

PS ARKISTO
Kansalaisaloite termien ”isä” ja ”äiti” palauttamisesta lainsäädäntöön saapui eduskuntaan – kansanedustaja Jaana Strandman: Pidetään isät isinä ja äidit äiteinä
Eduskunnan täysistuntoon tuli 63 000 kansalaisen allekirjoittama kansalaisaloite termien "isä" ja "äiti" palauttamisesta lainsäädäntöön, palveluihin ja yhteiskuntaan. Aloitteen tarkoituksena on korjata viime hallituskauden päätös poistaa kyseiset termit käytöstä. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää termien "isä" ja "äiti" poistamista hyökkäyksenä yhteiskunnan tukipilareita vastaan.
Viime hallituskauden aikana vihervasemmisto keskustan tuella sai vapaasti tehdä omannäköistään politiikkaa. Termejä ”isä” ja ”äiti” muun muassa korvattiin termeillä ”synnyttäjä” ja ”siittäjä”. Lisäksi vaihdettiin sana ”äitiyspäiväraha” ”vanhempainrahaan”.
– On maamme kulttuuri-identiteetin vastaista lähteä poistamaan sanoja, jotka ovat aina olleet osa suomen kieltä ja historiaa. Esimerkiksi perusopetuksessa meillä on oppiaineena äidinkieli, ja Suomea kutsutaan isänmaaksi. Lisäksi sana ”äiti” on valittu suomen kauneimmaksi sanaksi. Pitäisikö nämäkin sanat hävittää vain, koska marginaalinen osa kansasta ei koe niitä omakseen? kysyy kansanedustaja Jaana Strandman.
Perhe on yhteiskunnan tärkein tukijalka
Salikeskustelussa tuotiin esiin, kuinka termien ”äiti” ja ”isä” käyttö ei ole tarpeeksi kattavaa eikä ota huomioon suomalaisen yhteiskunnan monimuotoisuutta. Nämä puheenvuorot luonnollisesti tulivat salin vasemmalta laidalta.
– Termit ”äiti” ja ”isä” ovat muutakin kuin pelkkiä koristeita. Jokaisella meistä on isä ja äiti. Ne ovat ensimmäiset konkreettiset perustat pienen lapsen elämässä. Ensimmäiset lapsen sanat ovat lähes yksinomaan joko äiti tai isä. Tällä on suuri merkitys äitiydessä ja isyydessä. Perhe on yhteiskunnan tärkein tukijalka, ja lapsissa on kansamme tulevaisuus. Lainsäätäjän tulee huolehtia tämän tukijalan vahvuudesta omalta osaltaan.
– Näiden sanojen poistaminen on hyökkäys ei vain biologisia faktoja vaan myös yhteiskunnan perustavanlaatuisia pilareita vastaan. Lapsella on oikeus isään ja äitiin suomalaisessa elämäntavassa. Lainsäädäntöön tulee palauttaa sanat isä ja äiti niiltä osin kuin näitä termejä on sieltä poistettu, Strandman vaatii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- äitiyspäiväraha Jaana Strandman siittäjät synnyttäjät isänmaa kulttuuri-identiteetti vanhempainraha monimuotoisuus isä ja äiti äidinkieli lainsäädäntö vihervasemmisto Suomen kieli kansalaisaloite
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarjan kolumni: Yleisradio sonnia lypsämässä

Teemu Keskisarjan kolumni: Supisuomalaisten sukupuutto johtuu rakkauden kastraatiosta

Rock-legendoilta täystyrmäys woke-sukupuolisekoilulle: “Täysin järjetöntä”

Perussuomalaiset: Ideologisessa tasa-arvoselonteossa ei osata päättää edes sitä, montako sukupuolta on olemassa
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














