

MATTI MATIKAINEN
Itä-Suomen kuuluvuushaasteet otetaan vakavasti – ministeri Ranne: Hallitukselle on tärkeää vahvistaa koko Suomen elinvoimaa ja parantaa kansalaisten arkea
Sekä Yle että Kuntaliitto ovat muiden medioiden ohessa marraskuun aikana uutisoineet Itä-Suomen kuuluvuushaasteista 3G-verkon alasajon seurauksena. Perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo hallituksen ottavan kansalaisten palautteet kuuluvuushaasteista vakavasti.
Liikenne- ja viestintäministeriön alainen virasto Traficom selvitti Itä-Suomen kuuluvuustilannetta ja palvelujen saatavuutta 21.–23.11. välisenä aikana. Mittaukset toteutettiin pääsääntöisesti niillä alueilla, joilta havaittuja kuuluvuusongelmia tuli Traficomin tietoon.
– Hallitus panostaa Itä-Suomen elinvoimaan kaikilla käytettävissä olevilla keinoilla, ja tietoon tulleet kansalaisten palautteet kuuluvuushaasteista otetaan vakavasti. Yhteydenottoja tuli kaiken kaikkiaan noin 130, toteaa liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.
Peruspalvelujen saatavuus taataan koko maassa
Traficomin saamien mittaustulosten perusteella yleisempää kuuluvuusongelmaa ei alueella ole havaittavissa ja palvelut olivat kattavasti saatavilla 4G-verkossa. Mittaukset toteutettiin rakennusten ulkopuolella, ja sisätilojen osalta palvelujen toimivuus saattaa jossain tilanteissa vaatia erillisen ulkoantennin käyttämistä.
Traficom valvoo myös matkaviestiverkon toimilupaehtojen noudattamista. Toimilupaehdoissa on määritelty väestö- ja tienpeittoon liittyviä velvoitteita. Traficom ratkoo edelleen mahdollisia tietoon tulevia kuuluvuusongelmia yhdessä operaattoreiden kanssa matalalla kynnyksellä.
– Perussuomalaisille on tärkeää, että peruspalvelujen saatavuus taataan myös jatkossa koko Suomessa, ja nyt tehdyillä mittauksilla asiaa haluttiin varmistaa. Onkin tärkeää, että mahdollisista kuuluvuushaasteista ollaan yhteydessä suoraan Traficomiin matalalla kynnyksellä, ministeri Ranne korostaa.
3G-verkon alasajo toteutettava huolellisesti
3G-verkkojen alasajo tapahtuu operaattoreiden toimesta vaiheittain. Alasajon yhteydessä on tärkeää taata, että vaikutukset mahdollisiin väliaikaisiin kuuluvuushaasteisiin ovat mahdollisimman vähäiset ja nämä saadaan heti korjattua. 3G-verkon alasajon myötä taajuuksia vapautuu 4G- ja 5G-yhteyksien käyttöön, ja tämän avulla yhteyksien odotetaan parantuvan tulevaisuudessa myös Itä-Suomessa. Itä-Suomen elinvoima on koko Suomen asia sekä huoltovarmuuden että turvallisuuden näkökulmasta.
– Hallitukselle on tärkeää vahvistaa koko Suomen elinvoimaa ja parantaa kansalaisten arkea. Näin teemme näkyvästi myös Itä-Suomessa. Konkreettisia esimerkkejä tästä ovat Luumäki-Imatra-ratayhteyden parantaminen sekä pienemmät korjausvelkakohteet. Itä-Suomessa toteutetaan tällä hallituskaudella yli 400 miljoonan euron edestä infrahankkeita, ministeri Ranne täsmentää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- 4G-verkko 3G-verkko kuuluvuusongelmat infrahankkeet Traficom 5G elinvoimaisuus Itä-Suomi kuntaliitto Lulu Ranne Peruspalvelut Yle Turvallisuus Huoltovarmuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustaja Garedew maakuntien pelastamisen puolesta: ”Koko maan saavutettavuus on maakuntien elinehto”

Uusille rakennuksille rutkasti lisää velvoitteita ja sääntelyä – perussuomalaiset vastustavat

Suomen Perusta: Suomen rooli EU:n mallioppilaana ja vihreä virkamiesvalta uhkaavat suomalaista metsästystä

Ilmastopaneelin pelottelulinja jatkuu – Ranne vaatii malttia hätäilyyn: Hiilineutraalisuustavoite 2035 meni jo

Myös Itä-Suomi on huomioitava korkeakoulujen rahoitushaussa – hallitusohjelmassakin sitouduttu itäisen Suomen tukemiseen
Viikon suosituimmat

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä
Tuoreessa kansalaisaloitteessa esitetään, että turve tulee poistaa päästökaupan piiristä ja luokitella se uusiutuvaksi energiaksi vuotuisen kasvun osalta, jotta sen käyttö edullisena energiamuotona sekä välttämättömänä raaka-aineena voidaan turvata - Itse olen edistänyt ja edistän tätä asiaa eduskunnassa kaikin mahdollisin keinoin, kansanedustaja Juha Mäenpää kommentoi aloitetta.

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.

Ministeri Kaisa Juuso eroaa tehtävästään
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on ilmoittanut tänään jättävänsä tehtävänsä. Hän jää sairauslomalle.

Oikeus tuomitsi afganistanilaismiehen yli 10 vuodeksi vankeuteen murhan yrityksestä, raiskauksesta ja useista muista rikoksista
Oikeus katsoi miehen syyllistyneen murhan yritykseen, raiskaukseen, kahteen raiskauksen yritykseen, törkeään kotirauhan rikkomiseen, varkauteen, salakuunteluun, laittomaan uhkaukseen, kunnianloukkaukseen ja vahingontekoon. Miehen oikeudenkäyntikulut, 18 000 euroa, jäivät valtion vahingoksi.

















