

LEHTIKUVA
Juvonen: Lastensuojelu soten ytimeen – heti koulutuspaikkoja, palkkausta ja palkkaa lisää
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen vaatii hallitukselta välittömiä kriisitoimia, jotta lastensuojelun resurssit saadaan Suomessa kuntoon.
– Hallitus ei ole, lastensuojelusta tulleista hätähuudoista huolimatta, onnistunut vastaamaan lastensuojelun tilanteeseen, vaan on jäänyt pyörittelemään sotea ja valinnanvapauutta, jonka keskellä sosiaalihuollon ja lastensuojelun tilanne on jäänyt täysin syrjään, Juvonen paheksuu.
Tilanne on kestämätön
Juvonen huomauttaa, että lastensuojelun tilanne on kriisiytynyt ja kestämätön. Vantaan lastensuojelun tilanne nousee toistuvasti esiin kaoottisena ja ruuhkaisina.
– Tänään saimme lukea Helsingin sanomista tilanteen olevan edelleen huono. Lastensuojelun tilanteeseen kantaa ovat ottaneet myös tuhat työntekijää ja alan opiskelijaa kannanotolla.
– Lastensuojelun työntekijät, he jotka tekevät työn siellä ytimessä, lähestyvät jatkuvasti päättäjiä huolestuneilla viesteillä. Miksi ihmeessä hallitus ei vastaa pikaisesti heidän hätäänsä?
Syrjäytyneiden joukko kasvaa
Juvosen mielestä alalle tulee nyt välittömästi käynnistää sekä lisäkoulutusta että uusia ylimääräisiä koulutuspaikkoja ja koulutuksen on alettava heti.
– Ei ole enää aikaa odottaa. Ala tarvitsee osaavaa työvoimaa, mutta alan houkuttelevuutta ja työoloja on myös parannettava. Ala on raskasta ja erilaisia haasteita tulee vastaan päivittäin. Ja kyllä, me puhumme myös palkkauksesta ja palkkaamisesta. Henkilöstöä on palkattava, eikä mentävä riman alitse koko ajan ja haastavasta ja raskaasta työstä on saatava myös kunnon palkka.
– Olemme juuri kuulleet, että Suomessa on liki 70 000 syrjäytynyttä alle 30-vuotiasta nuorta (HS 24.10.2017). Tämän luvun olisi tullut herättää ministerit ja hallitus jo pikaisesti toimiin. Elämän eväät kasataan lapsuudessa ja varhaisen avun ja puuttumisen malli tulee olla ehdoton hyvinvointivaltiossa Suomi, Juvonen toteaa.
Ei enää selvityksiä, vaan toimia
Juvonen muistuttaa, että soteuudistuksen ja valinnanvapauden keskiössä on syytä olla erittäin huolestunut myös lastensuojelupalvelujen kohtalosta.
– Lastensuojelu tulee nostaa soten ytimeen. Sosiaalipalvelujen neuvonta on jäämässä sotekeskuksille, mutta toiminta maakunnille. Mihin lastensuojelu kuuluu? Miten lastensuojelu järjestetään tulevissa palveluissa, kun niitä ei edes nyt saada kuntoon? Miksi lastensuojelun tilannetta ei nosteta pöydälle ja ryhdytä perkaamaan? Nyt ei ole enää aika selvittää asioita, on toimittava, Juvonen painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho sotesta: ”Kyseessä on tulonsiirto veronmaksajalta terveysalan yksityisten jättiläisten taskuihin.”

Purra: Yksikään soten alkuperäisistä tavoitteista ei toteudu

Juvonen: Vanhusten kotihoito retuperällä – ”Henkilöstöä lisättävä ja sitoutettava”

Perussuomalaiset sotesta: Kiire ja pakkoyhtiöittäminen olisivat vaarantaneet potilasturvallisuuden

Meri vaatisi portaikkoon kuolleen pojan äidille ja isäpuolelle ehdotonta vankeutta: ”Tulee mieleen pikku-Eerikan tapaus”
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Perussuomalaiset Naiset vaatii: Riikka Purraan kohdistuvan ajojahdin on päätyttävä nyt
Brutaaleja graffiteja julkisilla paikoilla, joissa veitsi on isketty Riikka Purran rintaan. Mielenosoituksessa banderolli, jonka kuvassa leikataan Purralta pää, tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja kannustuksia tehdä perättömiä ilmiantoja ministeri Purrasta mielenterveyshuoltoon. Nyt riittää, vaatii perussuomalaisten naisjärjestö - ajojahdin on päätyttävä!
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää