

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Massamaahanmuutto ei ole tuonut Saksaan kaivattua työvoimaa – Wall Street Journal kummastelee Saksan maahanmuuttopolitiikkaa
Amerikkalainen talouslehti ihmettelee Saksan maahanmuuttopolitiikan surullista tilaa. Vaikka Saksa on vuoden 2015 turvapaikkanhakija-aallosta alkaen saanut yli kolmen miljoonan ihmisen muuttovoiton, maata vaivaa sitkeä työvoimapula. Massamaahanmuutto ei ole siis tuonut riittävästi työntekijöitä. Sen sijaan sosiaaliturvan saajien ja rikollisten määrät ovat kasvaneet.
Tunnettu amerikkalainen talouslehti Wall Street Journal hämmästelee artikkelissaan Saksan tilannetta. Vuosien 2015 ja 2021 välillä Saksaan on muuttanut yli 11 miljoonaa ihmistä. Samaan aikaan maasta pois on muuttanut noin kahdeksan miljoonaa ihmistä, kertoo Saksan tilastokeskus.
Muuttovoitto ei ole tuonut työvoimaa
Saksan saama muuttovoitto on siis kolmisen miljoonaa ihmistä. Mutta monet tulijat näkyvät rikos- ja sosiaalitukitilastoissa sen sijaan, että heistä tulisi kipeästi kaivattua työvoimaa. Ja Saksan hallituksella ei ole pienintäkään aikomusta tehdä mitään epäonnistuneen maahanmuuttopolitiikkansa korjaamiseksi, kommentoi Junge Freiheit -nettilehti.
Wall Street Journalin mukaan Saksan pääongelma on siinä, että suurimmalla osalla tulijoista ei ole riittävää koulutusta tai sopivaa työkokemusta. Heille on vaikea löytää paikkaa Saksan työmarkkinoilla, joilla vaaditaan pätevyystodistuksia ja osoitettua osaamista.
Kouluttamattomia tulijoita vaikea työllistää
Saksa ei myöskään ole onnistunut tulijoiden kouluttamisessa kovin hyvin. Niinpä tulijoiden on vaikea löytää töitä.
Osaltaan ongelma johtuu siitä, että humanitaarisen maahanmuuton osuus on niin suuri. Vain kymmenisen prosenttia maahanmuuttajista tulee Saksaan työn perässä, kun esimerkiksi Kanadan kohdalla työperäisten, koulutettujen tulijoiden osuus on kolmannes.
Tilanne ei parannu avoimien rajojen politiikalla
Wall Street Journal ei näe parannusta Saksan tilanteeseen. Sallivasta maahanmuuttopolitiikastaan tunnettu Saksa tullee jatkossakin ottamaan vastaan paljon turvapaikanhakijoita, joita se ei kykene työllistämään. Niinpä humanitaaristen maahanmuuttajien yliedustus rikos- ja sosiaaliturvatilastoissa tulee jatkossakin olemaan suuri.
Talouslehden mukaan Saksan työvoimapulan ratkaisemiseen tarvittaisiin noin 400 000 koulutettua maahanmuuttajaa joka vuosi. Nykyinen maahanmuuttopolitiikka ei kykene tätä tarvetta täyttämään laadullisesti.
Tulijoiden määrä sinänsä riittäisi, sillä vuoden 2015 jälkeinen muuttovoitto on ollut suunnilleen tuo vaadittu 400 000 maahanmuuttajaa vuodessa. Mutta humanitaarisista tulijoista ei ole ratkaisuksi työvoimapulaan, jos ja kun he eivät työllisty.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- muuttovoitto maastamuutto humanitaarinen maahanmuutto massamaahanmuutto Työperäinen maahanmuutto Saksa työllisyys maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pieni, mutta vaikutusvaltainen vähemmistö hyötyy yhteiskunnalle haitallisesta maahanmuutosta – kriittisesti suhtautuvan hiljaisen enemmistön on vaikeaa saada ääntään kuuluviin

Teknologiateollisuuden pomon mielestä Suomi tarvitsee liki 1,4 miljoonaa maahanmuuttajaa muka töitä tekemään – Purra: ”Todellisuudesta irronnutta ja vastuutonta puhetta”

Suuryritykset ja niiden etujärjestöt lobbaavat halpatyövoiman maahanmuuttoa, koska se on veronmaksajien kustantama yritystuki

Marin ajelee kaksilla rattailla – hamuaa työperäistä maahanmuuttoa, mutta ei ymmärrä mallia, jossa työnantajan palkkakuluja siirtyy yhteiskunnan maksettavaksi

Perussuomalaiset haluaa parantaa työn tekemisen kannattavuutta: ”Työperäinen maahanmuutto on pelkkä laastari, joka aiheuttaa uusia ongelmia”
Viikon suosituimmat

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu
Somali- ja monikulttuuriyhdistyksille on jaettu vuosikausia huikeita summia, jotka nousevat useisiin miljooniin euroihin. Avustusten saajien joukossa on vuodesta toiseen samoja yhdistyksiä, joiden toiminnasta tiedetään joko vähänlaisesti tai ei mitään. Perussuomalaisten helsinkiläinen varavaltuutettu Mika Merano esittää julkista tukea saaville yhteisöille lisää velvollisuuksia avata rahankäyttöään – tai vaihtoehtoisesti rahahanat kokonaan kiinni.

Italialaisten palestiinalaisille lahjoittamat avustukset menivätkin terroristeille – Rydman: ”Kukapa olisi arvannut”
Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Valtamedian kaksoisstandardit muokkaavat todellisuutta: Elon Muskin kainalontuuletus oli natsitervehdys mutta muslimipormestarin ei
Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä
Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”
Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer on ajautunut jälleen poliittiseen kohuun, kun työväenpuolueen tukema ylähuonenimitys paljastui valetohtoriksi. Vuosien ajan tohtorina esiintynyt pitkän linjan vaikuttaja Dame Ann Limb myönsi antaneensa harhaanjohtavaa tietoa koulutuksestaan vuosien ajan. Konservatiivipuolueen edustaja Kevin Hollinrake sanoo tapauksen paljastavan valtaa pitävän vasemmiston kaksinaismoralismin: oikeisto-oppositio käy läpi ankaran seulonnan, mutta työväenpuolueelle myönteiset nimitykset hyväksytään puutteellisesta taustaselvityksestä huolimatta.

USA iski yöllä Venezuelaan – Rydman: ”Diktaattorin kaatuminen on iloinen asia”
Yhdysvallat iski viime yönä Venezuelaan ja otti vangiksi maan presidentin Nicolas Maduron. Perussuomalaisten kansanedustajat kommentoivat kanavillaan tapahtumia.

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.

Itsekritiikki ei riitä, kun kyse on uutismedian luotettavuudesta – totuus taipuu yhä liian usein asenteen edessä
Maailma on murroksessa ja media siinä sivussa. Vanha valtamedia pyrkii uutisoinnillaan edelleen neuvomaan ja ohjaamaan seuraajiaan, vaikka julkisivu rapistuu kiihtyvää vauhtia. Totuutta on ehkä jo liian myöhäistä etsiä mutta pyrkimys ennakkoluulottomaan ja kunnianhimoiseen uutisointiin olisi edelleen ansainnan arvoista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












