

PS ARKISTO
Juvonen: Hoitajat petettiin ja harhaanjohdettiin törkeästi – ylimääräiset koronakorvaukset jäävät monilta saamatta
Koronaepidemian aikaan työskennelleistä sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöistä monet ovat jäämässä ilman sovittua ylimääräistä koronakorvausta. Korvaus tulee maksuun huhtikuussa. – Kyseessä on suuri harhaanjohtaminen ja sanojen syöminen, jollaiseen sotealalla ei ole varaa. Koronakorvaukset kuuluvat henkilöstölle, kansanedustaja, sosiaali ja terveysvaliokunnan jäsen Arja Juvonen vaatii.
Yksi ryhmä on Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (HUS) alueella työskentelevä ns. Runkopalvelu, jonka henkilöstö työskentelee muun muassa potilaskuljetuksissa. Heidän tehtävänään on huolehtia siitä, että HUS:n alueen sairaaloiden potilaat, riippumatta mistä yksiköstä ovat, saavat turvalliset siirtymät tutkimuksiin ja sairaalayksikkö- ja osastosiirtoihin.
– He ovat huolehtineet kuljetuksista myös tehohoidon- ja akuuttisairaanhoidon potilaille toimien Meilahdessa yhteispäivystyksestä ja tornisairaalasta syöpäsairaalaan ja naistenklinkkaan ja synnyttäviin potilaisiin altistaen itsensä, mutta varmistaen myös sen, ettei epidemia leviä kuljetusten mukana. He ovat huolehtineet niin elinsiirtopotilaista kuin muista akuutisti sairaista potilaista, Arja Juvonen kertoo.
Koronakorvauksen ulkopuolelle ovat jäämässä myös perusterveydenhuollon vastaanottopalveluissa työskennelleet hoitajat ja koronanäytteitä ottaneet hoitajat. Näin tapahtui mm. Kuopiossa ja Pohjois-Karjalassa Siun soten alueella (Yle 15.3.).
Siirtyminen toiseen yksikköön hyväksyttävä
Koronakorvauksen saamisen ehtona on ollut, että työntekijä on osallistunut koronapotilaiden hoitoon valmiuslain aikana 13.3.-15.6. 2020 sekä työsuhteen on pitänyt olla voimassa samaan työnantajaan maksuajankohtana eli 28.2. 2023.
Epidemia aiheutti kuitenkin esimerkiksi Uudenmaan sulun, jonka myötä pääkaupunkialueella työskenteleviä hoitajia palasi kotikuntansa alueelle jatkaen siellä työskentelyä. Pääkaupunkiseudulla työskentelee vakituisissa työsuhteissa henkilöstöä myös muualta Suomesta.
– Siirtyminen takaisin kotipaikkakunnalle oli ymmärrettävää. Jotkut hoitajat palasivat lähelle perhettään ja hakivat sieltä uuden työpaikan. Myös he ovat jäämässä ilman koronakorvausta, vaikka heidän työskentelynsä jatkui toisen yliopistosairaalan tai hoivayksikön palveluksessa. Jos työhistorian jatkumo on selkeä ja todistettava, on hoitajalle maksettava koronakorvaus, Juvonen vaatii.
Korvauksia ei saa evätä tekosyillä
Juvosen mielestä koronakorvaukset on maksettava kaikille, jotka työskentelivät koronapotilaiden parissa. Korvaukset on sovittava vaikka paikallisesti ja alueellisesti, ja valtion antamaa rahaa kuntien koronakuluihin tulee käyttää tähän maksuerään.
– Ketään hoitajaa ei saa unohtaa tai syrjäyttää tekosyillä olla maksamatta koronalisää. Mikäli näin ei toimita, syyllistytään Suomessa hoitajien törkeään vedätykseen, pettämiseen ja harhaanjohtamiseen, Juvonen sanoo.
– Hoitoala ei tarvitse yhtäkään sellaista johtajaa, jotka syövät sanojaan ja vesittävät lupaamiaan periaatteita. Myös hoitajaliittojen Tehyn ja Superin on nyt otettava joku roti asiassa ja noustava asiasta ottamaan kantaa. Mitä ilmeisemmin sielläkään ei ole ollut täysi tieto siitä, miten koronakorvaukset tulevat maksuun.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- harhaanjohtaminen koronakorvaukset potilaat hoitajat Tehy Super valtio hoitoala Hus Kunnat Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset sosiaali- ja terveysvaliokunnassa: Oikeus kielsi myös kotihoidon lakon – eduskunnan enemmistö halusi silti näyttää hoitajille kaapin paikan

Perussuomalaiset: Suomessa tuhansien hoitajien vaje ja hyvinvointialueilta rahat jo loppu – hallitus on parantamassa vain laittomasti maassa olevien palveluita

Perussuomalaisilta ankarat moitteet hallitukselle: ”Tähän tilanteeseen tuotte laittomasti maassa olevien terveydenhuollon laajennuksen”

Perussuomalaiset: Marinin hallitus epäonnistui vastaamaan vanhuspalveluiden kriisiin

Antikainen: Henkilötarkastukset mahdollistettava laajemmin psykiatristen sairaaloiden suljetuilla osastoilla

Putkonen: Tehy lietsoo jäseniään vihaan, mielenosoituksiin ja lakkoihin hallitusta vastaan

Viivästyneiden syöpädiagnoosien juurisyyt selvitettävä – Juvonen kaipaa Potilasvakuutuskeskukselta valtakunnallista tutkimustietoa asiasta

Vanhukset läkähtyvät kuumuuteen – Juvonen: Elpymispaketin rahoja ja EU-tukia ohjattava hoivayksikköjen ja kotien ilmastointiin
Viikon suosituimmat

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Facebookissa jyrkästi Euroopan parlamentin äänestystä, jossa italialaismeppi Ilaria Salis sai pitää syytesuojansa vain yhden äänen erolla. Tynkkysen mukaan päätös lähettää vaarallisen viestin, että äärivasemmistolainen väkivalta hyväksytään Euroopassa.

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Junnila: Anarkistiaktivistien egomatka Gazaan päättyi ulinaan ulkoministeriötä kohtaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kommentoi viestipalvelu X:ssä Gazaan matkustaneiden aktivistien toimintaa. Junnila pitää Greta Thunbergin ja kumppanien Gazan-reissua "egomatkana", jossa humanitaarisen avun sijaan korostuivat poliittiset performanssit, sisäiset ristiriidat ja huomion hakeminen.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.