Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Junnila Uniperin myynnistä Saksalle: Valtion omistajapolitiikan johtaminen on ollut heikkoa ja avutonta

21.09.2022 |13:20

Fortum tiedotti aamulla myyvänsä koko Uniper-omistuksen Saksan valtiolle. Valtiovarainvaliokunnan jäsen Vilhelm Junnila sanoo valtion omistajapolitiikan heikon johtamisen vaikuttaneen koko prosessin hallintaan. Junnilan mielestä Uniperin Pohjoismaissa sijaitsevien tuotantolaitosten turvaaminen olisi ollut strategisesti tärkeintä.

– Pohjoismaissa toimivat vesivoimalaitokset jäävät nyt saksalaisten omistukseen aikana, jolloin Suomella olisi erittäin tärkeää varmistaa riittävä omavaraisuus ja säätövoiman saatavuus tulevana talvikautena. Valtion omistajapolitiikan strateginen johtaminen on koko prosessin aikana ollut heikkoa ja kokonaisuuden hallinta suorastaan avutonta, Vilhelm Junnila toteaa.

Omistajaohjausministeri istunut tumput suorina

Valtionyhtiö saa takaisin kaksi kuukautta sitten antamansa vakuudet, mutta menettää sijoituksensa ja koko osuutensa ydinvoimaan ja vesivoimaan nimellisellä korvauksella.

– Toimitusjohtaja Markus Rauramo on istunut Fortumin johtoryhmässä vuodesta 2012 ja toimi Uniper-kauppojen aikana talousjohtajana. Häntä ja muita aiempia johtajia voi toki arvostella operatiivisista ja strategisista virheistä, mutta valtion omistajaohjauksesta vastaava ministeri on kaiken aikaa istunut tumput suorassa eikä ole missään vaiheessa ottanut asiaa hallintaansa omistajaohjauksen keinoilla.

– Johtaminen on ollut korostetun heikkoa ja omistajapolitiikan rooli toisarvoista, kuten Uniper-kauppojen taustoista nyt tiedämme. Tällaisessa tilanteessa Pohjoismaissa sijaitsevien tuotantolaitosten turvaaminen olisi pitänyt olla strateginen päämäärä, Junnila jatkaa.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää