

LEHTIKUVA
Leena Meri: Katujengirikollisuus karkaamassa käsistä – Ruotsi ja Tanska varoittavia esimerkkejä
Nuoriso- ja katujengirikollisuuden torjumisesta keskustellaan eduskunnassa, kun perussuomalaisten ja muiden oppositiopuolueiden yhteisellä välikysymyksellä vaaditaan hallitukselta toimenpiteitä pahenevan väkivaltakehityksen katkaisemiseen.
Suomea on ravisuttanut kuluneen vuoden aikana poikkeuksellinen väkivalta-, ryöstö- ja jengirikollisuuden aalto etenkin pääkaupunkiseudulla, mutta kehitys on huolestuttava myös esimerkiksi Turussa ja Tampereella.
– Hallitus kertoo suhtautuvan kasvaneeseen rikollisuuteen ”vakavasti”, mutta ongelman juurisyylle ei aiota tehdä mitään. Poliisijärjestöjen liiton puheenjohtajan mukaan 95 prosenttia katujengeihin kuuluvista jäsenistä on nimen ja etnisyyden perusteella ulkomaalaistaustaisia. Ruotsi ja Tanska ovat pakon edessä ryhtynyt kiristämään maahanmuuttopolitiikkaansa ja tämä on ennemmin tai myöhemmin edessä myös Suomessa, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Leena Meri toteaa.
– Suomi on Ruotsin tiellä. Ruotsin tie tarkoittaa lisääntyviä katuammuskeluja ja lisääntyvää väkivaltaa. Ruotsin poliisilla oli jo viime vuonna käsissään yli 50 selvittämätöntä jengirikollisuuteen kytkeytyvää henkirikosta. Kysymys kuuluu, miten Suomi välttää Ruotsin tien, lisäämällä haitallista maahanmuuttoa vai vähentämällä sitä.
Vakavista rikoksista karkotus
Suomen oleskelulupia, perheenyhdistämisiä ja sosiaalietuuksia koskevat säännökset ovat löyhempiä kuin muissa Pohjoismaissa. Maahanmuuttopolitiikan epäkohtien korjaaminen on perussuomalaisille keskeinen tavoite, jolla parannetaan suomalaisten turvallisuutta.
– Perussuomalaisille suomalaisten turvallisuus on tärkeintä. Haitallinen maahanmuuttopolitiikka on katujengirikollisuuden juurisyy ja turvallisuusuhkien lisääntyessä sitä on muutettava nyt, ennen kuin tilanne on karannut lopullisesti hallinnasta.
– Vakavaan rikokseen syyllistyneet ulkomaalaiset on määrättävä maahantulokieltoon ja karkotettava. Ulkomaalaiset rikolliset eivät kunnioita Suomea tai Suomen lainsäädäntöä, joten he eivät ansaitse olla täällä, Meri sanoo.
Hallitus ei myönnä juurisyitä
Maahanmuuttopoliittisten muutosten lisäksi perussuomalaiset esittää tiukennuksia rikosoikeuteen.
– On syytä huomata, että Suomessa on monien vakavien henkeen ja terveyteen kohdistuvien rikosten osalta löperömmät rangaistukset kuin muissa Pohjoismaissa. Koventamalla rangaistuksia lähetämme rikoksiin syyllistyville selvän viestin siitä, että Suomessa rikokset selvitetään ja niistä joutuu myös vastuuseen. Vastuu on sana, joka vaikuttaa nyky-yhteiskunnassa laajasti unohtuneen, Meri ihmettelee.
– Tämä hallitus ei Suomen suuntaa tule muuttamaan, sillä esimerkiksi sisäministeri Krista Mikkonen (vihr) on pari kuukautta sitten todennut, että ”jengiytymiseen liittyviä ongelmia ei voida pysäyttää tai ratkoa maahanmuuttoa vähentämällä”. Tänäänkin hallituksen puolesta antamassaan vastauksessaan Mikkonen painotti palveluiden ja erityisesti kotoutuspalveluiden lisäämistä, eikä myöntänyt ongelman juurisyytä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- perheenyhdistämiset juurisyyt katujengit maahantulokielto oleskeluluvat Krista Mikkonen lainsäädäntö sosiaalietuudet karkotukset haittamaahanmuutto tuomiot Leena Meri Turvallisuus Ruotsi Väkivalta Välikysymys Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Simula: Hallitus vain lisää juuri sellaista maahanmuuttoa, joka lisää katuväkivaltaa ja seksuaalirikollisuutta

Perussuomalaiset: Hallitus on epäonnistunut kansalaisten turvallisuudesta huolehtimisessa – ”Sinisilmäinen maahanmuuttopolitiikka on suoraan yhteydessä jengirikollisuuteen”

Purra Haapala-TV:ssa: Katurikollisuuden juurisyy on huono maahanmuuttopolitiikka – ”Tästä ei pääse mihinkään, vaikka jengeissä mukana olisi myös suomalaisia”

Sisäministeri Mikkonen: Maahanmuutolla ei ole mitään tekemistä maahanmuuttajataustaisen katujengirikollisuuden kanssa

Junnila: Suomettumisesta siirrytty mamutukseen – ”Yhteiskunta sulkee silmänsä ja antaa kansalaisten kohdata pahoinpitelyt, ryöstöt ja raiskaukset”

Peltokangas: Hyssyttelyn ja maton alle lakaisun aika on nyt ohi – maahanmuuttopolitiikkaan mallia Tanskasta

Kiivasta sananvaihtoa katujengeistä eduskunnassa – Rantanen: ”Ilmeisesti vihervasemmisto on syönyt keskustan peräänkuuluttamat jalkapannatkin poikki”

Mäenpää Suomen katujengeistä: ”Mikään ei tunnu herättävän keskustan tukemaa punaviherhallitusta unesta”

Ruotsissa asuu 800 000 luku- ja kirjoitustaidotonta henkilöä
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

Perussuomalaisten ja vasemmistoliiton puheenjohtajat ottivat yhteen velkajarrusta – Riikka Purra: ”Mä en nyt ymmärrä, mistä sä Minja edes puhut”
Kun valtiovarainministeri Riikka Purra ja vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela kohtasivat maanantaina harvinaislaatuisessa paneelikeskustelussa, Purra peräti kiitti Koskelaa tämän valitseman linjan talouspoliittisesta johdonmukaisuudesta. Velkajarrusta keskusteltaessa kipinät lensivät ja tunnelma kuumeni.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












