
Katalonian kriisi kulminoitumassa perjantaina: itsenäisyysjulistus tulossa
Espanjan parlamentin ylähuone käsittelee pääministeri Mariano Rajoyn esityksestä Katalonian autonomian hyllyttämiseen tarkoitetun perustuslain ”atomipommipykälän” käynnistämistä perjantaina. Samaan aikaan Katalonian alueparlamentin kansanedustaja kertoi itsenäisyysjulistuksen tulevan perjantaina. Rajoy on aikeissa pidättää aluepresidentti Carles Puigdemont ja koko hänen hallituksensa viralta.
Espanjalainen vasemmistoa myötäilevä sanomalehti El País kirjoittaa Katalonian itsenäisyyttä kannattavan kansanedustaja Antoni Castellàn kertoneen Katalonian itsenäisyysjulistuksen tulevan perjantaina. Katalonian itsenäisyysmieliset johtajat eivät näe tilanteesta mitään muuta ulospääsyä.
Katalonian poliisivoimat näkemyspuhdistukseen
Brittilehti Telegraph kirjoittaa, että Espanjan keskushallinto haluaa ottaa Katalonian poliisivoimat hallintaansa. Lehti kirjoittaa, että espanjalaisviranomaiset haluavat toteuttaa ”puhdistuksen” Katalonian poliisivoimissa. Itsenäisyyttä kannattavat poliisit hyllytettäisiin.
Telegraphin mukaan espanjalaiset viranomaiset ovat huolissaan mahdollisesta laajasta kansalaistottelemattomuudesta. Se voisi tuoda mutkia matkaan aluehallinnon autonomian rajoittamispyrkimyksissä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Katalaanijohtajat allekirjoittivat Katalonian itsenäisyysjulistuksen ja hyllyttivät sen toistaiseksi

Halla-aho Financial Timesissa: useimmat nykyiset itsenäiset valtiot ovat syntyneet “laittomasti”

Johan oli Espanjalta tyly vihjaus Katalonialle: edellinen separatistijohtaja teloitettiin, ”nyt voi käydä samalla tavalla”

Katalonia ei vastannut itsenäisyyskiistaan Espanjan vaatimalla tavalla

Espanja turvautuu ”atomipommiin”: Katalonian autonomia liipaisimella

Tuohtuneet katalaanit nostavat rahojaan ”petturipankeista” – käynnistyykö laajamittainen talletuspako?
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Lapsensa murhannut mies vaihtoi Ruotsissa sukupuolta – pääsi naisvankilaan ahdistelemaan ja herättämään pelkoa
Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Sisäministeri Mari Rantanen vaatii täysjarrutusta: ”Pysäyttäisin maahanmuuton hetkeksi”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Ranskan kaaos levisi Belgiaan – autot tulessa ja poliisit kivisateessa Brysselin mellakoissa
Palava skuuttikasa, tuhoutuneet bussit ja kivisateessa kyyristelevät poliisit jäivät muistoksi Belgian protestiviikosta. Perjantaina poliisi otti kiinni 110 ihmistä epäiltynä mielenosoitusten yhteydessä tehdyistä väkivaltaisuuksista. Syytenimikkeistä löytyy muun muassa tuhopolttoja, vahingontekoja ja jopa aseellinen vastarinta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













