

Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto. / LEHTIKUVA
Kansanedustajat Antikainen ja Vornanen: Haluaako Teollisuusliitto todella haitata Suomen puolustuskykyä ja Ukrainan puolustusta poliittisella lakollaan?
Teollisuusliitto on ilmoittanut laajoista poliittisista lakoista. Lakkojen ajankohta tulee olemaan 1.–2. helmikuuta. Ne kohdistuvat useille teollisuuden toimialoille.
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Timo Vornanen ihmettelevät työtaistelutoimen, lakon, käyttämistä politiikan teon välineenä. Kaksikon mielestä tämän ay-pamppujen masinoiman lakon ydinsanoma on, että hallituksessa ovat väärät puolueet.
Lakolla kauaskantoiset seuraukset
Antikainen ja Vornanen huomauttavat, kuinka suurta epäisänmaallisuutta ja piittaamattomuutta osoittaa se, että Teollisuusliitto on ottanut lakkokohteeksi myös neljä ammusvalmistaja Nammon tehdasta.
– Hakaniemen herroilla riittää röyhkeyttä haitata jopa isänmaan turvallisuutta oman ja vasemmistopuolueiden vallan pönkittämisen kiihkossaan. En voi mitenkään hyväksyä, että näin vaikeassa Euroopan turvallisuustilanteessa lähdetään kampittamaan puolustusteollisuuttamme, Antikainen kritisoi.
– Jos lakko toteutuu, voi sillä olla vaikutuksia myös Ukrainalle. Puolustusvoimat ja valtio toimittavat sinne tavaraa. On selvää, että kaksipäiväinen lakko aiheuttaisi jonkin asteen loven Nammon tehtaiden tuotantoon ja siirtäisi toimituksia eteenpäin, Vornanen sanoo.
”Haluatteko toimia Venäjän käsikassarana?”
Kansanedustajakaksikon mielestä ei ole oikein, että kansallinen turvallisuus vaarantuu ja Ukrainan ja näin koko Euroopan maksimaalista puolustuskykyä haitataan, vain koska liittoöykkärit eivät voi antaa tuumaakaan periksi politiikassaan.
– Kysymmekin nyt vakavasti Teollisuusliitolta: haluatteko te todella toimia näin Venäjän käsikassarana? Aikaisemmin Suomessa oli itsestään selvää, että kansallista turvallisuutta ei vaaranneta missään tilanteessa. Kansa on ollut myös hyvin yksimielinen Ukrainan avustamisessa, eikä sitä ole kukaan halunnut haitata. Työtaistelu uhkaa muuttua sanatarkasti Ukrainan kannalta veriseksi. Näin ei saa tapahtua, kansanedustajat sanovat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Nammo lakkoilu Timo Vornanen Teollisuusliitto puolustuskyky ammukset valtio Puolustusvoimat Sanna Antikainen Ukraina Turvallisuus Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Seppänen hallitusohjelman työelämäuudistuksista: “Tavoitteena on nimenomaan lisätä työpaikkoja”

Keskituloiselle palkansaajalle yli 500 euroa vuodessa enemmän käteen – ”SAK pillastuu ja käynnistää lakkotoimet”

Kyselytunnin satoa: Tämän poliittisen lakkopäivän hinta on jopa 130 miljoonaa euroa

Vigelius: Vasemmiston lakkoilusta laskun maksavat veronmaksajat

Terveisiä Hakaniemeen: Nyt on painava syy lopettaa lakkoilu ja mennä töihin

Bergbom: Ay-liike teki epäisänmaallisen ratkaisun

Ay-liike vaarantaa lakoillaan aseteollisuuden – Koponen: ”Teollisuusliitto pelaa pelleilyllään täysin Venäjän pussiin”

Poliittisia lakkoja ei voi ulottaa yhteiskunnan kannalta kriittisiin toimintoihin – Ronkainen: “Näillä työtaistelutoimilla on merkitystä turvallisuudelle”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.