

Pakkopalautuksia vastustava kohupappi Marjaana Toiviainen pyrki aktiivisesti vastustamaan poliisiviranomaisten työtä Metsälän vastaanottokeskuksessa muun muassa kävellen useita kertoja poliisiauton eteen tien tukkeeksi. / KUVAKAAPPAUS/YOUTUBE
Marjaana Toiviainen niskoitteli poliisille, sai käräjillä sakot – kirkko viittaa kintaalla kohupapin sekoilulle
Kohupappi Marjaana Toiviainen tuomittiin äskettäin käräjäoikeudessa sakkoihin niskoittelusta poliisia vastaan. Aiemmin Toiviainen sai käytöksestään myös tuomiokapitulilta moitteet, mutta moitteissa oli kyse vain huomautuksesta, johon ei liity muita seuraamuksia.
Helsinkiläispappi Marjaana Toiviainen on äskettäin tuomittu Vantaan käräjäoikeudessa sakkoihin niskoittelusta poliisia vastaan.
Tuomio liittyy viimevuotisiin tapahtumiin, jolloin Toiviainen osallistui Helsinki-Vantaan lentokentällä mielenosoitukseen, jossa vastustettiin turvapaikanhakijoiden pakkopalautuksia. Asiasta kertoi ensimmäisenä STT.
Tuomioistuimessa Toiviainen myönsi syytteen teonkuvauksen oikeaksi. Hänet tuomittiin kymmeneen päiväsakkoon, joista tuli maksettavaa yhteensä 130 euroa.
Vastusti poliisia, kehotti häiriköimään palautuslennoilla
Suomen Uutiset on kirjoittanut aiemminkin Toiviaisen edesottamuksista. Toiviainen nousi valtakunnanjulkisuuteen noin vuosi sitten turvapaikanhakijoiden palautuksiin liittyvissä suurmielenosoituksissa Helsingissä.
Toiviainen pyrki tuolloin aktiivisesti vastustamaan poliisiviranomaisten työtä Metsälän vastaanottokeskuksessa muun muassa kävellen useita kertoja poliisiauton eteen tien tukkeeksi.
Viime kesänä Toiviainen vetosi Facebookissa lentomatkustajia estämään lentokoneen nousun, jos lentokoneessa on kyydissä kotimaihinsa palautettavia kielteisen päätöksen saaneita turvapaikanhakijoita sekä jakoi sosiaalisessa mediassa neuvoja, joissa muun muassa kehotetaan matkustajia aukaisemaan turvavyö ja seisomaan, kunnes palautuslento on keskeytynyt.
Kohupapista neljäkymmentä kantelua
Viime kesän tapahtumien jälkeen Toiviainen ei ole ollut enää yhtä näkyvästi julkisuudessa. Eräänä syynä lienee se, että Toiviaisesta tehtiin kaikkiaan 40 kantelua Helsingin hiippakunnan tuomiokapituliin.
Tuomiokapituli on kirkkolaitoksen hallinnollinen toimielin, jonka toimintaan kuuluvat yleisesti kirkon hallinnolliset ja taloudelliset tehtävät.
Tuomiokapituli myös käsittelee kirkon viranhaltijoista tehdyt kantelut, joissa viranhaltijan epäillään toimineen moitittavasti. Tuomiokapituli voi tosin alkaa selvittää viranhaltijan toimintaa myös oma-aloitteisesti.
”Kyseenalaistaa oikeusvaltion puitteet”
Kanteluissa on paheksuttu Toiviaisen toimintaa turvapaikanhakijoiden pakkopalautusten vastustajana, muun muassa huhtikuussa 2017 Metsälän vastaanottokeskuksen luona. Toiviaisen toiminnan on katsottu kyseenalaistavan kansanvaltaisen oikeusvaltion puitteita.
Kriittinen huoli on esitetty siitä, että järjestyksessä toimivan yhteiskunnan rakenteiden vastainen toiminta johtaa anarkiaan.
Kanteluissa on myös katsottu Toiviaisen rikkoneen luterilaisia moraali- ja eettisiä käsityksiä opastamalla sosiaalisen median Refugee Hospitality Clubin sivuilla turvapaikanhakijoita kertomaan tarvittaessa muunneltua totuutta ja jopa valehtelemaan hakijan kristillisestä vakaumuksesta maahanmuuttoviranomaisten suorittamissa turvapaikkahaastatteluissa. Lisäksi kantelijat ovat kiinnittäneet huomiota Toiviaisen kielenkäyttöön.
