa kokoomuksen sisarpuolueet tekevät yhteistyötä kansallismielisten puolueiden kanssa, Suomessa taas kokoomus kilpailee vihreiden kanssa maahanmuuttomyönteisimmän puolueen tittelistä, Immonen huomauttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksessa: Meille oma kansa tulee ensin

Halla-aholta tiukka ”ei” työvoiman saatavuusharkinnan poistamiselle: Johtaisi orjatyöhön – ”Kyse ei ole korkean osaamisprofiilin maahanmuuttajista”

Ministeri Mykkänen ja kansanedustaja Elo päivittelevät laittomasti maassa olevien säilöönoton kustannuksia – Immonen: ”Paljonko maksaa seuraava terrori-isku?”

Taas yksi kokoomuslainen jakaa neuvojaan köyhille: Laskut kannattaa maksaa ajoissa
Viikon suosituimmat

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.














