

Media jatkaa Trumpin demonisointia toisen salamurhayrityksen jälkeenkin – Trump: ”En luovuta ikinä!”
Donald Trump on joutunut jo toisen salamurhayrityksen kohteeksi parin kuukauden sisällä. Tapaus on herättänyt keskustelua siitä, ovatko Trumpin turvatoimet riittävällä tasolla. Media ja vastapuoli ovat toistuvista murhayrityksistä huolimatta jatkaneet Trumpin demonisointia.
Presidenttiehdokas Donald Trump joutui sunnuntaina jälleen salamurhayrityksen kohteeksi. Trump päätyi sala-ampujan tähtäimeen ollessa pelaamassa golfia omistamallaan golfkentällä Floridassa. Kenttää ympäröivään pensaikkoon piiloutunut sala-ampuja oli työntänyt kiikarikiväärinsä piipun kentän verkkoaidan läpi. Onneksi salaisen palvelun turvamiehet havaitsivat ampujan ajoissa.
Salamurhayrityksestä epäilty 58-vuotias mies on FBI:n hallussa. Epäilty on demokraattien kannattaja ja Trumpin vastustaja. Hänet tunnetaan kiivaana Ukrainan tukijana, joka vietti useita kuukausia Ukrainassa yrittäen päästä taistelemaan rintamalle. Häntä ei kuitenkaan hyväksytty vapaaehtoisjoukkoihin puuttuvan sotilaskokemuksen ja korkean iän takia.
Trump: ”Mikään ei pysäytä minua!”
Donald Trump lähetti heti välikohtauksen jälkeen kannattajilleen viestin kertoakseen olevansa kunnossa.
– Laukauksia ammuttiin lähelläni, mutta ennen kuin huhut lähtevät liikkeelle, halusin teidän kuulevan tämän ensin: olen turvassa ja kunnossa, Trump kirjoitti sähköpostissa.
– Mikään ei pysäytä minua. En luovuta ikinä!
Myöhemmin Trump kiitti omassa sosiaalisessa mediassaan salaisen palvelun turvamiehiä ja paikallispoliiseja hyvästä työstä.
– Aivan loistavaa työtä, Trump kirjoitti. Kyllä nyt kelpaa olla amerikkalainen.
Onko Trump saanut riittävästi turvamiehiä?
Yhdysvalloissa entiset presidentit ja heidän puolisonsa ovat oikeutettuja salaisen palvelun henkilösuojaukseen loppuelämänsä ajan. Donald Trumpin kohdalla suojelun tarve on ollut korkeampi kuin monilla muilla ex-presidenteillä, koska hän pyrkii nyt uudelle kaudelle.
Maassa keskustellaankin nyt siitä, onko Trump saanut riittävästi turvamiehiä suojakseen. Toimittaja ja poliittinen kommentaattori Mark Levin syyttää Fox Newsin haastattelussa Bidenin hallinnon poliitikkoja siitä, että nämä eivät ole järjestäneet riittäviä resursseja Trumpin suojeluun ja salamurhayritysten selvittämiseen.
– Ei riitä, että twiittaa ja tuomitsee kaiken poliittisen väkivallan, Mark Levin sanoo.
Edellisestä salamurhayrityksestä vain pari kuukautta
Edellisestä Trumpiin kohdistuneesta salamurhayrityksestä on vain pari kuukautta. Trump yritettiin murhata 13. heinäkuuta kampanjatilaisuudessa Pennsylvaniassa. Trump vältti kuoleman täpärästi ja sai osuman korvaansa. Yksi yleisössä ollut Trumpin kannattaja sai surmansa ja kaksi haavoittui vakavasti. Sala-ampuja kuoli salaisen palvelun tarkka-ampujan luoteihin.
Ensimmäisen salamurhayrityksen jälkeen salaisen palvelun johtaja Kimberly Cheatle joutui eroamaan. Sen jälkeen Trumpin turvatoimia on parannettu.
Ensimmäisen murhayrityksen tutkinta on takerrellut pahasti. Epäillyn taustoista ja motiivista ei ole saatu juuri minkäänlaista selkoa. Eilen tapahtuneen murhayrityksen epäillystä sen sijaan on julkaistu huomattavan paljon tietoa hyvin nopeasti.
Kamala Harris: ”Trump on uhka demokratialle”
Donald Trumpia kohtaan on tehty kaksi murhayritystä kahdessa kuukaudessa. Hänen vastaehdokkaansa Kamala Harris on väittänyt useaan otteeseen, että Trump on uhka demokratialle. Moni muu saattaisi kuitenkin pitää demokraattisten vaalien ehdokkaaseen kohdistuvia salamurhayrityksiä suurempana uhkana demokratialle.
Kamala Harris ei ole ainoa, joka on esittänyt Donald Trumpin pahana ihmisenä ja uhkana. Trumpiin on kohdistunut valtava määrä vihapuhetta valtamediassa. Häntä on demonisoitu, dehumanisoitu ja kutsuttu uudeksi Hitleriksi.
Valtamedia jatkaa Trumpin demonisointia
Kaikesta tästä mediassa tapahtuneesta vihapuheesta ja demonisoinnista huolimatta monet toimittajat ja asiantuntijat kehtaavat yhä – vielä toisenkin salamurhayrityksen jälkeen – yrittää esittää asiat sellaisessa valossa, että murhayritysten kohteeksi joutuminen on Trumpin oma vika.
Iltalehden haastattelema Ulkopoliittisen instituutin tutkija Maria Lindén ei usko, että ampujan profiili istuisi kovin hyvin Trumpin rakentamaan narratiiviin, jossa Trump syyttää demokraatteja itseensä kohdistuvasta poliittisesta väkivallasta. Lindénin mukaan republikaanit syyllistyvät väkivaltaiseen retoriikkaan demokraatteja enemmän.
Republikaanien väkivaltainen retoriikka näyttää kuitenkin jäävän puheen tasolle. Näissä presidentinvaaleissa demokraattien ehdokkaisiin Joe Bideniin ja Kamala Harrisiin ei ole kohdistunut yhtään murhayritystä.

SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kimberly Cheatle Mark Levin salamurhayritys Yhdysvaltain presidentinvaalit 2024 Maria Lindén Dehumanisointi Joe Biden demonisointi Kamala Harris Donald Trump Vihapuhe
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Donald Trump läksytti Saksaa energiariippuvuudesta Venäjään – Helsingin Sanomat väitti perään Trumpin olevan Euroopalle suurempi ongelma kuin Venäjä

Medialla kummallisia kommentteja Donald Trumpin salamurhayrityksestä – CNN uutisoi aluksi ”kaatumisesta”, Suomen media tarttui ”republikaanien kannattajaan”

CNN-pomo kertoi pyrkineensä vaikuttamaan presidentinvaaleihin tarkoitushakuisilla propagandauutisilla – kehuskelu tallentui salaa kuvatulle videolle

Jopa CNN myöntää: Bidenin henkisten kykyjen heikkenemisestä olisi voitu raportoida paremminkin
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Antikainen: Tanskan malli Suomeen – rikolliset ulkomaalaiset automaattisesti ulos
Tanskan hallitus on päättänyt kiristää lainsäädäntöään siten, että vakavista rikoksista vähintään vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomitut ulkomaalaiset määrätään automaattisesti karkotettaviksi riippumatta siitä, kuinka kauan he ovat asuneet maassa.

Ensimmäiset Helsingin perussuomalaiset eduskuntavaaliehdokkaat julki – ehdolla kaksi ministeriä
Molemmat perussuomalaisten helsinkiläiset ministerit Wille Rydman ja Mari Rantanen ovat ehdolla ensi kevään eduskuntavaaleissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