Toiviaista on arvosteltu myös siitä, että hän on sosiaalisen median sivullaan julkaissut taidekuvan, jossa Pyhä Ehtoollinen on kuvattu niin, että opetuslapsien tilalla on transseksuaaleja.
Toiviainen selittelee sekoiluaan
Toiviainen toimitti tuomiokapitulille kaksi vastinetta. Hän ilmoittaa, ettei hänen työssään ole ollut kysymys poliittisesta toiminnasta, vaan hän on pyrkinyt seuraamaan työssään vanhaa kristillistä ja raamatullista perinnettä turvasta, lähimmäisenrakkaudesta ja kultaisesta säännöstä.
Toiviainen kertoo tehneensä myös paljon sujuvaa yhteistyötä poliisin, viranomaisten ja esimerkiksi sosiaali- ja terveyspalvelujen kanssa.
Toiviainen on vastineessaan todennut, että hän on työssään joutunut valmistamaan henkisesti monia turvapaikanhakijoita pakkopalautuslennoille. Hän on kertonut, että huhtikuussa 2017 kysymyksessä oli hänen työssään tukemansa ja hyvin tuntemansa perheen pakkopalautus, mikä teki tilanteesta poikkeuksellisen.
Hän kertoo saaneensa perheeltä valtakirjan toimia heidän avustajanaan, koska heidän lakimiestään ei kiireellisessä palautustilanteessa saatu kiinni. Perheellä oli tuolloin vireillä uudet turvapaikkahakemukset, joiden piti taata perheen laillinen oleskelu maassa asian käsittelyn ajan.
Väkivalta ei kuulu papin keinovalikoimaan
Toiviainen on usein toiminut turvapaikanhakijoiden parissa myös virkatehtäviensä ulkopuolella, omalla ajallaan. Tällöinkin hän on käyttänyt papin tunnuksia ja identifioitunut selkeästi papiksi.
Tuomiokapitulin ratkaisusta ilmenee ensinnäkin, että papin tunnusten käyttämiselle virkatehtävien ulkopuolella ei ole estettä. Tuomiokapituli painottaa, että minkäänlaisen väkivaltaisuuteen viittaavan toiminnan ei pidä kuulua papin eikä muunkaan kirkon työntekijän keinovalikoimaan.
Tuomiokapituli yhtyy 10.4.2017 julkaistuun, silloisen Helsingin piispan Irja Askolan ja Helsingin kirkkoherrojen kannanottoon, jossa on todettu, että anarkia ei hyödytä ketään eikä siihen tule kannustaa, ratkaisussa todetaan.
Ei minkäänlaisia seuraamuksia
Tuomiokapituli toteaa ratkaisussaan, että vaikka Toiviainen on tehnyt merkityksellistä työtä maahanmuuttajien auttamiseksi, hänen käyttäytymistään ja toimintatapojaan on pidettävä joiltain osin moitittavina.
Mitään varsinaisia seurauksia tuomiokapitulin ratkaisusta ei ole. Toiviaista ainoastaan kehotetaan huolehtimaan siitä, että hän ottaa jatkossa edellä mainitun tuomiokapitulin ohjeistuksen huomioon toiminnassaan.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen: Raivopäänä poliisiauton eteen asettunut pappi erotettava – ”Turvapaikanhakijat ja heidän ylisuvaitsevat kätyrinsä rasittavat aiheettomasti poliisia”

Vastaanottokeskuksen edustalla riehuneen ja poliisia häirinneen papin esimies: ”Viranomaisen vastustaminen ei ole hyväksyttävää – käymme tämän asian läpi”

Kohupappi Marjaana Toiviaiselta hämmentäviä ohjeita lentomatkustuksen sabotoimiseksi: ”Toimi näin..”

Väkivaltaa, sylkemistä ja huutamista – pakkopalautuksia vastustetaan entistä rajummin keinoin

Touko Aallon yllytys lakien rikkomisesta alkaa kantaa hedelmää – palautusta vastustanut vihreiden lainsäädäntösihteeri riehui lentokoneessa

Pappi auttoi pakolaisia ryhtymällä huumekauppiaaksi

Luterilaisuus on pohjoismaisen hyvinvoinnin lähde – metaversumi voisi olla lääke seurakuntia jäytävään jäsenkatoon
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat

Räjäytykset lisääntyivät Ruotsissa – tekijä yhä useammin alaikäinen

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










