

MATTI MATIKAINEN
Immonen: Kokoomuslaiset pikkuporvarit eivät ymmärrä kansallismielisyyden käsitettä
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen tyrmää Joensuun opiskelevien porvareiden kokoomuksen puoluekokoukselle tekemässä aloitteessa esitetyt väitteet perussuomalaisista. Joensuun opiskelevien porvareiden aloitteessa vaaditaan, ettei kokoomus tekisi hallitusyhteistyötä jatkossa perussuomalaisten kanssa.
“Kokoomusopiskelijoilla riittää vielä opiskeltavaa”
Heidän mielestään perussuomalaiset ovat ”kiihkokansallinen oikeistopopulistinen puolue, joka kyseenalaistaa ihmisarvon ja vähemmistöjen puolustamisen, suvaitsevaisuuden ja kansainvälisyyden sekä sivistyksen”.
– Kokoomusopiskelijoilla riittää toden totta vielä opiskeltavaa. Perussuomalaisten arvot ja politiikka rakentuvat kansallismielisyyden ja isänmaallisuuden pohjalle. Kansallismielisyys on historiallisestikin ollut aina suuri sivistyksen aate. Kansallismielisyys on ollut myös suuri vapausaate, kun kansat, joita aiemmin sorrettiin, ryhtyivät taistelemaan oman itsemääräämisoikeutensa puolesta, Immonen toteaa.
Epäterve käsitys kansainvälisyydestä
Immosen mukaan kansallismielisyydessä kiteytyy ajatus siitä, että jokaisella kansalla on oltava oikeus olemassaoloon ja oikeus itsensä hallitsemiseen.
– Kokoomusopiskelijat asettavat virheellisesti kansallismielisyyden ja kansainvälisyyden vastakkain, ikään kuin toinen toisensa poissulkeviksi asioiksi.
– Ongelma tällä hetkellä läntisessä maailmassa on se, että globalisaation kiihkeät kannattajat vyöryttävät eteenpäin täysin epätervettä käsitystä kansainvälisyydestä, jolla pyritään pyyhkimään kansallisuudet ja kansansuvereniteetti pois sekä sekoittamaan kansat keskenään globaaliksi harmaaksi massaksi, Immonen toteaa.
Oman kansan vapautta puolustettava
Immosen mielestä kansallismielisten edustama kansainvälisyys puolestaan tähtää tasa-arvoisten kansakuntien väliseen globaaliin kanssakäymiseen kulttuurisesti monimuotoisessa maailmassa.
– Kansallismieliset eivät kannata erilaisten kansojen ja kulttuurien ylhäältä käsin ohjattua sekoittamista ja yhdenmukaistamista. Kansojen luonnolliset erot ja erityispiirteet on pyrittävä säilyttämään.
– Kansallismielisyyden perustan muodostaa omien juurien tiedostaminen ja niiden vaaliminen. Tämä on myös edellytys muiden kansojen ymmärtämiselle ja kunnioittamiselle. Oman kansan vapauden ja itsemääräämisoikeuden puolustaminen on erottamattomassa yhteydessä siihen, miten suhtaudumme toisten kansojen kansalliseen vapauteen eri puolilla maailmaa. Kaiken tämän pohjalta rakentuu vahva perusta kansojen väliselle vuoropuhelulle ja yhteistyölle eli terveelle kansainvälisyydelle, Immonen lisää.
Vähemmistöillä ei saa olla erityisoikeuksia
Immonen täsmentää, että perussuomalaiset eivät kyseenalaista kenenkään ihmisarvoa tai polje vähemmistöjen oikeuksia. Hän kuitenkin lisää, ettei vähemmistöillä saa olla erityisoikeuksia suomalaisiin verrattuna.
– Vähemmistöjen oikeuksien puolustamisesta konkreettisena esimerkkinä voin mainita perussuomalaisten aloitteesta Karjalan kielen elvyttämiseen saadut määrärahat eduskunnassa viime joulukuussa. Karjalan kielen ja kulttuurin vaaliminen kuuluu perussuomalaisten kieliohjelmaan.
– Tällaiset kokoomuslaisten aloitteet näyttävät melko erikoisilta tilanteessa, jossa kokoomuksen sisarpuolueet ympäri Euroopan ovat hiljalleen siirtyneet perussuomalaisille linjoille esimerkiksi maahanmuuttopolitiikassaan. Kun muualla Euroopassa kokoomuksen sisarpuolueet tekevät yhteistyötä kansallismielisten puolueiden kanssa, Suomessa taas kokoomus kilpailee vihreiden kanssa maahanmuuttomyönteisimmän puolueen tittelistä, Immonen huomauttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksessa: Meille oma kansa tulee ensin

Halla-aholta tiukka “ei” työvoiman saatavuusharkinnan poistamiselle: Johtaisi orjatyöhön – “Kyse ei ole korkean osaamisprofiilin maahanmuuttajista”

Ministeri Mykkänen ja kansanedustaja Elo päivittelevät laittomasti maassa olevien säilöönoton kustannuksia – Immonen: “Paljonko maksaa seuraava terrori-isku?”

Taas yksi kokoomuslainen jakaa neuvojaan köyhille: Laskut kannattaa maksaa ajoissa
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.