
Eerola: Hallituksen esitys ulkomaalaislain muutoksesta tehostaa maahanmuuttopolitiikkaa
Hallituksen esitys ulkomaalaislain muuttamisesta tiukentaa säilöönoton ja maahantulokiellon säännöksiä, mikä sujuvoittaa merkittävästi palautusprosessia.

PS ARKISTO
Maria Ohisalon toimiessa sisäministerinä hallitus kiisti katujengiongelman. Perussuomalaiset yrittivät varoittaa ongelmista jo silloin. Nykyään kukaan ei kiistä ongelmaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ulkomaalaislakiin ehdotettuja muutoksia hyvin tarpeellisina, jotta Suomessa voidaan vielä välttää Ruotsin tai Saksan ongelmat.
Suhteellisuudentaju, ymmärtämättömyys ja tosiasioiden kieltäminen ympäröivät usein maahanmuuttokeskustelua. Tämä on johtanut jo olemassa oleviin ongelmiin, jotka eivät onneksi ole vielä yhtä mittavia kuin Ruotsissa tai Saksassa.
Keskiviikkona eduskunnassa oli käsittelyssä ulkomaalaislain muuttaminen. Esityksen tarkoituksena on tehdä ulkomaalaislakiin EU:n määritelmädirektiivin mahdollistamat tiukennukset.
Jatkossa pakolaisasemaa ei myönnettäisi, jos tulija koetaan vaaraksi kansalliselle turvallisuudelle tai hän on syyllistynyt erityisen törkeään rikokseen. Myös jo myönnetty pakolaisasema voitaisiin lakkauttaa kyseisten ehtojen täyttyessä. Kansanedustaja Rami Lehtinen pitää muutoksia hyvänä asiana.
– Kansainvälinen suojelu on tarkoitettu tarjoamaan turvaa tänne saapuville ihmisille. Suojelusta huolimatta kansallinen turvallisuutemme on edelleen tärkein asia.
– Se ei saa missään tapauksessa vaarantua sen takia, että otamme kansainväliseen suojeluun ihmisiä, jotka voivat olla vaaraksi turvallisuudelle. Sen takia nyt ajettavat lakimuutokset ovat erittäin kannatettavia. Lakimuutokset ovat myös täysin EU:n direktiivien ja asetusten mukaisia, eli ne eivät ole esimerkiksi ihmisoikeuksien vastaisia, Lehtinen täsmentää.
Keskustelua ulkomaalaislain muutoksista käytiin salissa lähinnä perussuomalaisten ja vasemmistoliiton välillä. Vasemmistoliiton Anna Kontula ei hyväksynyt sitä, että kansainvälisen suojelun perusteella myönnettäviä oleskelulupia lyhennetään.
Hän perusteli näkemystään muun muassa sillä, että lupa-aikojen lyhentäminen johtaa useampiin käsittelyihin ja sitä myötä kustannukset lisääntyvät. Lehtinen oli täysin eri mieltä tämän väitteen suhteen.
– On nimenomaan tarpeellista lyhentää oleskelulupia, jotta mahdolliset rikkeet ja rikkomukset saadaan nopeammin selville. Jos yksikin vakava rikossarja saadaan ajoissa keskeytettyä ja tekijä palautettua kotimaahansa, niin tästä syntyy valtiolle miljoonien säästöt. Tämän laskentakaavan mukaan kustannusten nousut on nopeasti kuitattu ja turvallisuus säilyy, Lehtinen kuittaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Hallituksen esitys ulkomaalaislain muuttamisesta tiukentaa säilöönoton ja maahantulokiellon säännöksiä, mikä sujuvoittaa merkittävästi palautusprosessia.

Tänään lähetekeskustelussa oli hallituksen esitys ulkomaalaislain muuttamisesta. Kansanedustaja Mauri Peltokankaan mukaan kyseessä on jälleen yksi jo hallitusneuvotteluissa sovittu maahanmuuttopolitiikan kiristystoimenpide, jolla pyritään tehostamaan laittomasti maassa oleskelevien henkilöiden maasta poistamista ja turvaamaan paremmin yleinen järjestys ja yleinen turvallisuus sekä kansallinen turvallisuus.



Viikon suosituimmat

Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Valtiovarainministeri Riikka Purraa häiriköimään pyrkinyt A-ryhmä on äskettäin poistettu Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan piiristä. Päätös tarkoittaa käytännössä sitä, että A-ryhmä menettää virallisen statuksensa ylioppilaskunnan hyväksymänä opiskelijajärjestönä. Samalla poistuvat järjestöasemaan liittyvät edut sekä velvoitteet.

Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.