

LEHTIKUVA
Jimmie Åkesson vaatii loppua juutalaisvastaisille mielenosoituksille Göteborgissa: ”Kyse on anarkiasta”
Lähi-idän veriset yhteenotot heijastuvat monikulttuurisen kansankodin arkeen ja lisäävät vastakkainasettelua eri väestöryhmien välillä. Erityisen selkeästi tämä näkyy Etelä-Ruotsin suurissa kaupungeissa. Göteborgissa kuukausikaupalla jatkuneet mielenosoitukset ovat saaneet valtakunnan poliitikotkin liikkeelle.
Etelä-Ruotsin maahanmuuttajavaltaisissa kaupungeissa juutalaiset ovat jo pitkään tunteneet olonsa turvattomiksi aggressiivisten äänenpainojen ja vastakkainasettelun voimistuessa Hamasin terrori-iskun ja Gazan sekä Libanonin pommitusten myötä.
Erityisen kireä tunnelma vallitsee jo neljä kuukautta Göteborgin yliopiston kulmilla sijainneen telttaleirin haminoilla. Leiri pystytettiin protestiksi, koska yliopisto ei ole katkaissut yhteistyötään israelilaisten yliopistojen kanssa.
Juutalaisten mielestä leirin aggressiiviset mielenosoitukset saavat aikaan turvattomuutta ja muiden mielestä meno telttaleirissä häiritsee kaupunkikuvaa. Myös valtakunnan poliitikot ovat heränneet. Göteborg aikookin nyt lisätä antisemitismin vastaisia toimia kaupungissa.
”Kurin ja järjestyksen säilyttävä”
– Laiton mielenosoitus kirkuvine kuvineen ja iskulauseineen on jatkunut jo pitkään ja meno pelottaa juutalaisia. Haluaako Göteborg todellakin kulkea samaa tietä kuin sosialidemokraattinen Malmö ja saada juutalaiset tuntemaan itsensä uhatuiksi? kysyy hallituspuolue kristillisdemokraattien puheenjohtaja Ebba Busch Göteborgs Postenissa.
Hallitusta tukevan ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson on hänkin suivaantunut antisemitismin kasvusta Ruotsista. Provokaatioita on tapahtunut muuallakin Ruotsissa ja kyse ei enää ole sananvapaudesta.
– Mielenosoituksiin on oltava erityislupa ja kurin sekä järjestyksen on säilyttävä. Göteborgissa. Näin ei nyt tapahdu ja sanoisin, että kyse on anarkiasta, Åkesson painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- telttaleiri Hamas terroristijärjestö viha Ebba Busch pelko Gaza sosialidemokraatit Libanon uhka Juutalaisvastaisuus Malmö Göteborg Antisemitismi Jimmie Åkesson Mielenosoitus Sananvapaus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yhdysvaltojen yliopistomielenosoituksia suunniteltu kuukausien ajan – taustalla häärivät hämärät järjestöt

Vasemmisto marssi vappuna punalippujen alla vaatien vallankumousta – kulkueesta kuului juutalaisvastaista huutoa ja vaatimuksia Israelin valtion hävittämisestä

Jarkko Tontin Hamasin hyödylliset idiootit -kirjoitus todentaa neutraaliksi naamioidun journalismin seuraukset

Mielipide: Rasismikeskustelussa unohdettu ääriliikkeiden pääkohde

Tynkkynen: Juutalaisvastaisten oppimateriaalien tukeminen EU-varoista loputtava
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.