

PS ARKISTO
Mäenpää huolissaan Ukrainan kriisin aiheuttaman viestinnän vaikutuksista suomalaisiin lapsiin: ”Meidän tärkein tehtävämme on suojella lapsia”
Ukrainassa käytävä sota on tullut entistä lähemmäs myös suomalaisia lapsia verkon ja sosiaalisen median välityksellä. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kehottaa suomalaisia vanhempia ja opettajia huomioimaan lasten hyvinvoinnin kaiken sotainformaation keskellä.
Esimerkiksi lasten suosimassa TikTok-sovelluksessa lapsille saattaa välittyä suoraa materiaalia sotaa käyvästä maasta, vaikkei lapsi sitä erikseen etsisi. Lapset saattavat uutisissa esitetyissä tapahtumissa nähdä suoraa sotaa, inhimillistä hätää sekä väkivaltaa.
Monet vanhemmat rajaavat uutisia televisiosta lapsiltaan, mutta eivät osaa huomioida sitä, että puhelimen kautta lapsi saattaa nähdä paljon raaempaa live-kuvaa.
– Lasten suojeleminen on ensiarvoisen tärkeää, kun maailmassa tapahtuu kauheita, muistuttaa kansanedustaja Juha Mäenpää.
Lapselle voi selittää ikätasoon sopivalla tavalla
Mäenpää kehottaa vanhempia ja opettajia kertomaan lapsille avoimesti tilanteesta. Asiantuntijat ovat muistuttaneet, että lapselle voi selittää asioita ikätasoon sopivalla tavalla. Tälle on pätevä syy, sillä esimerkiksi kouluikäisen on jo vaikea välttyä aiheen uutisoinnilta.
Vanhemman kannattaa kysyä, mitä lapsi on asiasta kuullut ja miltä hänestä nyt tuntuu. Lapselle tulee antaa vapaus kysyä asioista, ja kysymyksiin tulee vastata mahdollisimman todenmukaisesti. Lapsilähtöisyys on avainsana.
– Meidän tärkein tehtävämme on suojella lapsia, Mäenpää painottaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lasten suojeleminen sotainformaatio suomalaiset lapset sota TikTok Ukrainan kriisi Sosiaalinen media Juha Mäenpää Ukraina Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ukrainan kammottava tilanne on herättänyt halun auttaa – ”lähdemme viemään pakettiautollisen tarvikkeita ukrainalaisille”

Halla-aho esittää Naton joukkojen lähettämistä Länsi-Ukrainaan

Helsingin PS: ”On tärkeää, että jokainen kansallismielinen tukee ja puolustaa Ukrainaa sodan keskellä eikä levitä Putinin valheellisia väitteitä”

Ronkainen Ukrainan sodasta: Nyt jos koskaan on irtauduttava Ottawan sopimuksesta – ”Varautuminen pahimpaan on viisautta”
Viikon suosituimmat

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Turve-kansalaisaloite ylitti 50 000 allekirjoituksen rajan – etenee eduskuntaan
Kansalaisaloite turpeen luokittelemiseksi uusiutuvaksi energiaksi ja poistamiseksi EU:n päästökaupan piiristä on saavuttanut vaaditun 50 000 kannattajan rajan. Aloite etenee nyt eduskunnan käsittelyyn.

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

Kotouttamisesta kotiuttamiseen – Euroopan hidas mutta varma herääminen paluumuuton välttämättömyyteen
Ympäri Euroopan havahdutaan siihen tosiasiaan, että mahdottomaksi osoittautuneen maahanmuuttajien kotouttamisen nielemät resurssit voidaan käyttää paremminkin - nimittäin paluumuuton kannustimiin.

Skotlannin eduskuntaan valittu transsukupuolinen tamili kerää rahaa jatkoviisumiin voidakseen jäädä maahan
Vihreä puolue sai peräti kaksi transsukupuolista ehdokasta läpi Skotlannin alueparlamenttivaaleissa. Toinen heistä on ei-binäärinen tamilimaahanmuuttaja, jonka opiskelijaviisumi päättyy vuoden lopussa. Tuore kansanedustaja onkin aloittanut rahankeräyksen saadakseen kokoon jatko-opiskelijan oleskelulupaan vaadittavat kaksituhatta puntaa.















