

MATTI MATIKAINEN
Juuso painostaa hallitusta: Hoitajamitoituksen nosto saatava ripeästi kuntoon – vanhuksille on tarjottava ihmisarvoista hoivaa
Kansanedustaja Kaisa Juuso sanoo, että hoitajamitoituksen nostaminen edellyttää hallitukselta lähinnä rohkeutta ja tahtoa muuttaa asioita. – Laki pitäisi nyt vain kylmästi tehdä, eikä sitoa tärkeää uudistusta isompaan kokonaisuuteen, joka edellyttää uutta selvittelyä, Juuso vaatii.
Lapin vaalipiiristä eduskuntaan ensimmäisellä yrittämällä valittu kansainvälisen sairaanhoidon erityisasiantuntija, filosofian kandidaatti Kaisa Juuso keräsi 5 758 ääntä, joten perussuomalaisten edustus Lapissa säilyi entisellään.
Juuso toteaa, että perussuomalaiset otti Lapissa sen paikan, mikä puolueelle kuuluukin nykyisellä kannatuksen tasolla.
Äänestäjien luottamus palannut
Hän on tyytyväinen omaan äänimääräänsä sekä erityisesti perussuomalaisten kokonaistulokseen.
– Edellinen perussuomalaisten kansanedustaja Lapista loikkasi eduskuntaryhmästä viime vaalikaudella. Eduskuntavaalin tulos kertoo siitä, että äänestäjien luottamus perussuomalaisiin on palautunut. Kahden vuoden takainen puolueen hajaantuminen ei ole vaikuttanut kannatukseen.
Perussuomalaiset profiloituvat muista puolueista erottuvalla, realistisella ja teollisuusmyönteisellä ilmastopolitiikalla sekä tiukalla maahanmuuttopolitiikalla. Perussuomalaisille tärkeää on myös vastuullinen taloudenpito, suomalainen työ ja yrittäminen ja sisäinen solidaarisuus.
– Keskeinen syy vaalimenestyksen taustalla olivat varmasti puheenjohtajamme Jussi Halla-ahon tv-esiintymiset, joissa hän osasi vakuuttavasti tuoda esille perussuomalaisten linjaa. Toki meillä oli myös hyvät ehdokkaat ja teimme valtakunnallisesti hyvän vaalikampanjan, Juuso sanoo.
Asioihin perehdyttävä nopeasti
Juuso on myös Tornion kaupunginvaltuutettu sekä Tornion kaupunginhallituksen jäsen vuodesta 2017 saakka.
Kansanedustajan tehtävä edellytti Juusolta kakkosasunnon hankkimista pääkaupunkiseudulta. Tähän saakka hän on ehtinyt viikonlopuksi kotiin noin pari kertaa kuukaudessa.
Juuso on eduskunnan sivistysvaliokunnan sekä sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen. Hän on myös Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunnan jäsen. Juuso arvelee, että on päässyt kohtuullisen hyvin sisään eduskuntatyöhön. Päivät kuitenkin venyvät pitkiksi, usein jopa iltakahdeksaan saakka.
– Olen myös huomannut, että käsiteltäviin asioihin liittyvät materiaalit tulevat usein lyhyellä viiveellä, joten kansanedustajan on oltava nopeasti valmis perehtymään aineistoihin.
– Valiokuntatyö ei toki ole vielä kunnolla alkanut, toistaiseksi meillä on ollut vain järjestäytymiskokoukset. Varsinainen työ käynnistyy syksyllä, Juuso sanoo.
Kunnilla ei ole rahaa eikä hoitajia
Hallitusohjelmaan on kirjattu lupaus hoitajamitoituksen nostamisesta 0,7:ään. Tuore perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru on kuitenkin viime aikoina jarrutellut uudistuksen aikataulua joka Kiurun mukaan edellyttäisi pitkää siirtymäaikaa.
Juuson mukaan hoitajamitoituksen nosto saatava ripeästi kuntoon, sillä vanhuksille on nopeasti tarjottava ihmisarvoista hoivaa. Juuso on pitänyt vanhustenhuollon perusongelmaa eli liian alhaista hoitajamitoitusta esillä jo useiden vuosien ajan.
– Hallitusta täytyy nyt painostaa, ettei se lipsu tavoitteistaan. Ennen vaaleja hoitajamitoituksen nostosta saatiin lupaus kaikkien puoluejohtajien suulla, mutta nyt onkin ryhdytty epäröimään.
Ministeri Kiuru on asiassa vedonnut myös kunnilta etukäteen pyydettäviin lausuntoihin, joita on hankala saada kesäaikaan. Tosiasiassa mitään kuulemisia ei tarvita, vaan lakiesityksiä voi tehdä myös ilman niitä.
– Kuntien vastaus tiedetään etukäteen: ei ole rahaa ja ei ole hoitajia. Koska rahasta on pulaa, kuntien valtionosuuksia pitää nostaa.
Hallitukselta kehitysapuun 700 miljoonaa
Hoitajamitoituksen korjaamisen arvioidaan maksavan 200—250 miljoonaa euroa. Kuitenkin hallitusohjelmassa uudistukselle on varattu rahaa vain 70 miljoonaa euroa.
Samaan aikaan hallitus suunnittelee kaatavansa kehitysapuun 700 miljoonaa euroa.
– Hoitajamitoituksen nostoon budjetoitu summa ei tule riittämään, joten rahaa tarvitaan lisää. Rahasta ei olekaan puute vaan ongelma on asioiden tärkeysjärjestyksessä. Jos kehitysapuun varataan käytettäväksi 700 miljoonaa ja vanhustenhuoltoon kymmenen kertaa vähemmän, se osoittaa selkeästi, miten hallitus priorisoi asioita, Juuso sanoo.
Hoitajamitoitus osin ratkaistavissa työnjaolla
Juuso sanoo, että hoitajamitoituksen nostaminen edellyttää hallitukselta lähinnä rohkeutta ja tahtoa muuttaa asioita.
– Laki pitäisi nyt vain kylmästi tehdä, eikä sitoa tärkeää uudistusta johonkin isompaan kokonaisuuteen, joka edellyttää uutta selvittelyä. Vanhuspalvelulakia ja laatusuosituksia voidaan hyvin tarkastella muilta osin sitten jälkikäteen, kunhan tämä asia on saatu kuntoon. Nähtäväksi jää, mitä hallitus saa aikaan.
Juuso korostaa, että hoitajamitoituksen nostossa ei ole kyse pelkästään hoitajien määrän lisäämisestä vaan myös hoitotyön tekemisen puitteiden ja työehtojen parantamisesta.
– Uudistus tarkoittaa ensinnäkin sitä, että palkkoja on nostettava, jotta hoitajia saadaan töihin – heitä on kyllä saatavilla. Toiseksi myös hoitajien työtehtäviä on käytävä läpi. Eihän voi olla niin, että koulutetut hoitajat pesevät vessoja, siivoavat tai toimivat suurtalouskokkina samalla, kun hoitotyö kärsii. Nykyään hoitajien aikaa kuluu paljon tällaisten ylimääräisten tehtävien tekemiseen.
Avustaviin tehtäviin tarvitaan siis lisää työvoimaa, jotta hoitajat voivat keskittyä omaan työhönsä. Juuson mukaan osa 0,7 hoitajamitoituksen nostosta olisi ratkaistavissa työnjaolla.
– Siivous- ja keittiötyöhön pitäisi palkata uutta henkilökuntaa. Näissä tehtävissä ei välttämättä tarvitse kielitaitoakaan, joten olisi järkevää antaa vähemmän koulutettujen henkilöiden tehdä nämä tehtävät, jolloin hoitajat voisivat keskittyä hoitotyöhön.
Hallitusohjelmasta olisi voinut karsia rönsyt
Juuso on jo tutustunut hallitusohjelmaan yleisellä tasolla, mutta tarkoitus on eduskunnan istuntotauon aikana käydä esitys ”suurennuslasin kanssa läpi.”
Juuso ei ole ilahtunut mahtailevista ilmastotavoitteista ja viherveroista, jotka kurittavat erityisesti pienituloisia kansalaisia.
– Suomi on muutenkin melko kallis maa, joten miksi pitäisi vielä nostaa elinkustannuksia, liikkumisen ja asumisen hintaa, Juuso ihmettelee.
Hänen mukaansa hallitusohjelma on valtavan laaja kokonaisuus, josta olisi voinut myös karsia rönsyjä.
– Ohjelmassa on nyt iso paletti toimenpiteitä maan ja taivaan väliltä. Ehkä olisi voinut keskittyä enemmän perusasioihin ja tehdä sitten ne kunnolla. Loput olisi voinut jättää seuraavalle hallitukselle.
Valtio velkaantuu entisestään
Juuson mukaan hallitusohjelmasta toki löytyy myös paljon hyviä asioita, mutta haasteena on se, millä rahalla ne maksetaan.
– Vaarana on se, että valtio velkaantuu entisestään nyt, kun edessä on joka tapauksessa talouden laskusuhdanne. Hallituspuolueiden suunnittelema valtion omaisuuden myyminen on minusta lyhytnäköistä toimintaa. Myymällä saadaan vain kertaluonteisia tuloja. Siinä voi käydä myös niin, että omaisuutta menee myyntiin alihintaan.
Nyt on jo nähty vihreiden ministerien irtiottoja hallitusohjelmasta, vaikka hallitus on vasta aloittanut. Juuso epäilee, miten yhteistyö loppujen lopuksi tulee sujumaan.
– Näyttää siltä, että jopa hallituspuolueiden sisällä on useita erilaisia linjauksia, joten minua epäilyttää, miten yhteistyö pelittää. Nähtäväksi jää, jaksaako hallitus pysyä kasassa samalla kun kukin puolue joutuu luopumaan omista tavoitteistaan, Juuso sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ilmastotavoitteet hoitajamitoitus valtionvelka Kaisa Juuso Kunnat perussuomalaiset hallitus talous Jussi Halla-aho kehitysapu vanhukset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Lupaukset hoitajamitoituksen kirjaamisesta lakiin muuttuivat selittelyksi

Ministeri Kiurun meriselitys Huomenta Suomessa: Hoitajamitoitus viipyy, koska on kysyttävä kunnilta ja kesä tulee

Halla-aho: Tämä hallitus on tullut suomalaisille harvinaisen kalliiksi – ”Perustoimintoja ei voi jatkuvasti rahoittaa ottamalla velkaa tai myymällä kansallisomaisuutta”

Perussuomalaisten ryhmäjohto: Hallitusohjelma enteilee Suomen konkurssia ja ulosliputusta

Antikainen: Rinteen hallitus ei korjaa hoitajamitoitusta, vaan yrittää huijata äänestäjiä

Rantanen patistaa hallitusta korottamaan hoitajamitoituksen tasoa heti eikä vuosien siirtymäajan jälkeen – ”Vanhukset eivät odota, heillä on nälkä, jano ja tarve hoivaan jo tänään”

Reijonen: Vanhustenhuollon resursseja kohdistettava haja-asutusalueille ja maaseudulle
Viikon suosituimmat

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean
Tampereesta tulee tiettävästi ensimmäinen suomalaiskaupunki, joka avaa kesäkuussa nimettömän ilmoituskanavan rasismista. Apulaispormestari Jaakko Mustakallio (vihr.) myöntää, että nimettömyys voi houkutella perättömiä ilmiantoja kiusaamistarkoituksessa, mutta pitää riskiä pienenä, koska jokainen tapaus arvioidaan erikseen ennen toimenpiteitä. Perussuomalaiset kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Onni Rostila tyrmäävät ajatuksen ilmiantokanavasta.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan
Britanniassa Manchesterin alueella äskettäin järjestettyjen Gortonin ja Dentonin täytevaalien piti olla helppo voitto Labour-puolueelle. Monien yllätykseksi vihreät nousivatkin voittajiksi ja varsin ”kyynisellä” pelillä. Maltillisemmasta vasemmistosta poiketen vihreät räätälöivät kampanjoitaan entistä härskimmin eri kansanryhmille. Monikulttuurisia, monesti islamilaisia kansanryhmiä puhuteltiin Gaza-teemalla ja levittämällä urdunkielisiä antisionistisia videoita. Brittiväestöä puolestaan puhuteltiin kansantaloudellisilla teemoilla.

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula arvostelee jyrkästi helsinkiläisvaltuutettu Jenny Kasongon Facebook-päivitystä, jossa tämä syyttää poliisia vallan väärinkäytöstä, väkivallasta, äärioikeistolaisuudesta ja etnisestä profiloinnista ja päättää tekstinsä alamaailman käyttämään lyhenteeseen "acab", mikä tarkoittaa "kaikki kytät ovat sikoja". Simulan mielestä vasemmistopoliitikkojen kannattaisi jättää tunteisiin ja ideologiaan perustuva poliisia vastaan hyökkääminen vähemmälle, sillä Suomen poliisi on syystäkin arvioitu maailman luotettavimmaksi.

Ministeri Wille Rydmanilla valmiutta kohdistaa leikkauksia järjestöavustuksiin – ”Maan tavassa on siistimisen paikka”
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo MTV:n Uutisextran haastattelussa olevansa valmis hakemaan säästöjä sote-menoihin leikkaamalla järjestöjen valtionavustuksia. Ministeri kritisoi myös poliitikkojen ja heidän avustajiensa sijoittumista järjestöihin sekä kolmannen sektorin tottumista veronmaksajan tukeen.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Helsingin Sanomat julkaisi hämmentävän fanikirjeen Espanjan vasemmistohallitukselle
Helsingin Sanomat julkaisi eilen intoa heruttelevan kirjoituksen, jonka mukaan Suomen tulisi kuulla Espanjan viesti ja ”tunnustaa tosiasia” eli ottaa lisää maahanmuuttajia. Toisin kuin otsikko antaa ymmärtää, itse juttu sisältää tärkeän viestin suomalaisille: sama kieli ja uskonto helpottavat siirtolaisten kotoutumista. Siksi Espanjan linja on Suomessa mahdoton.














