

Media jatkaa Trumpin demonisointia toisen salamurhayrityksen jälkeenkin – Trump: ”En luovuta ikinä!”
Donald Trump on joutunut jo toisen salamurhayrityksen kohteeksi parin kuukauden sisällä. Tapaus on herättänyt keskustelua siitä, ovatko Trumpin turvatoimet riittävällä tasolla. Media ja vastapuoli ovat toistuvista murhayrityksistä huolimatta jatkaneet Trumpin demonisointia.
Presidenttiehdokas Donald Trump joutui sunnuntaina jälleen salamurhayrityksen kohteeksi. Trump päätyi sala-ampujan tähtäimeen ollessa pelaamassa golfia omistamallaan golfkentällä Floridassa. Kenttää ympäröivään pensaikkoon piiloutunut sala-ampuja oli työntänyt kiikarikiväärinsä piipun kentän verkkoaidan läpi. Onneksi salaisen palvelun turvamiehet havaitsivat ampujan ajoissa.
Salamurhayrityksestä epäilty 58-vuotias mies on FBI:n hallussa. Epäilty on demokraattien kannattaja ja Trumpin vastustaja. Hänet tunnetaan kiivaana Ukrainan tukijana, joka vietti useita kuukausia Ukrainassa yrittäen päästä taistelemaan rintamalle. Häntä ei kuitenkaan hyväksytty vapaaehtoisjoukkoihin puuttuvan sotilaskokemuksen ja korkean iän takia.
Trump: ”Mikään ei pysäytä minua!”
Donald Trump lähetti heti välikohtauksen jälkeen kannattajilleen viestin kertoakseen olevansa kunnossa.
– Laukauksia ammuttiin lähelläni, mutta ennen kuin huhut lähtevät liikkeelle, halusin teidän kuulevan tämän ensin: olen turvassa ja kunnossa, Trump kirjoitti sähköpostissa.
– Mikään ei pysäytä minua. En luovuta ikinä!
Myöhemmin Trump kiitti omassa sosiaalisessa mediassaan salaisen palvelun turvamiehiä ja paikallispoliiseja hyvästä työstä.
– Aivan loistavaa työtä, Trump kirjoitti. Kyllä nyt kelpaa olla amerikkalainen.
Onko Trump saanut riittävästi turvamiehiä?
Yhdysvalloissa entiset presidentit ja heidän puolisonsa ovat oikeutettuja salaisen palvelun henkilösuojaukseen loppuelämänsä ajan. Donald Trumpin kohdalla suojelun tarve on ollut korkeampi kuin monilla muilla ex-presidenteillä, koska hän pyrkii nyt uudelle kaudelle.
Maassa keskustellaankin nyt siitä, onko Trump saanut riittävästi turvamiehiä suojakseen. Toimittaja ja poliittinen kommentaattori Mark Levin syyttää Fox Newsin haastattelussa Bidenin hallinnon poliitikkoja siitä, että nämä eivät ole järjestäneet riittäviä resursseja Trumpin suojeluun ja salamurhayritysten selvittämiseen.
– Ei riitä, että twiittaa ja tuomitsee kaiken poliittisen väkivallan, Mark Levin sanoo.
Edellisestä salamurhayrityksestä vain pari kuukautta
Edellisestä Trumpiin kohdistuneesta salamurhayrityksestä on vain pari kuukautta. Trump yritettiin murhata 13. heinäkuuta kampanjatilaisuudessa Pennsylvaniassa. Trump vältti kuoleman täpärästi ja sai osuman korvaansa. Yksi yleisössä ollut Trumpin kannattaja sai surmansa ja kaksi haavoittui vakavasti. Sala-ampuja kuoli salaisen palvelun tarkka-ampujan luoteihin.
Ensimmäisen salamurhayrityksen jälkeen salaisen palvelun johtaja Kimberly Cheatle joutui eroamaan. Sen jälkeen Trumpin turvatoimia on parannettu.
Ensimmäisen murhayrityksen tutkinta on takerrellut pahasti. Epäillyn taustoista ja motiivista ei ole saatu juuri minkäänlaista selkoa. Eilen tapahtuneen murhayrityksen epäillystä sen sijaan on julkaistu huomattavan paljon tietoa hyvin nopeasti.
Kamala Harris: ”Trump on uhka demokratialle”
Donald Trumpia kohtaan on tehty kaksi murhayritystä kahdessa kuukaudessa. Hänen vastaehdokkaansa Kamala Harris on väittänyt useaan otteeseen, että Trump on uhka demokratialle. Moni muu saattaisi kuitenkin pitää demokraattisten vaalien ehdokkaaseen kohdistuvia salamurhayrityksiä suurempana uhkana demokratialle.
Kamala Harris ei ole ainoa, joka on esittänyt Donald Trumpin pahana ihmisenä ja uhkana. Trumpiin on kohdistunut valtava määrä vihapuhetta valtamediassa. Häntä on demonisoitu, dehumanisoitu ja kutsuttu uudeksi Hitleriksi.
Valtamedia jatkaa Trumpin demonisointia
Kaikesta tästä mediassa tapahtuneesta vihapuheesta ja demonisoinnista huolimatta monet toimittajat ja asiantuntijat kehtaavat yhä – vielä toisenkin salamurhayrityksen jälkeen – yrittää esittää asiat sellaisessa valossa, että murhayritysten kohteeksi joutuminen on Trumpin oma vika.
Iltalehden haastattelema Ulkopoliittisen instituutin tutkija Maria Lindén ei usko, että ampujan profiili istuisi kovin hyvin Trumpin rakentamaan narratiiviin, jossa Trump syyttää demokraatteja itseensä kohdistuvasta poliittisesta väkivallasta. Lindénin mukaan republikaanit syyllistyvät väkivaltaiseen retoriikkaan demokraatteja enemmän.
Republikaanien väkivaltainen retoriikka näyttää kuitenkin jäävän puheen tasolle. Näissä presidentinvaaleissa demokraattien ehdokkaisiin Joe Bideniin ja Kamala Harrisiin ei ole kohdistunut yhtään murhayritystä.

SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kimberly Cheatle Mark Levin salamurhayritys Yhdysvaltain presidentinvaalit 2024 Maria Lindén Dehumanisointi Joe Biden demonisointi Kamala Harris Donald Trump Vihapuhe
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Donald Trump läksytti Saksaa energiariippuvuudesta Venäjään – Helsingin Sanomat väitti perään Trumpin olevan Euroopalle suurempi ongelma kuin Venäjä

Medialla kummallisia kommentteja Donald Trumpin salamurhayrityksestä – CNN uutisoi aluksi ”kaatumisesta”, Suomen media tarttui ”republikaanien kannattajaan”

CNN-pomo kertoi pyrkineensä vaikuttamaan presidentinvaaleihin tarkoitushakuisilla propagandauutisilla – kehuskelu tallentui salaa kuvatulle videolle

Jopa CNN myöntää: Bidenin henkisten kykyjen heikkenemisestä olisi voitu raportoida paremminkin
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää













