

vapaaehtoisjärjestö Jugend Rettetin "Juventa"-alus heinäkuussa Välimerellä. / LEHTIKUVA
Viikon 31/2017 luetuin
Italian viranomaiset takavarikoivat siirtolaisia rahdanneen vapaaehtoisjärjestön Juventa-aluksen – järjestölle toimintakielto Välimerellä
Italian viranomaisten eilen pysäyttämä saksalaisen vapaaehtoisjärjestö Jugend Rettetin alus on takavarikoitu. Italian uutistoimisto Ansan mukaan Trapanin syyttäjä Ambrogio Cartosio kertoi aluksen toimineen yhteistyössä ihmissalakuljettajien kanssa.
Saksalainen Deutsche Welle kirjoittaa Jugend Rettetin ilmoittaneen, että sille on langetettu toimintakielto Välimerellä.
Syyttäjällä on todisteita siitä, että ihmissalakuljettajat ovat siirtäneet ihmisiä suoraan omalta alukseltaan Jugend Rettetin alukseen. Syyttäjä ei kuitenkaan usko Jugend Rettetin toimineen järjestäytyneesti yhdessä ihmissalakuljettajien kanssa.
Italiassa poliittinen paine kasvaa vaalien alla
Laiton maahanmuutto on murjonut Italian politiikkaa viime aikoina. Viiden tähden liikkeen mukaan vapaaehtoisjärjestöt toimivat meritaksipalveluna Välimerellä. Pohjoisen liiton mielestä kaikki vapaaehtoisjärjestöjen alukset tulisi takavarikoida.
Italian parlamentin alahuone hyväksyi kahden italialaisaluksen lähettämisen Libyan aluevesille. Alusten on määrä auttaa Libyan rannikkovartiostoa ja estää ihmissalakuljettajien toiminta.
Maassa järjestetään uudet parlamenttivaalit viimeistään ensi keväänä. Laiton maahanmuutto voi vaikuttaa vaalitulokseen.
Libyan itäosien hallitus: tuhotkaa italialaisalukset
Libyan itäosassa toimiva niin sanottu Tobrukin hallitus vastasi nopeasti Italian alusten lähetysesitykseen. Tobrukin hallitus määrää Libyan aluevesille tulevat italialaisalukset tuhottaviksi, Ansa kirjoittaa.
YK ei ole tunnustanut Torbukin hallitusta. Tobrukin hallituksen mukaan italialaisalukset loukkaavat Libyan itsemääräämisoikeutta.
YK:n tunnustama Libyan hallitus on pyytänyt italialaisten apua ihmissalakuljettajien toiminnan estämiseksi.
Perussuomalaiset vaativat loppua ihmissalakuljetukselle
Perussuomalaiset ovat jo pitkään peräänkuuluttaneet kansalaisjärjestöjen tukeman ihmissalakuljetuksen ehkäisemistä Välimerellä.
– Kansalaisjärjestöjen tukeman ihmissalakuljetuksen torjuminen olisi syytä asettaa Välimeren laittoman maahanmuuton ehkäisyn kärkihankkeeksi, Halla-aho linjasi heinäkuussa.
– Perussuomalaiset katsovat, että Suomen tulee lopettaa välittömästi sisäiset siirrot Italiasta ja Kreikasta ja kieltäytyä osallistumasta uusiin taakanjakojärjestelyihin. Sisäiset siirrot eivät ratkaise siirtolaiskriisiä vaan pahentavat sitä, sillä ne luovat siirtolaisille houkuttimen saapua meren yli Italiaan ja Kreikkaan, Halla-aho ja Leena Meri viestittivät.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italialaissyyttäjän hurja väite Välimeren ”meritaksipalveluista” – avustusjärjestöt toimivat kimpassa ihmissalakuljettajien kanssa

Packalén Euroopan neuvostossa: Pakolaiskeskuksia Libyaan

Halla-aho: kansalaisjärjestöjen tukema ihmissalakuljetus kuriin

Halla-aho, Meri: sisäiset siirrot seis, valvonta sisärajoille

Brittikomitea lyttää EU:n Välimerioperaatiot epäonnistuneiksi

Italia laatimassa uusia ohjeistuksia Välimerellä toimiville vapaaehtoisjärjestöille

Italia uhkaa ratkaista pakolaiskriisinsä “ydinpelotteella”: myöntämällä väliaikaisia EU-viisumeita 200 000 maahantulijalle nämä pääsisivät vapaasti pohjoiseen

Itävallan ja Saksan sisäministerit syyttävät vapaaehtoisjärjestöjä yhteistoiminnasta Välimerellä ihmissalakuljettajien kanssa

Lääkärit ilman rajoja -järjestö heitti hanskat tiskiin – keskeyttää Välimeren meritaksipalvelun
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Jo 160 000 allekirjoittanutta vaatii uusia vaaleja Ruotsiin – kansanliike polkaistiin pystyyn muutamassa päivässä
Sunnuntaina illansuussa lähes 160 000 henkilöä oli allekirjoittanut vetoomuksen valtiopäivävaalien uusimisesta Ruotsissa. Vauhti on melkoinen, sillä palvelun verkko-osoite rekisteröitiin vasta runsas viikko sitten. Kansanliikkeen moottorit pysyvät nimettöminä, mutta jäljet näyttäisivät johtavan ruotsidemokraatteihin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











