

LEHTIKUVA
Jengirikolliset tienaavat omaisuuksia Marbellan auringossa maaten – erityyppisissä petoksissa liikkuvat jo miljardit
Järjestäytynyt rikollisuus ulottaa lonkeronsa yhä kavalammin talousrikoksiin. Erityyppiset petokset ja huijaukset ovat jengirikollisille jo lähes yhtä tärkeä tulonlähde kuin kokaiini. Puhelinhuijausten uhreina ovat erityisesti ikäihmiset, jotka eivät ole sisäistäneet digitaalisen maailman kavaluutta.
Puhelinhuijarit antoivat SVT:n tutkivan Uppdrag granskning -ohjelman seurata työskentelyään Marbellassa. Sillä ehdolla, että rikollisia ei tunnistettaisi.
Tarkoituksena on saada uhri erilaisin verukkeiden tekemään tillisiirto tunnetun yrityksen nimissä väärennetylle feikkitilille. Sohvalla maaten konnat lähettävät tekaistun tekstiviestin toisensa jälkeen.
Kohteena ovat digimaailmassa helposti höynäytettäväksi otaksutut vanhemmat kansalaiset. Itse asiassa roistot myyvät pelkoa.
– Jos lähetät 100 tekstaria, niin ehkä kymmenen henkilöä soittaa takaisin. Näin he ovat jo ottaneet ensimmäisen askeleen, selventää huijari SVT:n ohjelmassa.
– Parhaimpina päivinä voi tienata 100 000 – 200 000 kruunua.
Petokset miljardibusiness
Viime vuonna poliisille ilmoitettiin 30 000 puhelinhuijausta. Kasvua edelliseen vuoteen oli 40 prosenttia. Huijausten rahallinen arvo oli 700 miljoonaa kruunua vuonna 2023. Kaikkiaan ruotsalaiset menettivät erityyppisissä petoksissa 5,8 miljardia kruunua vuonna 2022.
Petokset ovat rikollisjengeille jo lähes yhtä tärkeä tulonlähde kuin kokaiini. Voitot ovat siten osaltaan ruokkimassa väkivallan loppumattomalta vaikuttavaa kierrettä.
– Rikollisten petoksilla keräämät valtavat voitot kertovat siitä, kuinka suuri yhteiskunnallinen ongelma on kyseessä. Haluamme reportaasillamme tuoda julki rikollisten metodeja ja saada suuren yleisön näin varautumaan paremmin mahdollisiin petosyrityksiin, kertoo SVT:n tutkivan journalismin tuottaja Axel Björklund.
Kohteena “vain” vanhukset
Rikollisilta kysytään ohjelmassa myös mahdollisia tunnontuskia, kun he vievät vanhuksilta vaivalla säästetyt eläkerahat. Rikolliset sanovat, etteivät ajattele asiaa ja sanovat olevansa yhteydessä “vain” vanhuksiin.
Aurinkorannikolla ja Marbellassa viettää keskusrikospoliisin mukaan aikaansa lähes 1 000 ruotsalaisrikollista, jotka ovat mukana muun muassa huumekaupassa, rahanpesussa ja erityyppisissä petoksissa sekä huijauksissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tulonlähde digimaailma Marbella puhelinhuijaukset yhteiskunnallinen ongelma Aurinkorannikko talousrikollisuus ikäihmiset kokaiini pelko järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit huumekauppa Jengirikollisuus Petokset vanhukset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Joka kolmas jengirikollinen omistaa Ruotsissa yrityksen tai istuu sen hallituksessa

Oikeusministeri Leena Meri: Hallitus uudistaa kriminaalipolitiikkaa ja kiristää rangaistuksia

Löysän maahanmuuttopolitiikan aiheuttamat ongelmat näkyvät nyt entistä kirkkaammin julkisuudessa – ”Perussuomalaiset olivat oikeassa maahanmuutosta”

Moraaliposeraava kryptopomo sokaisi vasemmistoeliitin woke-signaloinnillaan ja kavalsi miljardeja – nyt uhkaa sadan vuoden vankilatuomio

Yli 60 000 henkilöllä yhteyksiä rikollisverkostoihin: ”Jäävuori voi vielä upottaa Ruotsin”

EU-maiden tietojenvaihtoa rikollisuuden torjunnassa halutaan tehostaa

Euroopan poliisiviranomaiset: Rikollisjengit hyödyntävät lapsia operaatioissaan kautta mantereen – kokonaiset perheet saattavat elää lapsen rikoksista hankkimilla tuloilla

Järjestäytynyt rikollisuus pyrkii uimaan sisälle hyvinvointiyhteiskuntaan – avainasemassa ovat avustajat organisaatioiden sisällä

Rikollisjengit salakuljettavat huumeita Ruotsista Suomeen jättivoittojen toivossa – hinta jopa viisinkertainen lahden tällä puolen
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Kolmanneksi varapuheenjohtajaksi ylsi Simo Grönroos

Kansanedustaja Joakim Vigelius toiseksi varapuheenjohtajaksi
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää