

LEHTIKUVA
Juvonen: Lastensuojelu soten ytimeen – heti koulutuspaikkoja, palkkausta ja palkkaa lisää
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen vaatii hallitukselta välittömiä kriisitoimia, jotta lastensuojelun resurssit saadaan Suomessa kuntoon.
– Hallitus ei ole, lastensuojelusta tulleista hätähuudoista huolimatta, onnistunut vastaamaan lastensuojelun tilanteeseen, vaan on jäänyt pyörittelemään sotea ja valinnanvapauutta, jonka keskellä sosiaalihuollon ja lastensuojelun tilanne on jäänyt täysin syrjään, Juvonen paheksuu.
Tilanne on kestämätön
Juvonen huomauttaa, että lastensuojelun tilanne on kriisiytynyt ja kestämätön. Vantaan lastensuojelun tilanne nousee toistuvasti esiin kaoottisena ja ruuhkaisina.
– Tänään saimme lukea Helsingin sanomista tilanteen olevan edelleen huono. Lastensuojelun tilanteeseen kantaa ovat ottaneet myös tuhat työntekijää ja alan opiskelijaa kannanotolla.
– Lastensuojelun työntekijät, he jotka tekevät työn siellä ytimessä, lähestyvät jatkuvasti päättäjiä huolestuneilla viesteillä. Miksi ihmeessä hallitus ei vastaa pikaisesti heidän hätäänsä?
Syrjäytyneiden joukko kasvaa
Juvosen mielestä alalle tulee nyt välittömästi käynnistää sekä lisäkoulutusta että uusia ylimääräisiä koulutuspaikkoja ja koulutuksen on alettava heti.
– Ei ole enää aikaa odottaa. Ala tarvitsee osaavaa työvoimaa, mutta alan houkuttelevuutta ja työoloja on myös parannettava. Ala on raskasta ja erilaisia haasteita tulee vastaan päivittäin. Ja kyllä, me puhumme myös palkkauksesta ja palkkaamisesta. Henkilöstöä on palkattava, eikä mentävä riman alitse koko ajan ja haastavasta ja raskaasta työstä on saatava myös kunnon palkka.
– Olemme juuri kuulleet, että Suomessa on liki 70 000 syrjäytynyttä alle 30-vuotiasta nuorta (HS 24.10.2017). Tämän luvun olisi tullut herättää ministerit ja hallitus jo pikaisesti toimiin. Elämän eväät kasataan lapsuudessa ja varhaisen avun ja puuttumisen malli tulee olla ehdoton hyvinvointivaltiossa Suomi, Juvonen toteaa.
Ei enää selvityksiä, vaan toimia
Juvonen muistuttaa, että soteuudistuksen ja valinnanvapauden keskiössä on syytä olla erittäin huolestunut myös lastensuojelupalvelujen kohtalosta.
– Lastensuojelu tulee nostaa soten ytimeen. Sosiaalipalvelujen neuvonta on jäämässä sotekeskuksille, mutta toiminta maakunnille. Mihin lastensuojelu kuuluu? Miten lastensuojelu järjestetään tulevissa palveluissa, kun niitä ei edes nyt saada kuntoon? Miksi lastensuojelun tilannetta ei nosteta pöydälle ja ryhdytä perkaamaan? Nyt ei ole enää aika selvittää asioita, on toimittava, Juvonen painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho sotesta: ”Kyseessä on tulonsiirto veronmaksajalta terveysalan yksityisten jättiläisten taskuihin.”

Purra: Yksikään soten alkuperäisistä tavoitteista ei toteudu

Juvonen: Vanhusten kotihoito retuperällä – ”Henkilöstöä lisättävä ja sitoutettava”

Perussuomalaiset sotesta: Kiire ja pakkoyhtiöittäminen olisivat vaarantaneet potilasturvallisuuden

Meri vaatisi portaikkoon kuolleen pojan äidille ja isäpuolelle ehdotonta vankeutta: ”Tulee mieleen pikku-Eerikan tapaus”
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”
Suomalaisia on peloteltu ilmastonmuutospuheilla ja syyllistetty autoilusta, syömisestä, elämisestä ja lasten vastaanottamisesta niin, että jotkut nuoret eivät halua enää edes lisääntyä. Kuitenkin tiedämme, että suomalaisten syömisillä ja elämisellä ei ole maapallon ilmastoon minkäänlaista olennaista vaikutusta ja että Suomen päästöt maailman päästöistä ovat VAIN noin 1 promille, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu.

Laittomasti maassa oleskelevien palautusasetus eteni EU-parlamentissa – Sebastian Tynkkynen tyytyväinen, Li Andersson pettyi
Euroopan parlamentin päätös tarkoittaa sitä, että laittomasti maassa oleskelevat voidaan siirtää palautuskeskuksiin kolmansiin maihin EU:n ulkopuolelle, ja tarvittaessa ottaa säilöön, jos he ovat uhka yhteiselle turvallisuudelle. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on iloinen päätöksestä, joka edustaa selkeää tiukennusta maahanmuuttopolitiikkaan.















