

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Viikon 38/2023 luetuin
Kehitysavusta tullaan keräämään yli miljardin kokonaissäästöt – karsiminen alkaa heti
Orpon hallituksen sopimassa vuoden 2024 talousarvioesityksessä otetaan ensiaskelia hallituksen tavoittelemasta kuuden miljardin sopeutustavoitteesta koko neljän vuoden hallituskaudelle. Kun julkista taloutta saatetaan kestävämmälle uralle, kehitysapuun tehtävät leikkaukset ovat merkittävässä osassa.
– Kevään hallitusneuvotteluissa Suomeen saatiin historiamme perussuomalaisin hallitusohjelma. Yksi osoitus tästä on kehitysapuun neuvotellut tuntuvat leikkaukset. Perussuomalaisille on itsestään selvää, että kun julkista taloutta tasapainotetaan, menoja pitää ensin karsia suomalaisille toissijaisista kohteista.
– Suomi on toistuvasti jakanut kehitysapuna pitkin maailmaa yli miljardi euroa vuodessa, samalla kun olemme itse velkaantuneet kriisin partaalle. Suunnan on tämänkin suhteen käännyttävä, toteavat ulkoasiainvaliokunnan perussuomalaiset jäsenet Sebastian Tynkkynen, Vilhelm Junnila, Veijo Niemi ja Ville Vähämäki.
Suomalaiset kannattavat
Kehitysyhteistyöhön tehtävät leikkaukset tullaan toteuttamaan porrastetusti hallituskauden aikana. Vuoden 2024 sopeutus on 118 miljoonaa euroa, kasvaen aina 283 miljoonaan euroon vuonna 2027.
Kun varsinaisesta kehitysyhteistyöstä saatavien 790 miljoonan euron säästöjen lisäksi huomioidaan laina- ja kehitysmuotoiseen apuun tehtävät sopeutukset, koko hallituskauden säästöt kipuavat 1,03 miljardiin.
– Kyselyt ovat osoittaneet, että kehitysapu on suomalaisten suosima leikkauskohde. Tämä ei tule yllätyksenä. Raportit veroparatiiseihin ja korruptioon häviävästä kehitysavusta, tai kehitysapua saavien maiden kaveeraaminen hyökkäyssotaa käyvän Venäjän kanssa kyseenalaistavat toiminnan järkevyyttä. Hallitusohjelmasta löytyykin tärkeä kirjaus, jonka mukaan Venäjän hyökkäyssotaa tukevat maat tullaan sulkemaan Suomen kehitysavun ulkopuolelle.
– Myös valvonnassa havaitut väärinkäytökset tulevat johtamaan tuen leikkaamiseen tai lakkauttamiseen kokonaan, perussuomalaiset jäsenet muistuttavat.
Ukrainaa autetaan
Hallitus on sitoutunut kehitysavun osalta painottamaan Ukrainan tukemista koko hallituskauden ajan. Erilliselle Tuki Ukrainalle -momentille ehdotetaan 58 miljoonaa euroa.
Nykyiseen maakohtaiseen kehykseen verrattuna tuki on 20 miljoonaa euroa suurempi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ulkoasian miljardi ulkoasianvaliokunta säästökohteet suomalaiset Veijo Niemi Vilhelm Junnila Ville Vähämäki leikkaukset Ukraina Sebastian Tynkkynen kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Marinin hallitus jätti seuraajalleen perinnöksi valtavat velat – valtion budjetista ensi vuonna 3,2 miljardia pelkästään velan korkomenoihin

Julkista taloutta pakko korjata, että hyvinvointijärjestelmä säilyy – Purra: ”Velkalaivaa käännetään hitaasti, mutta suunta on nyt oikea”

Purra: Perussuomalaisille on tärkeää, että hallitus, joka sopeuttaa paljon, leikkaa runsaasti maan ulkopuolelle menevistä miljardeista

Halla-aho ja Rydman: Hallitus panee julkisia menoja tärkeysjärjestykseen – nykyiseen kehitysapuun merkittävä leikkaus, painopiste Ukrainaan

Hallitukselta pelastajakoulutukselle 3,5 miljoonaa euroa lisärahoitusta

Suomen Perustan julkaisu pureutuu talouden ongelmiin uudesta näkökulmasta

Ruotsin hallitus haluaa vauhtia paluumuuttoon – kannustaa Somalian hallitusta yhteistyöhön mahdollisella kehitysavun leikkauksella

Kouluruokailun piirissä on maailmalla jo 418 miljoonaa lasta

Hawala-maksujärjestelmän kautta rahoitetaan terrorismia ja pestään rahaa – sekä toimitetaan avustuksia kehittyviin maihin
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää