

LEHTIKUVA
Kansainvälinen valuuttarahasto tukee hallituksen sopeuttamistoimia – valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomen julkisen talouden tilanne on haastava
Kansainvälinen valuuttarahasto (IMF) kehottaa Suomea sopeuttamaan lisää julkista talouttaan ja jatkamaan rakenteellisia uudistuksia. Valtiovarainministeri Riikka Purra pitää tärkeänä, että ulkopuoliset asiantuntijat arvioivat Suomen taloutta, sillä Suomen julkisen talouden tilanne on haastava.
IMF kiittelee julkisen talouden sopeutustoimia, joista hallitus päätti viime huhtikuussa. Valuuttarahaston mukaan Suomen pitäisi kuitenkin sopeuttaa julkista talouttaan lisää, jotta julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen vakautuisi ja lähtisi laskuun keskipitkällä aikavälillä. Lisätoimia tarvittaisiin erityisesti vuodesta 2026 eteenpäin, jotta velka saadaan vakaalle lasku-uralle.
– Hallitus on sitoutunut jo päättämiinsä sopeutustoimiin. Tarkkailemme tilannetta, ja arvioimme keväällä puoliväliriihen yhteydessä, tarvitaanko lisätoimia, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.
Valuuttarahasto arvioi, että julkisen sektorin pitää vahvistaa tulopohjaansa. IMF:n mukaan alijäämän kasvuun ovat vaikuttaneet muun muassa sote-kustannusten kasvu, puolustusmenojen nousu ja maahanmuuttoon liittyvät kustannukset.
Uudistusten vaikutukset näkyvät vasta myöhemmin
IMF kehottaa Suomea jatkamaan rakenteellisia uudistuksia, koska ne tukevat yritysten kasvua ja innovointia. Suomen ongelmana on etenkin heikko tuottavuuskasvu. IMF:n mukaan huomiota tulisi kiinnittää muun muassa riskipääomarahoituksen verokohteluun, yritysten investointimenojen hyvityksiin, mahdollisiin markkinoille pääsyn esteisiin ja liialliseen sääntelyyn palvelusektorilla.
Purra muistuttaa, että hallitus on tehnyt kasvutoimia ja rakenteellisia uudistuksia esimerkiksi työmarkkinoilla. Ne tukevat talouskasvua, joka puolestaan helpottaa julkisen talouden saamista tasapainoon.
– Kasvutoimien ja rakenteellisten uudistusten vaikutukset näkyvät vasta myöhemmin. Myös uusia toimia on luvassa: olemme perustaneet kasvuriihihankkeen valmisteluryhmän kartoittamaan lisätoimia, Purra sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sote-kustannukset puolustusmenot ylisääntely sopeuttamistoimet rakenteelliset uudistukset Tuottavuus Työmarkkinat Julkinen talous Riikka Purra Maahanmuuton kustannukset Innovaatiot IMF
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jos hallitus ei olisi sopeuttanut taloutta, Suomen velkaantuminen olisi jyrkässä kasvussa vuosikymmenen lopussa – katso karu kuva

Valtiovarainministeri Purra: Pyrimme tekemään järkeviä ja oikeudenmukaisia päätöksiä, mutta emme voi välttyä hyvinkin hankalilta leikkauksilta

Valtiovarainministeri Purra lisätalousarvioehdotuksesta: Hallituksen talouspolitiikan linja kantaa hedelmää – ”Alijäämän supistuminen on hyvä alku”
Valtiovarainministeri Riikka Purra esitteli tänään eduskunnalle hallituksen kolmannen lisätalousarvioehdotuksen. Purran mukaan näemme selviä merkkejä siitä, että taloudellinen matalasuhdanne on saavuttanut aallonpohjan ja olemme viimein ponnistamassa kohti taloudellisen kasvun aikaa.

Valtiovarainministeri Purra: Hallituksen vahva talouspolitiikka luo uskoa ihmisille ja yrityksille – ”Korkeilla veroilla, paapomisella ja holhoamisella emme tule selviämään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että Suomen ja suomalaisten on avattava silmänsä ja oltava yhtenäisiä haastavina aikoina. - Kasvumantran hokeminen ei auta. Vaaditaan oikeita toimenpiteitä ja rohkeaa talouden rakenteiden ja yhteiskunnan uudistamista. Sitä tämä hallitus tekee.
Viikon suosituimmat

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














