

PS ARKISTO
Jälleen yksi demariministeri pettämässä vanhukset – Juuso: ”Odotukset olivat korkealla ja pettymys suuri”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Juuso pelkää, ettei hoitajamitoitusta ja vanhustenhuollon ongelmia saada kuntoon tälläkään hallituskaudella.
Sosiaali- ja terveysvaliokunnassa on tänä syksynä käsitelty hallituksen esityksiä mm. monien perusturvaetuuksien kuten työttömyysetuuksien, neljännen ja viidennen lapsen lapsilisien korotuksesta ja yksinhuoltajakorotuksen nostoa. Korotukset eivät ole suuria, mutta ne ovat oikeansuuntaisia.
– Lapsilisien korotus koskemaan vain neljättä ja viidettä lasta kuitenkin ihmetyttää, sillä suurin osa lapsiperheistä jää nyt korotuksen ulkopuolelle. Kun tiedämme alhaisen syntyvyyden ongelman, pitäisi taloudellisia kannustimia kohdentaa niin, että ne kohdistuisivat kaikille lapsiperheille eli jo ensimmäiseen lapseen, Kaisa Juuso toteaa.
– Euromääräisten korotusten sijaan pitäisi harkita myös lapsilisien palauttamista indeksiin. Monilapsikorotus on jo huomioitu nykyisissä lapsilisissä.
Vanhukset jätetään heitteille
Hoitajamitoituksen nosto ei ole vieläkään tullut valiokunnan käsiteltäväksi.
– Siitä on paljon puhuttu ja odotettu. Tämä on ollut syksyn suurin pettymys. Pääministeri Sanna Marin sanoi eilen esitellessään uusvanhaa hallitusohjelmaa, että ”ketään ei jätetä yksin” ja että ”vanhuksista pidetään huolta”. Ei pidetä, toteaa Juuso.
– Edelleenkin, me jätämme vanhukset yksin pitämällä heitä kotihoidossa silloinkin, kun se ei enää ole se paras paikka. Palvelutkodeissa asuvien vanhuksien tarpeita laiminlyödään, koska nykyisellä hoitajamitoituksella heistä ei ehditä pitämään niin hyvää huolta kuin olisi tarpeen.
Hoitajat palavat loppuun
Juuso toteaa, että hoitajat kamppailevat jaksamisen äärirajoilla sekä kotihoidossa että palvelukodeissa.
– Edelleenkin yhä useampi lähi- ja sairaanhoitaja jää työkyvyttömyyseläkkeelle loppuun palamisen ja sitä seuraavan masennuksen vuoksi. Vuonna 2018 heitä oli 1 300 hoitajaa. Suomalaisena minä häpeän Suomen vanhustenhoidon tilaa. Se ei myöskään kestä päivänvaloa vertailussa muihin Pohjoismaihin.
Demariministerit saamattomia
Vanhustenhoidon ongelmat ja henkilöstömitoitus olivat tapetilla jo 2011 silloisen sosiaalidemokraattisen ministerin, Maria Guzeninan, aikana.
– Silloinkaan asiassa ei päästy eteenpäin. Nyt asiasta vastaa sosiaalidemokraattien ministeri Krista Kiuru, joten odotukset olivat korkealla ja pettymys suuri, kun asia edelleen jumiutui erilaisiin selvitysryhmiin.
– Luulisi, että asia on selvitetty jo edellisten hallituskausien aikana moneen kertaan, Juuso sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hoitajamitoitus hoitajat kotihoito Kaisa Juuso Maria Guzenina Sanna Marin Krista Kiuru vanhustenhoito perussuomalaiset SDP hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hoitajamitoituksen puutteita ei korvata hoiva-avustajia lisäämällä

Reijonen: Talousarvioesitys ei ole kestävällä pohjalla – ”Miksi meiltä valuu rahaa ulkomaille ja samaan aikaan lähihoitajat juoksevat kellon kanssa?”

Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti karsii suomalaisten kannalta haitallisia menoja: ”Jokainen yli kohtuuden kerätty veroeuro on epäluottamuslause kansalaisiamme kohtaan”

Juvonen: Lottovoiton saaminenkin todennäköisempää kuin hoitajamitoituksen saattaminen lakiin

Perussuomalaiset valtion talousarviosta: Kylmää kyytiä luvassa – kokonaisveroaste nousee, velka kasvaa ja työttömyys lisääntyy

Perussuomalaiset: Hallitus tukkii opposition suut hoitajamitoituksen käsittelyjärjestyskikkailulla

Perussuomalaiset: Hoitohenkilökunnan ja omaishoitajien tilanne korjattava
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.
















